Radio Białystok | Wiadomości | Młodzież Wszechpolska złożyła protest w biurze rady miasta w sprawie zmiany nazwy ulicy majora "Łupaszki"

Młodzież Wszechpolska złożyła protest w biurze rady miasta w sprawie zmiany nazwy ulicy majora "Łupaszki"

22.03.2019, 17:57, akt. 18:06

Protest z podpisami ponad tysiąca przeciwników zmiany nazwy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" trafił w piątek do biura Rady Miasta Białystok. To reakcja na plany klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą zmiany patrona, nadanego w 2018 roku.

Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko
Ul. mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko w Białymstoku, fot. Ryszard Minko

Patron został nadany przez Radę Miasta Białystok poprzedniej kadencji, w której samodzielną większość miało PiS.

Informacje o planach zmiany nazwy ulicy mają na razie charakter medialny, bo formalnie projektu uchwały jeszcze nie ma. O takich planach mówili jednak w kampanii wyborczej kandydaci z list KO, w tym  przedstawiciele Forum Mniejszości Podlasia, czyli społeczności prawosławnej w mieście.

Niedawno o zmianę patrona apelował do rady miasta podlaski poseł Krzysztof Truskolaski; swój pomysł ma też Ogólnopolski Protest Kobiet, który chce by ulica nosiła nazwę 100-lecia Praw Kobiet.

Prezydent Białegostoku chciał, by ulica nazywała się "Podlaska".  Kiedy taki projekt miał być na sesji głosowany w kwietniu ub. roku, radni PiS zaproponowali - i ostatecznie przegłosowali - Szendzielarza "Łupaszkę".

Propozycja wywołała dyskusję w radzie. Radni innych klubów mówiąc o działaniach "Łupaszki" wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna". "Łupaszki" bronili radni PiS mówiąc, że była to "postać wielka, ale i postać tragiczna". Odnosząc się do wypowiedzi o kontrowersjach dotyczących działalności oddziałów "Łupaszki" pytali, kto w obliczu wojny nie był "postacią kontrowersyjną". W ich ocenie, Szendzielarz "walczył o wolność i niepodległość Polaków".

Tablice z nazwą ulicy są w Białymstoku niszczone, w ostatnich tygodniach ktoś polał je czerwoną farbą, napisy przeciwników patrona ulicy znajdowały się także wcześniej na ogrodzeniach na budowie na tej ulicy, były też wlepki z napisami np. "Łupaszko - morderca!!!!".

Przeciwnicy zmiany nazwy zbierali przez tydzień podpisy pod petycją do przewodniczącego Rady Miasta Białystok. Zbierali je m.in. w trakcie debaty, która 16 marca została zorganizowana w Białymstoku pod hasłem "Mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" - prawdziwa historia". Organizatorem była Fundacja Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej, zaś prelegentami dwaj historycy IPN.

W piątek listy z podpisami złożone zostały w biurze rady. Jak podali organizatorzy zbiórki, jest tych podpisów ponad tysiąc. Były one zbierane m.in. przez białostocki klub "Gazety Polskiej", miejscową Młodzież Wszechpolską i ONR.

Prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kulesza mówił w piątek (22.03) na konferencji prasowej, że inicjatywa ta spotkała się z dużym odzewem i - w jego ocenie - pokazuje "stanowczy sprzeciw" mieszkańców, ale też zaangażowanych w zbiórkę organizacji patriotycznych i społecznych.

"Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" jest polskim bohaterem narodowym, który poświęcił swoje życie w walce z Niemcami i Sowietami w obronie wartości, jakimi są Bóg, honor i ojczyzna"- podkreślił Kulesza i dodał, że te wartości są szczególnie ważne dla młodych Polaków. "Nie pozwolimy na jakiekolwiek zabiegi dyskredytujące żołnierzy niezłomnych, na czele z Zygmuntem Szendzielarzem "Łupaszką" - mówił.źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zwolennicy i przeciwnicy dyskutowali o historii patrona jednej z białostockich ulic - majora Zbigniewa Szendzielarza - Łupaszki

16.03.2019, 19:21

Dyskusja nad potrzebą zmiany nazwy białostockiej ulicy, której patronuje major Zbigniew Szendzielarz pseudonim „Łupaszko” nie dotyczy faktów, a jest kwestią polityczną. To ocena historyków z oddziałowego biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.


Młodzież Wszechpolska przeciwna zmianie nazwy ulicy imienia Szendzielarza "Łupaszki"

15.03.2019, 12:22

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się planom zmiany nazwy ulicy w Białymstoku, noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". Działacze MW uczestniczą też w społecznej zbiórce podpisów pod petycją przeciwników zmiany patrona.


Co dalej z ul. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku?

13.03.2019, 13:03

Podejmowanie decyzji w tej sprawie powinna poprzedzić merytoryczna dyskusja - tak działacze Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej mówią o sytuacji dotyczącej ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku.


Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet"

8.03.2019, 13:41

Chcą, by w Białymstoku była ulica “100-lecia Praw Kobiet”. Działaczki inicjatywy "Ogólnopolski Strajk Kobiet" złożyły dziś w tej sprawie petycję do biura Rady Miasta.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok