Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież Wszechpolska przeciwna zmianie nazwy ulicy imienia Szendzielarza "Łupaszki"

Młodzież Wszechpolska przeciwna zmianie nazwy ulicy imienia Szendzielarza "Łupaszki"

15.03.2019, 12:22, akt. 16.03.2019, 09:44

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się planom zmiany nazwy ulicy w Białymstoku, noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". Działacze MW uczestniczą też w społecznej zbiórce podpisów pod petycją przeciwników zmiany patrona.

Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko
Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko

"Łupaszko" patronem ulicy od prawie roku

O nadaniu imienia mjr. Szendzielarza "Łupaszki" nowej ulicy na osiedlu Skorupy w Białymstoku miejscy radni zdecydowali w poprzedniej kadencji samorządu, pod koniec kwietnia ub. roku. Z taką propozycją upamiętnienia "Łupaszki" wyszedł wtedy klub radnych PiS (który w radzie miał wówczas samodzielną większość), mimo że prezydencki projekt uchwały zakładał, by ulica nazywała się Podlaska.

Propozycja PiS wywołała dyskusję, radni innych klubów mówiąc o działaniach "Łupaszki" wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna". Zwracali też na to uwagę radni prawosławni Forum Mniejszości Podlasia z klubu radnych PO.

"Łupaszki" bronili radni PiS mówiąc, że była to "postać wielka, ale i postać tragiczna". Odnosząc się do wypowiedzi o kontrowersjach dotyczących działalności oddziałów "Łupaszki" pytali, kto w obliczu wojny nie był "postacią kontrowersyjną". W ich ocenie, Szendzielarz "walczył o wolność i niepodległość Polaków". Ostatecznie za nadaniem ulicy jego imienia zagłosowało 15 radnych, 10 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.


Tablice z nazwą ulicy są zamalowywane


Niedługo po pojawieniu się na ulicy tablic z patronem, ktoś nakleił na nich wlepki z hasłem "zbrodniarz". Na jednej z tablic jeszcze do niedawna były ślady czerwonej farby, którą ktoś próbował zamalować nazwisko patrona. Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. "Łupaszko - morderca!!!" "Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!" (teraz są już usunięte).

W nowej kadencji samorządu większość w Radzie Miasta Białystok ma Koalicja Obywatelska; jej kandydaci w kampanii wyborczej zapowiadali, że po wyborach dojdzie do zmiany patrona tej ulicy. Deklarują to również obecni radni tego klubu.


Poseł Truskolaski apeluje o zmianę nazwy ulicy


Na początku marca z apelem o zmianę zwrócił się do większościowego klubu KO podlaski poseł Krzysztof Truskolaski (klub parlamentarny PO-Koalicja Obywatelska). 


Zbrodnie popełnione przez oddziały zbrojne w okresie powojennym przeciwko ludności cywilnej, w tym kobietom i dzieciom pochodzącym ze środowisk mniejszości narodowych, należy stanowczo potępić. Nie może być więc mowy, aby w Białymstoku patronem ulicy była taka postać, jako +Łupaszko+, którego oddziały są odpowiedzialne za śmierć nie mniej, niż 81 osób - różnych nacji i religii - napisał wtedy Truskolaski.


Kilka dni później petycję o zmianę tego patrona i kilkaset podpisów mieszkańców złożył Ogólnopolski Protest Kobiet, który też zaproponował swoją nową nazwę - 100-lecie Praw Kobiet.


Młodzież Wszechpolska przeciwna zmianom


Dochodzi do dyskredytacji dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - uważają tymczasem białostoccy działacze Młodzieży Wszechpolskiej. Podkreślają jego zasługi m.in. w kampanii wrześniowej i w czasie okupacji. 


Jako jeden z nielicznych dowódców AK prowadził walkę zarówno z sowietami, wiedząc o ich celowych działaniach i wyniszczaniu polskiej partyzantki oraz z Niemcami - mówił w piątek na konferencji prasowej członek zarządu MW w Białymstoku Krystian Kruszyński.


W jego ocenie, nie ma dowodów, które potwierdzałyby odpowiedzialność "Łupaszki" za śmierć ludności cywilnej.

Prezes białostockiego koła Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kulesza zapewniał, że działacze MW i innych organizacji patriotycznych będą dążyć do odkłamywania historii. Mówił też, że organizacja włączy się w społeczną zbiórkę podpisów przeciwników zmiany patrona, zainicjowaną przez działaczy klubów "Gazety Polskiej".

W sobotę (16.03) w Białymstoku planowana jest debata, organizowana z inicjatywy środowisk prawicowych, pt. "Major Zygmunt Szendzielarz +Łupaszko+ - prawdziwa historia"; prelegentami mają być pracownicy IPN. Debata również ma związek z zapowiedziami zmiany tego patrona ulicy.

Początek debaty o 16:00 w sali Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza w Białymstoku.

źródło: PAP | red: wsz, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z ul. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku?

13.03.2019, 13:03

Podejmowanie decyzji w tej sprawie powinna poprzedzić merytoryczna dyskusja - tak działacze Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej mówią o sytuacji dotyczącej ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku.


Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet"

8.03.2019, 13:41

Chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet”. Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" złożyły dziś w tej sprawie petycję do biura Rady Miasta.


Krzysztof Truskolaski chce zmiany nazwy ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku

4.03.2019, 12:31

Podlaski poseł PO-KO Krzysztof Truskolaski zaapelował do radnych Białegostoku o zmianę nazwy ulicy noszącej imię Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Zapowiedział jednocześnie, że jeśli radni tego szybko nie zrobią, wystąpi z inicjatywą obywatelską i rozpocznie zbiórkę podpisów.


Białostockie ulice i ich patroni tematem publikacji Archiwum Państwowego

9.12.2018, 10:15

Informacje o ponad 130 białostockich ulicach, które w ostatnich latach powstały lub zmieniły nazwy, można znaleźć w najnowszej publikacji Archiwum Państwowego w Białymstoku. To drugie, uzupełnione wydanie książki; znajdują się w niej opisy ponad 1 tys. ulic.


Nie doszło do zmiany nazwy ulicy im. Szendzielarza "Łupaszki"

19.06.2018, 07:06

Nie będzie zmiany nazwy ulicy w Białymstoku, która od dwóch miesięcy nosi imię Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Na poniedziałkowej (18.06) sesji rady w ogóle nie doszło do głosowania w tej sprawie - na wniosek radnych PiS punkt ten zdjęto z porządku obrad.


Młodzież Wszechpolska chce zorganizować patrole na ul. "Łupaszki" w Białymstoku

24.05.2018, 16:47

Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy. 

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok