Radio Białystok | Wiadomości | Jak kulturalnie spędzić 11 listopada - spacer śladami Piłsudskiego, spektakl i koncerty

Jak kulturalnie spędzić 11 listopada - spacer śladami Piłsudskiego, spektakl i koncerty

autor: Olga Gordiejew

10.11.2019, 11:55, akt. 12:01

Już jutro (11.11) przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji jedni pobiegną dla Niepodległej inni pospacerują śladami marszałka Józefa Piłsudskiego po Białymstoku, a jeszcze inni pośpiewają.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Na deskach Teatru Dramatycznego będziemy mogli zobaczyć spektakl współtworzony przez młodzież z VI LO w Białymstoku oraz osoby niewidome i niedowidzące. Początek przedstawienia "Legiony to... Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej" zobaczymy w południe. Wstęp bezpłatny. Wcześniej, 11:00 można wziąć udział w wycieczce "Po zakamarkach teatru".

W niedzielę wieczorem (10.11) Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku zaśpiewa o 18.45 w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku. A po raz drugi zespół wystąpi w poniedziałek (11.11), także o 18:45, w białostockim kościele pw. św. Wojciecha. W repertuarze tych koncertów znajdą się m.in. takie utwory jak "Warszawianka", "Białe róże", "O mój rozmarynie" czy polonez "Pożegnanie ojczyzny". Chór kultywuje tradycję koncertowania z okazji 11 listopada od ponad trzydziestu lat. Uczestnicy koncertu nie tylko będą mogli posłuchać pieśni patriotycznych, ale także wspólnie pośpiewać.

W poniedziałek (11.11) Marszałek województwa zaprasza przed Ratusz o 11:00, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątki.

Tego samego dnia (11.11) już od 9:30 odwiedzać możemy również Muzeum Wojska w Białymstoku. Przez cały dzień, przed budynkiem Muzeum, można będzie zobaczyć zabytkową kuchnię polową oraz wystawę plenerową "Muzeum Wojska w Białymstoku. Vademecum". Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kresy" wystawi wartę honorową.

W południe rozpocznie się spacer historyczny "Marszałek w Białymstoku", podczas którego będzie można dowiedzieć się m.in. ile razy oraz w jakim celu Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Białystok, kto wzniósł na jego cześć osobliwy toast oraz co popularny "Ziuk" miał wspólnego z piłką nożną. O 13:00 w specjalnej "strefie kibica" przygotowanej przez muzeum rozpocznie się wspólne dopingowanie uczestników wydarzenia "Biegnę dla Niepodległej". Będzie też można zwiedzić wystawy czasowe Muzeum, albo wziąć udział w warsztatach.

A w OiFP jutro (11.11) otwarcie wystawy rzeźb Michała Jackowskiego "Internal Independence". Ta wystawa angażuje wszystkie zmysły i stawia pytania o istotę naszej wewnętrznej wolności. Czy cenimy ją tak, jak na to zasługuje? Czy nie rozmieniamy jej na drobne gromadząc przedmioty? Czy korzystamy z niej, by zbudować prawdziwą relację z drugim człowiekiem? Wernisaż o 17:00.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem UwB

10.11.2019, 11:16

Można posłuchać pieśni patriotycznych i wspólnie zaśpiewać te najbardziej znane. 


Bieg uliczny, rajd i wspólne śpiewanie hymnu w Narodowe Święto Niepodległości

10.11.2019, 09:11

Bieg uliczny, rajd samochodowy, wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych - spośród takich imprez mogą wybierać białostoczanie, którzy chcą publicznie obchodzić 11 listopada Święto Niepodległości. Główne oficjalne uroczystości tradycyjnie odbędą się przy pomniku Piłsudskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok