Radio Białystok | Wiadomości | Partia Razem przeciwko ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku

Partia Razem przeciwko ulicy im. "Łupaszki" w Białymstoku

autor: Grzegorz Pilat

24.04.2018, 18:40, akt. 18:43

Nie zgadzają się, by jedna z ulic w Białymstoku nosiła nazwę kontrowersyjnego żołnierza. 

Katarzyna Rosińska i Seweryn Prokopiuk, fot. Grzegorz Pilat
Katarzyna Rosińska i Seweryn Prokopiuk, fot. Grzegorz Pilat

Białostoccy działacze partii Razem protestują przeciwko decyzji miejskich radnych PiS, którzy na ostatniej sesji zdecydowali, że jedna z ulic na osiedlu Skorupy w Białymstoku będzie nosić imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". 

Był on dowódcą V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, która zdaniem części historyków - miała dopuścić się zbrodni ludobójstwa na ludności litewskiej w 1944 roku. 

Seweryn Prokopiuk z partii Razem mówi, że przedstawiciele ugrupowania nie zgadzają się z decyzją białostockich radnych

Dokonania wcześniejsze i późniejsze w karierze wojskowej majora Łupaszki nie usprawiedliwiają zbrodni, które popełnili jego podkomendni. Kolejny raz radni PiS w radzie miejskiej pokazali, jaki mają stosunek do bardzo dużej grupy mieszkańców miasta, dla których major Łupaszka nigdy nie będzie bohaterem, a już na pewno bohaterem godnym uczczenia go nadaniem ulicy jego imieniem 

- mówi Seweryn Prokopiuk. 

Petycja do rady miasta

Katarzyna Rosińska dodaje, że działacze partii Razem przygotowali specjalną petycję do rady miasta

Apelujemy w niej o uchylenie decyzji radnych o nadaniu imienia Łupaszki białostockiej ulicy oraz o konsultacje społeczne w tej sprawie. Widzimy, że radni nie biorą pod uwagę głosów mieszkańców, co powinno być podstawą. Przestrzeń publiczna nie jest miejscem na gloryfikowanie zbrodniarzy 

- podkreśla Katarzyna Rosińska. 

Pomysłodawcą nazwania ulicy imieniem majora Szendzielarza "Łupaszki" był radny PiS Tomasz Madras. Mimo propozycji, by decyzję odłożyć w czasie i przeprowadzić konsultacje społeczne, radni podjęli uchwałę w tej sprawie. 

Za nadaniem ulicy imienia majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" głosowało 15 radnych, 10 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

| red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku będzie ulica im. majora Zygmunta Szendzielarza

23.04.2018, 16:39

W Białymstoku będzie ulica im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - zdecydowali w poniedziałek (23.04) miejscy radni. Wcześniej część rady proponowała, by z pomysłem, który zgłoszono na sesji, wstrzymać się i poddać konsultacjom społecznym. Magistrat proponował dla ulicy nazwę Podlaska.


Nie ustaje spór o nazwy zdekomunizowanych ulic w Szumowie

31.03.2018, 14:44

Wojewoda Podlaski nie wyraża zgody, ale zgadza się Instytut Pamięci Narodowej - nadal nierozstrzygnięta pozostaje sprawa zdekomunizowanych ulic w Szumowie.


Żona Andrzeja Wajdy odsłoniła ulicę jego imienia w Suwałkach

15.03.2018, 17:04

Krystyna Zachwatowicz-Wajda odsłoniła w czwartek w Suwałkach tabliczkę z nazwą ulicy imienia Andrzeja Wajdy. To pierwsza taka ulica w Polsce. Nieżyjący reżyser urodził się w Suwałkach i jest honorowym obywatelem tego miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok