Radio Białystok | Wiadomości | Jak kulturalnie spędzić 11 listopada - spacer śladami Piłsudskiego, spektakl i koncerty

Jak kulturalnie spędzić 11 listopada - spacer śladami Piłsudskiego, spektakl i koncerty

autor: Olga Gordiejew

10.11.2019, 11:55, akt. 12:01

Już jutro (11.11) przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jedni pobiegną dla Niepodległej inni pospacerują śladami marszałka Józefa Piłsudskiego po Białymstoku, a jeszcze inni pośpiewają.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Na deskach Teatru Dramatycznego będziemy mogli zobaczyć spektakl współtworzony przez młodzież z VI LO w Białymstoku oraz osoby niewidome i niedowidzące. Początek przedstawienia "Legiony to... Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej" zobaczymy w południe. Wstęp bezpłatny. Wcześniej, 11:00 można wziąć udział w wycieczce "Po zakamarkach teatru".

W niedzielę wieczorem (10.11) Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku zaśpiewa o 18.45 w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku. A po raz drugi zespół wystąpi w poniedziałek (11.11), także o 18:45, w białostockim kościele pw. św. Wojciecha. W repertuarze tych koncertów znajdą się m.in. takie utwory jak "Warszawianka", "Białe róże", "O mój rozmarynie" czy polonez "Pożegnanie ojczyzny". Chór kultywuje tradycję koncertowania z okazji 11 listopada od ponad trzydziestu lat. Uczestnicy koncertu nie tylko będą mogli posłuchać pieśni patriotycznych, ale także wspólnie pośpiewać.

W poniedziałek (11.11) Marszałek województwa zaprasza przed Ratusz o 11:00, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątki.

Tego samego dnia (11.11) już od 9:30 odwiedzać możemy również Muzeum Wojska w Białymstoku. Przez cały dzień, przed budynkiem Muzeum, można będzie zobaczyć zabytkową kuchnię polową oraz wystawę plenerową "Muzeum Wojska w Białymstoku. Vademecum". Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kresy" wystawi wartę honorową.

W południe rozpocznie się spacer historyczny "Marszałek w Białymstoku", podczas którego będzie można dowiedzieć się m.in. ile razy oraz w jakim celu Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Białystok, kto wzniósł na jego cześć osobliwy toast oraz co popularny "Ziuk" miał wspólnego z piłką nożną. O 13:00 w specjalnej "strefie kibica" przygotowanej przez muzeum rozpocznie się wspólne dopingowanie uczestników wydarzenia "Biegnę dla Niepodległej". Będzie też można zwiedzić wystawy czasowe Muzeum, albo wziąć udział w warsztatach.

A w OiFP jutro (11.11) otwarcie wystawy rzeźb Michała Jackowskiego "Internal Independence". Ta wystawa angażuje wszystkie zmysły i stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności. Czy cenimy ją tak, jak na to zasługuje? Czy nie rozmieniamy jej na drobne gromadząc przedmioty? Czy korzystamy z niej, by zbudować prawdziwą relację z drugim człowiekiem? Wernisaż o 17:00.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem UwB

10.11.2019, 11:16

Można posłuchać pieśni patriotycznych i wspólnie zaśpiewać te najbardziej znane. 


Bieg uliczny, rajd i wspólne śpiewanie hymnu w Narodowe Święto Niepodległości

10.11.2019, 09:11

Bieg uliczny, rajd samochodowy, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych - spośród takich imprez mogą wybierać białostoczanie, którzy chcą publicznie obchodzić 11 listopada Święto Niepodległości. Główne oficjalne uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Piłsudskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok