Radio Białystok | Wiadomości | Bieg uliczny, rajd i wspólne śpiewanie hymnu w Narodowe Święto Niepodległości

Bieg uliczny, rajd i wspólne śpiewanie hymnu w Narodowe Święto Niepodległości

10.11.2019, 09:11, akt. 09:26

Bieg uliczny, rajd samochodowy, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych - spośród takich imprez mogą wybierać białostoczanie, którzy chcą publicznie obchodzić 11 listopada Święto Niepodległości. Główne oficjalne uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Piłsudskiego.

Główne uroczystości na Rynku Kościuszki z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok, fot. Sylwia Krassowska
Główne uroczystości na Rynku Kościuszki z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Główne uroczystości na Rynku Kościuszki

Obchody oficjalne odbywają się rokrocznie pod wspólnym patronatem wojewody podlaskiego, marszałka województwa i prezydenta Białegostoku. Po wystąpieniach, przy pomniku marszałka Piłsudskiego w centrum miasta wczesnym popołudniem będą składane wieńce i kwiaty. W oficjalnym programie są też tradycyjnie modlitwy w świątyniach różnych wyznań, co podkreśla wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter regionu.

Po zakończeniu uroczystości można będzie obejrzeć pokaz sprzętu służb mundurowych. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Rynku Kościuszki będą rozdawane mieszkańcom kokardy narodowe i flagi.Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Kuczyńskim - organizatorem biegu Osoby, które chcą ten dzień spędzić aktywnie i zmęczyć się fizycznie, mogą wziąć udział w imprezie pod hasłem "Biegnę dla Niepodległej". To bieg uliczny, który w tym roku ma również upamiętniać stulecie odzyskania niepodległości przez Białystok, co miało miejsce w lutym 1919 roku. Bo choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Wtedy - jak przypominają historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Dlatego datę 19 lutego przyjmuje się za symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Białystok.

Trasa "Biegnę dla Niepodległej" liczy 10 km i wiedzie ulicami w centrum miasta; można ją też przebiec w sztafecie. Ulice i mijane przez biegaczy miejsca nawiązują do niepodległości: start i meta będzie przy alei Józefa Piłsudskiego, a kolejne odcinki to np. część ul. Legionowej i ul. 11 Listopada. Po drodze można będzie obejrzeć mural przy ul. Zwierzynieckiej, odsłonięty przed rokiem z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Świętowanie z piskiem opon

Miłośnicy motoryzacji mogą się w poniedziałek wybrać na Tor Wschodzący Białystok, gdzie odbędzie się tradycyjny Rajd Niepodległości, po raz 28. organizowany przez Automobilklub Podlaski.


Muzeum Wojska zaprasza na historyczny spacer 

Atrakcje dla dzieci i nie tylko przygotowuje miejskie Muzeum Wojska. W programie znalazły się wystawy, warsztaty i pokazy. Przed budynkiem tego muzeum przez cały dzień będzie stała zabytkowa kuchnia polowa ze zbiorów tej placówki, konna grupa rekonstrukcyjna wystawi wartę honorową. Do obejrzenia za darmo będą muzealne wystawy; dla dzieci planowane są np. historyczne warsztaty edukacyjne, będzie też spacer historyczny po białostockich śladach pobytów w mieście marszałka Piłsudskiego.


Razem zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego 

W samo południe w Święto Niepodległości na Rynku Kościuszki będzie odśpiewany hymn państwowy - w ramach ogólnopolskiej akcji. Na dwa koncerty pieśni patriotycznych zaprasza chór akademicki Uniwersytetu w Białymstoku. Pierwszy zaplanowano na 10 listopada w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej, drugi 11 listopada w kościele św. Wojciecha przy ul. Warszawskiej. Tradycja takich koncertów tego chóru ma już ponad trzydzieści lat.

We wtorek i środę białostoczanie będą mogli bezpłatnie wysyłać okolicznościowe kartki pocztowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. To akcja społeczna "Mamy Niepodległą!". Kartki będą dostępne w miejskim departamencie obsługi mieszkańców (ul. Branickiego), tam też będzie przygotowana specjalna urna do wrzucania takiej poczty.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 150 osób wzięło udział w harcerskim Rajdzie Niepodległościowym w Białymstoku

9.11.2019, 07:46

To uczczenie pamięci przodków i nauka patriotyzmu.


Dzieci i dorośli pobiegli w Biegu Niepodległości w Choroszczy [zdjęcia, wideo]

9.11.2019, 06:25

Sportowa rywalizacja i patriotyczne akcenty - to ich sposób na uczczenie narodowego święta.


Punktualnie o 11:11 miliony polskich uczniów i tysiące nauczycieli zaśpiewało hymn narodowy [zdjęcia, wideo]

8.11.2019, 11:11

Odśpiewanie w szkołach w Polsce hymnu narodowego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" to radosne przypomnienie, że Polska jest niepodległa – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Świat według przedszkolaków - Czy Józef Piłsudski wciąż żyje?

7.11.2019, 11:50

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości zapytaliśmy dzieci z grupy przedszkolaków funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach m.in. o to, co to jest wolność i niepodległość.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok