Radio Białystok | Wiadomości | Bieg uliczny, rajd i wspólne śpiewanie hymnu w Narodowe Święto Niepodległości

Bieg uliczny, rajd i wspólne śpiewanie hymnu w Narodowe Święto Niepodległości

10.11.2019, 09:11, akt. 09:26

Bieg uliczny, rajd samochodowy, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych - spośród takich imprez mogą wybierać białostoczanie, którzy chcą publicznie obchodzić 11 listopada Święto Niepodległości. Główne oficjalne uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Piłsudskiego.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Główne uroczystości na Rynku Kościuszki

Obchody oficjalne odbywają się rokrocznie pod wspólnym patronatem wojewody podlaskiego, marszałka województwa i prezydenta Białegostoku. Po wystąpieniach, przy pomniku marszałka Piłsudskiego w centrum miasta wczesnym popołudniem będą składane wieńce i kwiaty. W oficjalnym programie są też tradycyjnie modlitwy w świątyniach różnych wyznań, co podkreśla wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter regionu.

Po zakończeniu uroczystości można będzie obejrzeć pokaz sprzętu służb mundurowych. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Rynku Kościuszki będą rozdawane mieszkańcom kokardy narodowe i flagi.Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Kuczyńskim - organizatorem biegu Osoby, które chcą ten dzień spędzić aktywnie i zmęczyć się fizycznie, mogą wziąć udział w imprezie pod hasłem "Biegnę dla Niepodległej". To bieg uliczny, który w tym roku ma również upamiętniać stulecie odzyskania niepodległości przez Białystok, co miało miejsce w lutym 1919 roku. Bo choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Wtedy - jak przypominają historycy - z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, ewakuującym się do Prus Wschodnich, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Dlatego datę 19 lutego przyjmuje się za symboliczny dzień odzyskania niepodległości przez Białystok.

Trasa "Biegnę dla Niepodległej" liczy 10 km i wiedzie ulicami w centrum miasta; można ją też przebiec w sztafecie. Ulice i mijane przez biegaczy miejsca nawiązują do niepodległości: start i meta będzie przy alei Józefa Piłsudskiego, a kolejne odcinki to np. część ul. Legionowej i ul. 11 Listopada. Po drodze można będzie obejrzeć mural przy ul. Zwierzynieckiej, odsłonięty przed rokiem z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Świętowanie z piskiem opon

Miłośnicy motoryzacji mogą się w poniedziałek wybrać na Tor Wschodzący Białystok, gdzie odbędzie się tradycyjny Rajd Niepodległości, po raz 28. organizowany przez Automobilklub Podlaski.


Muzeum Wojska zaprasza na historyczny spacer 

Atrakcje dla dzieci i nie tylko przygotowuje miejskie Muzeum Wojska. W programie znalazły się wystawy, warsztaty i pokazy. Przed budynkiem tego muzeum przez cały dzień będzie stała zabytkowa kuchnia polowa ze zbiorów tej placówki, konna grupa rekonstrukcyjna wystawi wartę honorową. Do obejrzenia za darmo będą muzealne wystawy; dla dzieci planowane są np. historyczne warsztaty edukacyjne, będzie też spacer historyczny po białostockich śladach pobytów w mieście marszałka Piłsudskiego.


Razem zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego 

W samo południe w Święto Niepodległości na Rynku Kościuszki będzie odśpiewany hymn państwowy - w ramach ogólnopolskiej akcji. Na dwa koncerty pieśni patriotycznych zaprasza chór akademicki Uniwersytetu w Białymstoku. Pierwszy zaplanowano na 10 listopada w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej, drugi 11 listopada w kościele św. Wojciecha przy ul. Warszawskiej. Tradycja takich koncertów tego chóru ma już ponad trzydzieści lat.

We wtorek i środę białostoczanie będą mogli bezpłatnie wysyłać okolicznościowe kartki pocztowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. To akcja społeczna "Mamy Niepodległą!". Kartki będą dostępne w miejskim departamencie obsługi mieszkańców (ul. Branickiego), tam też będzie przygotowana specjalna urna do wrzucania takiej poczty.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 150 osób wzięło udział w harcerskim Rajdzie Niepodległościowym w Białymstoku

9.11.2019, 07:46

To uczczenie pamięci przodków i nauka patriotyzmu.


Dzieci i dorośli pobiegli w Biegu Niepodległości w Choroszczy [zdjęcia, wideo]

9.11.2019, 06:25

Sportowa rywalizacja i patriotyczne akcenty - to ich sposób na uczczenie narodowego święta.


Punktualnie o 11:11 miliony polskich uczniów i tysiące nauczycieli zaśpiewało hymn narodowy [zdjęcia, wideo]

8.11.2019, 11:11

Odśpiewanie w szkołach w Polsce hymnu narodowego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" to radosne przypomnienie, że Polska jest niepodległa – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Świat według przedszkolaków - Czy Józef Piłsudski wciąż żyje?

7.11.2019, 11:50

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości zapytaliśmy dzieci z grupy przedszkolaków funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach m.in. o to, co to jest wolność i niepodległość.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0
fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok