Radio Białystok | Galerie | Punktualnie o 11:11 miliony polskich uczniów i tysiące nauczycieli zaśpiewało hymn narodowy [zdjęcia, wideo]

Punktualnie o 11:11 miliony polskich uczniów i tysiące nauczycieli zaśpiewało hymn narodowy [zdjęcia, wideo]

autor: Ryszard Minko

8.11.2019, 11:11, akt. 9.11.2019, 07:09

Odśpiewanie w szkołach w Polsce hymnu narodowego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" to radosne przypomnienie, że Polska jest niepodległa – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Akcja "Szkoła do hymnu" w Nowych Piekutach, fot. Sylwia Krassowska
Akcja "Szkoła do hymnu" w Nowych Piekutach, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Podczas wspólnego śpiewania hymnu w Nowych Piekutach był Ryszard Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minister wziął udział w tej akcji wspólnie z uczniami w szkole w Nowych Piekutach. Jak podawało wcześniej MEN, do akcji śpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" o godz. 11.11. przystąpiło w piątek w Polsce ponad 4 mln uczniów, 400 tys. nauczycieli z 19 tys. placówek oświatowych w kraju, do akcji dołączyły też szkoły z całego świata.

Chodziło nam o to, abyście w taki radosny sposób przypomnieli sobie, że Polska jest niepodległa. Ja wiem, że tym najmłodszym to jeszcze niewiele mówi, dla nich jest to coś oczywistego, ale starsi pamiętają, że nie zawsze tak było

– powiedział Piontkowski do uczniów w Nowych Piekutach. Dodał, że Polakom często zarzuca się, że "potrafimy się tylko smucić" i podkreślił, że wiele świąt narodowych, w tym odzyskania niepodległości, to święta radosne. "Starajmy się więc w sposób radosny odbywać te uroczystości" – apelował minister edukacji.Zapowiedział, że akcja śpiewania hymnu w szkołach będzie kontynuowana w kolejnych latach. Mówił, że chodzi w niej o przypomnienie wszystkich czterech zwrotek hymnu narodowego, wspólne śpiewanie na znak radości z wolnej ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie.

Chcemy tę akcję kontynuować. Chcemy, aby w kolejnych latach ona również funkcjonowała

– dodał Piontkowski. W szkole w Nowych Piekutach hymn odśpiewało ponad 200 uczniów z klas I-VIII. Wszyscy ubrani galowo, z biało-czerwonymi flagami w dłoniach. Dzieciom i młodzieży w śpiewie towarzyszyli nauczyciele a także władze gminy i podlaskiego kuratorium oświaty. Po hymnie odbyła się też część artystyczna z recytacją i śpiewaniem patriotycznych wierszy oraz pieśni.

Piontkowski mówił, że przyjechał do Nowych Piekut, bo – jak podkreślił – "jesteśmy w tym fragmencie Polski, gdzie przywiązanie do postaw patriotycznych jest szczególnie mocne". Przypomniał, że to na tych terenach żołnierze niezłomni po II wojnie światowej walczyli bardzo długo, w Nowych Piekutach jest też pomnik pochodzącego z tych terenów mjr. Kazimierza Kamieńskiego ps. "Huzar".

Zwracając się do uczniów mówił też, że w swoich rodzinach mają dziadków czy pradziadków, którzy "czasami niestety oddawali życie, walcząc za wolną ojczyznę".

Minister podkreślił, że zależy mu, aby szkoła przygotowywała do dorosłego życia, nie tylko ucząc tabliczki mnożenia czy znajomości biologii, ale – jak mówił – żeby wychowywała także na dobrych patriotów. Wyraził też nadzieję, że akcja wspólnego śpiewania hymnu przypomni nie tylko jego tekst, ale też pozwoli kształtować uczucia patriotyczne.

Piontkowski podziękował uczniom za część artystyczną, która w jego ocenie wypadła wspaniale. Minister wręczył też dyrekcji szkoły dyplom z podziękowaniami za uczestnictwo w akcji i podarował szkole polską flagę.

Wójt gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński podkreślił podczas uroczystości, że gmina Nowe Piekuty jest gminą bardzo patriotyczną. Mówił o udziale żołnierzy pochodzących z terenów gminy m.in. w kampanii wrześniowej, walkach podczas II wojny światowej, a także o działalności w strukturach Armii Krajowej, która – jak podkreślił – była na tych terenach bardzo silna.

"To wszystko ukształtowało naszych mieszkańców, nasze dzieci i młodzież w głębokim patriotyzmie."– dodał.


źródło: PAP | red: maj, rbon, sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Flagi - nasze barwy narodowe mają długą historię

2.05.2019, 07:32

Polacy świętują 2 maja Dzień Flagi - to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.


Narodowe symbole - biało-czerwone barwy i hymn

28.04.2019, 17:36

To ostatni kwietniowy Bajkowy południk. Przed nami majówka. I na początek Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, później Dzień Flagi i wreszcie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]


fot. Joanna Szubzda
REGION
13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20

W Sokółce odbyły się ćwiczenia ŻUBR-24 [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok