Radio Białystok | Galerie | Białostockie obchody Narodowego Święta Niepodległości [zdjęcia, wideo]

Białostockie obchody Narodowego Święta Niepodległości [zdjęcia, wideo]

11.11.2019, 07:39, akt. 20:43

Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku odbyły się w poniedziałek (11.11) główne podlaskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. W wystąpieniach podkreślano, że w sprawach niepodległości państwa nie powinno być podziałów czy sporów, a symbolika narodowa oznacza też szacunek dla innych.

Białostockie obchody Narodowego Święta Niepodległości, fot. Sylwia Krassowska
Białostockie obchody Narodowego Święta Niepodległości, fot. Sylwia Krassowska

Białostockie obchody Narodowego Święta Niepodległości - relacja Edyty Wołosik

Z Bożeną Bojaryn-Przybyłą rozmawia Edyta Wołosik

Czy białostoczanie świętują Narodowe Święto Niepodległości? - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Główne uroczystości na Rynku Kościuszki

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, kombatanci, duchowni, poczty sztandarowe.Uroczystość przy pomniku marszałka Piłsudskiego, tradycyjnym miejscu obchodów świąt państwowych i miejskich w Białymstoku, poprzedziły w poniedziałek nabożeństwa w intencji ojczyzny katolików i prawosławnych, którym przewodniczyli odpowiednio: metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda i ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.


"Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym"


Polacy rozumieją doskonale, co znaczy niepodległe państwo, co znaczy wolność. Te wartości leżą w sercu naszej tożsamości, nauczyła nas ich polska historia, jesteśmy z nich dumni. Na 123 lata niewoli, na dwa totalitaryzmy, z którymi zderzyliśmy się w XX wieku, nasz naród odpowiadał sprzeciwem wobec zła. Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa, poświęcenia, solidarności - napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.


"Wiemy, że niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym. Dzisiejsze święto powinno więc nam przypominać o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości naszej ojczyzny" - napisał szef rządu; jego list odczytał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 

Mateusz Morawiecki podkreślał, że "Polska - ojczyzna, którą kochamy" jest najważniejszą ze spraw, które - jak to ujął - "wykraczają poza doraźne spory i rozłamy". 


Niepodległe państwo to nasz największy skarb, bez niego nie możemy mówić o rozwoju, sprawiedliwości, prawdziwej demokracji czy indywidualnej wolności - dodał w liście.


Niepodległość jest "wielkim wyzwaniem i wielkim celem"

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał, że niepodległość jest jednocześnie "wielkim wyzwaniem i wielkim celem". "Wszyscy mamy obowiązek umacniania niepodległości i obowiązek mądrze z niej korzystać" - mówił w czasie uroczystości. Dodał, że pod symbolami narodowymi jest "miejsce dla każdego, kto kocha swoją ojczyznę, kto miłuje niepodległą Polskę". Dziękował wszystkim, którzy biorą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypominał, że rok 101. rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości, dla miasta jest setną rocznicą wyzwolenia z rąk zaborców i włączenia do niepodległej Polski (za taką datę "odzyskania niepodległości" przez Białystok przyjmuje się 19 lutego 1919 roku).

Tadeusz Truskolaski mówił, że choć mamy szczęście żyć obecnie w kraju "wolnym i demokratycznym", to nie oznacza to jednak, że "patriotyzm i poświęcenie dla spraw ojczyzny odeszły wraz z naszymi przodkami". W jego ocenie bowiem, "naszym obowiązkiem jest dziś na nowo zdefiniować te wartości". Mówił o znaczeniu - jak to ujął - "codziennej pracy na rzecz naszego wspólnego domu - Polski i Białegostoku" o tym, że człowieka "prawdziwie oddanego ojczyźnie" musi charakteryzować umiejętność porozumienia ponad podziałami "dla wyższego dobra".


Gromadzimy się wokół naszych polskich symboli, by razem świętować jedną z najważniejszych rocznic w naszej historii. Symbole tej wartości staną się jednak spoiwem i drogowskazem na przyszłość jedynie wtedy, gdy towarzyszyć im będzie szacunek dla drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów i zapatrywań. Wszyscy bowiem wyrastamy z tej samej tradycji i łączą nas te same, polskie obowiązki - mówił Tadeusz Truskolaski.


Białostoczanie wspólnie zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego"

Co najmniej kilkaset osób odśpiewało wspólnie hymn państwowy w centrum Białegostoku, w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał w samo południe na Rynku Kościuszki przed ratuszem, z którego wieży zwykle o tej porze słychać hejnał miejski.

Na części Rynku Kościuszki można było w tym czasie oglądać sprzęt służb mundurowych – to część pikniku towarzyszącego głównym wojewódzkim obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy, którzy przyszli tam z dziećmi tylko z powodu tych pokazów, również zatrzymywali się, aby odśpiewać hymn państwowy.

Organizatorem wspólnego śpiewania hymnu w Białymstoku były władze samorządowe województwa i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) – placówka tego samorządu.

Zdaniem marszałka Artura Kosickiego brakowało takiej formy upamiętniania odzyskania niepodległości. 


Powinniśmy się spotykać na wszelkich eventach, uroczystościach patriotycznych, jedną z takich uroczystości – w mojej ocenie – powinno być właśnie narodowe śpiewanie hymnu. Byśmy wszyscy w Polsce szczycili się tym, kim jesteśmy – powiedział.


Artur Kosicki podkreślał, że idea śpiewania hymnu powinna być propagowana, bo nie wszyscy go znają w pełnej wersji. 


Przyznam się, że sam miałem problemy z ostatnią zwrotką, póki nie zacząłem brać udział w uroczystościach jako marszałek czy doradca ministra. Bo nie było okazji, nie było okoliczności. Dlatego to jest bardzo dobre do propagowania naszych symboli narodowych, jednym z nich jest hymn – powiedział marszałek, który wziął udział we wspólnym śpiewaniu.


To wyraz dumy i wdzięczności 

"W ten sposób chcemy wyrazić dumę z naszej ojczyzny, wdzięczność tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości" – mówiła tuż przed hymnem dyrektor WOAK Barbara Bojaryn-Kazberuk. Potem zgromadzeni odśpiewali cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" przy akompaniamencie pianina, wspierani też m.in. przez chór im. Stanisława Moniuszki, działający przy WOAK-u, i chór Astra Uniwersytetu III Wieku.

Białostocki ratusz, przed którym odbyła się akcja, to siedziba Muzeum Podlaskiego. "Z muzykalnością może u nas na bakier, ale tym lepsze jest śpiewanie publiczne. Gdy wszyscy razem śpiewamy, a nie słuchamy" – powiedział dyrektor tego muzeum Andrzej Lechowski. W jego ocenie, ze znajomością hymnu państwowego nie jest w kraju tak źle. "Np. na wszystkich wydarzeniach sportowych śpiewamy już dwie zwrotki" – przypomniał.

Żartował, że gdyby można było zmierzyć natężenie dźwięku przy trzeciej i czwartej zwrotce, to w ten sposób można by było ocenić znajomość całego hymnu.

źródło: PAP | red: wsz, sk


ZOBACZ TEŻ:


Jak kulturalnie spędzić 11 listopada - spacer śladami Piłsudskiego, spektakl i koncerty

10.11.2019, 11:55

Już jutro (11.11) przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jedni pobiegną dla Niepodległej inni pospacerują śladami marszałka Józefa Piłsudskiego po Białymstoku, a jeszcze inni pośpiewają.


Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem UwB

10.11.2019, 11:16

Można posłuchać pieśni patriotycznych i wspólnie zaśpiewać te najbardziej znane. 


Bieg uliczny, rajd i wspólne śpiewanie hymnu w Narodowe Święto Niepodległości

10.11.2019, 09:11

Bieg uliczny, rajd samochodowy, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych - spośród takich imprez mogą wybierać białostoczanie, którzy chcą publicznie obchodzić 11 listopada Święto Niepodległości. Główne oficjalne uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Piłsudskiego.


Białostoczanie zapalili znicze na grobach żołnierzy

10.11.2019, 07:29

Zapalili znicze na mogiłach i pomodlili się za tych, którzy walczyli o odzyskanie Ojczyzny.


Prawie 150 osób wzięło udział w harcerskim Rajdzie Niepodległościowym w Białymstoku

9.11.2019, 07:46

To uczczenie pamięci przodków i nauka patriotyzmu.


Dzieci i dorośli pobiegli w Biegu Niepodległości w Choroszczy [zdjęcia, wideo]

9.11.2019, 06:25

Sportowa rywalizacja i patriotyczne akcenty - to ich sposób na uczczenie narodowego święta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok