Radio Białystok | Wiadomości | Adam Andruszkiewicz apeluje, by pozostawić ulicę Szendzielarza "Łupaszki"

Adam Andruszkiewicz apeluje, by pozostawić ulicę Szendzielarza "Łupaszki"

25.03.2019, 12:30, akt. 12:53

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz zaapelował w poniedziałek (25.03) do radnych Białegostoku, by pozostawili w mieście ulicę mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W jego ocenie "Łupaszko" był bohaterem i zasługuje na to, by być patronem ulicy.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

To kolejny głos w toczącej się od jakiegoś czasu dyskusji w związku z planami radnych miejskich większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą zmiany patrona, nadanego w 2018 roku. Zrobiła to wówczas Rada Miasta Białystok poprzedniej kadencji, w której samodzielną większość miało PiS. To radni tego klubu złożyli projekt uchwały o nadaniu jednej z ulic imienia "Łupaszki", a potem go przegłosowali.


Pomysł budzi wiele kontrowersji 

Propozycja wywołała wtedy dyskusję w radzie. Radni innych klubów mówiąc o działaniach "Łupaszki" wskazywali, że na szlaku jego oddziałów "były spalone wsie i ludność cywilna". "Łupaszki" bronili radni PiS mówiąc, że była to "postać wielka, ale i postać tragiczna". Odnosząc się do wypowiedzi o kontrowersjach dotyczących działalności oddziałów "Łupaszki" pytali, kto w obliczu wojny nie był "postacią kontrowersyjną". W ich ocenie, Szendzielarz "walczył o wolność i niepodległość Polaków".

Informacje o planach zmiany nazwy tej ulicy mają na razie charakter medialny, bo formalnie projektu uchwały jeszcze nie ma. O takich planach mówili jednak w kampanii wyborczej kandydaci z list KO, w tym przedstawiciele Forum Mniejszości Podlasia, czyli społeczności prawosławnej w mieście.


Co dalej z ul. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku?

Niedawno o zmianę tego patrona apelował do rady miasta podlaski poseł Krzysztof Truskolaski (klub parlamentarny PO-Koalicja Obywatelska); swój pomysł ma też Ogólnopolski Protest Kobiet, który chce, by ulica nosiła nazwę 100-lecia Praw Kobiet. Do biura rady miasta protest m.in. białostockiego klubu "Gazety Polskiej", miejscową Młodzieżą Wszechpolską i ONR, którzy nie chcą zmiany nazwy ulicy. Stanowisko sprzeciwiające się zmianie nazwy przyjął też Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".

Wiceminister cyfryzacji, podlaski poseł Adam Andruszkiewicz w poniedziałek (25.03) na konferencji prasowej w Białymstoku także przeciwstawił się pomysłowi radnych Koalicji Obywatelskiej. 

Uważam, że nie powinniśmy w Białymstoku zabierać nazwy tak prominentnego i tak wielkiego bohatera, jakim był mjr "Łupaszko" - powiedział. 

W jego ocenie, "Łupaszko" jest też wielkim autorytetem dla młodego pokolenia.

Andruszkiewicz mówił, że próba zmiany nazwy ulicy, to próba "rozpoczynania wojny światopoglądowej, wojny historycznej" przez radnych KO. "To rozgrzewa emocje, jesteśmy w toku kampanii wyborczej i apeluję w ten sposób do radnych miasta Białystok, aby sprzeciwili się temu pomysłowi" - powiedział.

Mówił też, że Białystok jest dużym miastem i każde środowisko, katolików czy prawosławnych "będzie mogło swoich bohaterów uczcić".


Ktoś niszczy tablice z nazwą ulicy

Tablice z nazwą ulicy są w Białymstoku niszczone, w ostatnich tygodniach ktoś polał je czerwoną farbą, napisy przeciwników patrona ulicy znajdowały się także wcześniej na ogrodzeniach na budowie na tej ulicy, były też wlepki z napisami np. "Łupaszko - morderca!!!!".

Andruszkiewicz pytany o tę sytuację, powiedział, że dopóki jest to ulica formalnie zarejestrowana "to takich działań nie należy robić, jest to wręcz łamanie prawa" i - jak dodał - policja powinna tę sprawę monitorować.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młodzież Wszechpolska złożyła protest w biurze rady miasta w sprawie zmiany nazwy ulicy majora "Łupaszki"

22.03.2019, 17:57

Protest z podpisami ponad tysiąca przeciwników zmiany nazwy ul. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" trafił w piątek do biura Rady Miasta Białystok. To reakcja na plany klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą zmiany patrona, nadanego w 2018 roku.


dr Tomasz Łabuszewski

18.03.2019, 07:47

Gdyby radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy mjr. Łupaszki, "to by oznaczało, że nie tyle Zygmunt Szendzielarz nie jest godny Białegostoku, tylko Białystok nie jest godny Zygmunta Szendzielarza" - mówi historyk.


Zwolennicy i przeciwnicy dyskutowali o historii patrona jednej z białostockich ulic - majora Zbigniewa Szendzielarza - Łupaszki

16.03.2019, 19:21

Dyskusja nad potrzebą zmiany nazwy białostockiej ulicy, której patronuje major Zbigniew Szendzielarz pseudonim „Łupaszko” nie dotyczy faktów, a jest kwestią polityczną. To ocena historyków z oddziałowego biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.


Młodzież Wszechpolska przeciwna zmianie nazwy ulicy imienia Szendzielarza "Łupaszki"

15.03.2019, 12:22

Młodzież Wszechpolska sprzeciwia się planom zmiany nazwy ulicy w Białymstoku, noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko". Działacze MW uczestniczą też w społecznej zbiórce podpisów pod petycją przeciwników zmiany patrona.


Co dalej z ul. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku?

13.03.2019, 13:03

Podejmowanie decyzji w tej sprawie powinna poprzedzić merytoryczna dyskusja - tak działacze Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej mówią o sytuacji dotyczącej ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok