Radio Białystok | Wiadomości | Dzień Flagi - nasze barwy narodowe mają długą historię

Dzień Flagi - nasze barwy narodowe mają długą historię

autor: Adam Dąbrowski, Jacek Dąbrowski, Marcin Mazewski, Renata Reda

2.05.2019, 07:32, akt. 13.05.2019, 11:32

Polacy świętują 2 maja Dzień Flagi - to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Białostoczanie uczcili Dzień Flagi, fot. Sylwia Krassowska
Białostoczanie uczcili Dzień Flagi, fot. Sylwia Krassowska

Uroczystości w Suwałkach - relacja Arety Topornickiej

Święto flagi w Grajewie - relacja Pawła Wądołowskiego

Dzień Flagi w Białymstoku - relacja Renaty Redy

Dzień Flagi w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego

Przedszkolaki o barwach narodowych - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dzień Flagi w Białymstoku

W Białymstoku święto uczczono uroczystym podniesieniem flagi narodowej i odegraniem hymnu. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zebrali się mieszkańcy, przedstawiciele służb mundurowych, władz miejskich i wojewódzkich. Był występ Miejskiej Orkiestry Dętej i mażoretek. Uroczystości zorganizowali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Uroczystości w Łomży

Uroczystym podniesieniem barw narodowych i odśpiewaniem hymnu uczczono w Łomży Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W krótkiej uroczystości udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz radni. Nie zabrakło też mieszkańców miasta, którym - tradycyjnie już w tym dniu - flagi rozdawał łomżyński poseł PiS Lech Antoni Kołakowski.

Wcześniej podniesiono flagę i złożono kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na terenie wojskowych warsztatów technicznych. O 14:00 na Starym Rynku rozpoczął się Piknik Patriotyczny.

Uroczystości w Suwałkach

Odśpiewaniem hymnu państwowego pod Dębem Wolności oraz koncertem orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska rozpoczęły się w Suwałkach uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi. Uczestniczył w nich wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który podkreślał jak ważne znaczenie mają godło, flaga i hymn państwowy.

- To są symbole, które wiążą nasze uczucia, które skupiają jak w soczewce to, co Polskie - mówił Jarosław Zieliński.

W piątek (3.05) z okazji Święta Konstytucji 3 Maja ulicami Suwałk przejdzie defilada m.in. z udziałem wojska, policji i straży pożarnej. 


"Ojcowie Niepodległości" w Drozdowie

Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty i Daszyński, czyli "Ojcowie Niepodległości" od czwartku (2.05) gościć będą w Muzeum Przyrody w Drozdowie. To miejsce, szczególne dla tej - przygotowanej przez IPN - wystawy, ponieważ to tu, w dawnym dworku Lutosławskich, swoje ostatnie lata spędził Roman Dmowski.

Na dziesięciu wielkoformatowych planszach można będzie obejrzeć portrety i biogramy tych, którzy najbardziej zasłużyli się dla odzyskania przez Polskę Niepodległości. Otwarcie wystawy o 13:00, wstęp jest bezpłatny.

Święto Flagi w Grajewie

Pokazy walk i sprzętu wojskowego, a także śpiewanie patriotycznych  pieśni - w ten sposób mieszkańcy Grajewa wzięli udział w Narodowym  Święcie Flagi. Podczas pikniku przed klubem Hades mogli przypomnieć sobie także dlaczego tak ważna jest pamięć o naszych narodowych symbolach

"Marsz z flagą" i festiwal pieśni patriotycznych w Choroszczy

"Marsz z flagą" i festiwal pieśni patriotycznych - tak 2 maja świętują mieszkańcy Choroszczy. Uczestnicy marszu wyruszyli o 17:00 sprzed centrum kultury i przejdą do kościoła, gdzie będzie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie rozpocznie się Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Religijnej.

Biało-Czerwony Korowód w stolicy

Z okazji dnia flagi ulicami Warszawy przejdzie Biało-Czerwony Korowód. Podczas przemarszu będzie można zobaczyć ponad 80 zespołów i grup z całej Polski, prezentujących kulturę swoich regionów. Podlaskie będzie reprezentować Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" z Białegostoku, Chór Pieśni i Tańca "Wasiloczki", zespół Ranok z Bielska Podlaskiego, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli oraz zespół Pogodna Jesień z Moniek.

W korowodzie łącznie ma wziąć udział ponad półtora tysiąca uczestników. Wyruszą oni z Placu Teatralnego i przejdą do Placu Piłsudskiego. Impreza odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, przy finansowym udziale ministra kultury.

Już 15 lat świętujemy flagę narodową 

Dzień Flagi - to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja.

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie (...), dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, pod jednym warunkiem - że będzie otoczona należną czcią i szacunkiem.

Biało-czerwona flaga – symbol jednoczący Polaków 

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja jest też obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

źródło: IAR | red: maj, sk, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


3 Maja w Suwałkach

2.05.2019, 09:01

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja ulicami Suwałk przejdzie jutro (03.05) defilada m.in. z udziałem wojska, policji i straży pożarnej.


Narodowe symbole - biało-czerwone barwy i hymn

28.04.2019, 17:36

To ostatni kwietniowy Bajkowy południk. Przed nami majówka. I na początek Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, później Dzień Flagi i wreszcie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok