Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież Wszechpolska chce zorganizować patrole na ul. "Łupaszki" w Białymstoku

Młodzież Wszechpolska chce zorganizować patrole na ul. "Łupaszki" w Białymstoku

24.05.2018, 16:47, akt. 17:36

Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy. 

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Nazwę ulicy nadano przed miesiącem z inicjatywy PiS, przy sprzeciwie dużej części radnych. W środę (23.05) ujawniono i zgłoszono do Straży Miejskiej w Białymstoku, że ktoś nakleił wlepki z hasłem "zbrodniarz" na tabliczkach z nazwą ulicy i namalował hasła m.in. "Łupaszko - morderca!", "Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!", na płocie otaczającym pobliską budowę. 


Obraźliwe napisy pojawiły się na ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku


Jak poinformowała w czwartek (24.05) Straż Miejska w Białymstoku, wlepki z tablic zostały usunięte jeszcze w środę (23.05) przez zarządcę dróg, a w czwartek (24.05) zostały zamalowane napisy na płocie - przez właściciela działek.

Młodzież Wszechpolska nie zgadza się na takie zachowanie

Uważamy, że jest to rzecz niedopuszczalna i nie zgadzamy się na tę sytuację - powiedział w czwartek (24.05) na konferencji prasowej prezes koła Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku Michał Mikucki. Podkreślił, że nazwa ulicy została nadana zgodnie z prawem.

Niszczenie tej pamięci, niszczenie symboliki, niszczenie imienia bohatera, jakim jest Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" nie jest dobrym wyjściem

- dodał Michał Mikucki. 

Patrole popołudniowe i nocne

Stąd pomysł działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, aby organizować patrole popołudniowe i nocne w tym miejscu, aby nie dochodziło do podobnych zdarzeń w przyszłości. Pierwszy patrol ma się pojawić jeszcze w czwartek (24.05). 

Michał Mikucki powiedział, że działacze MW nie będą mogli pojawiać się w tym miejscu codziennie, ale "jak pojawi się taka możliwość", będą pilnować, czy ulica "jest w takim stanie, w jakim powinna być".


Partia Razem przeciwko ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku


O nadaniu imienia mjr. Szendzielarza "Łupaszki" nowej ulicy na osiedlu Skorupy w Białymstoku, miejscy radni zdecydowali na sesji pod koniec kwietnia. Z propozycją upamiętnienia "Łupaszki" wyszedł klub radnych PiS, mimo, że prezydencki projekt uchwały zakładał by ulica nazywała się Podlaska.

Propozycja PiS wywołała dyskusję. Radni innych klubów pytali, dlaczego z propozycją - zgłoszoną bezpośrednio na sesji - nie można wstrzymać się i przeprowadzić konsultacji społecznych. Radni mówiąc o działaniach "Łupaszki" wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna". Mówili też o tym radni prawosławni Forum Mniejszości Podlasia z klubu radnych PO.

"Łupaszki" bronili radni PiS mówiąc, że była to "postać wielka, ale i postać tragiczna". Odnosząc się do wypowiedzi o kontrowersjach dotyczących działalności oddziałów "Łupaszki" pytali, kto w obliczu wojny nie był "postacią kontrowersyjną". W ich ocenie, major "walczył o wolność i niepodległość Polaków".

Ostatecznie za nadaniem ulicy imienia mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" zagłosowało 15 radnych, 10 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ:


Obraźliwe napisy pojawiły się na ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku

23.05.2018, 15:03

Strażnicy miejscy wyjaśniają sprawę napisów, które w środę (23.05) pojawiły się na ulicy imienia majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".  


Forum Mniejszości Podlasia wystosowało pismo do Mariusza Gromki ws. "Łupaszki"

26.04.2018, 15:08

To postać, która budzi kontrowersje i wywołuje negatywne odczucia wśród wielu mieszkańców Białegostoku i regionu. M.in. takie zdanie o Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" jest w liście otwartym do przewodniczącego Rady Miasta - Mariusza Gromki.


Partia Razem przeciwko ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku

24.04.2018, 18:40

Nie zgadzają się, by jedna z ulic w Białymstoku nosiła nazwę kontrowersyjnego żołnierza. 


W Białymstoku będzie ulica im. majora Zygmunta Szendzielarza

23.04.2018, 16:39

W Białymstoku będzie ulica im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - zdecydowali w poniedziałek (23.04) miejscy radni. Wcześniej część rady proponowała, by z pomysłem, który zgłoszono na sesji, wstrzymać się i poddać konsultacjom społecznym. Magistrat proponował dla ulicy nazwę Podlaska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok