Radio Białystok | Galerie | Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" [zdjęcia]

Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" [zdjęcia]

22.11.2019, 18:57, akt. 20:56

Wystawę poświęconą życiu i działalności Seweryna Nowakowskiego, przedwojennego prezydenta Białegostoku, można od piątku (22.11) oglądać w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" w CLZ, fot. Joanna Szubzda
Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" w CLZ, fot. Joanna Szubzda

Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Składają się na nią fotografie, dokumenty, a także nagrane wspomnienia jego rodziny.


Rok Seweryna Nowakowskiego

Rok 2019 Rada Miasta Białystok ogłosiła rokiem trzech ważnych postaci związanych z Białymstokiem: urodzonego w tym mieście ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Feliksa Filipowicza - pierwszego prezesa Rady Miasta z okresu międzywojennego, a także Seweryna Nowakowskiego. W tym roku przypada też setna rocznica odzyskania przez miasto niepodległości, a za symboliczną datę tego wydarzenia uznaje się 19 lutego 1919 roku.


- Zależało nam też na tym, żeby rok 2019 był takim wyjątkowym, obfitującym w różne wydarzenia przypominające historię Białegostoku - mówił na konferencji prasowej zapowiadającej wystawę o Nowakowskim zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.


Stworzył nowoczesny przedwojenny Białystok

Powiedział, że choć Seweryn Nowakowski jest jednym z dziesięciu białostoczan niepodległości miasta wybranym w plebiscycie na najpopularniejszego człowieka 100-lecia w Białymstoku, to niewiele osób zna jego historię i dokonania.


- Seweryn Nowakowski to niezwykle istotna postać w historii Białegostoku, dlatego że - można powiedzieć śmiało - przed II wojną światową był tym prezydentem, który stworzył nowoczesny przedwojenny Białystok - mówił Rafał Rudnicki.


Jak wskazał, dzięki niemu w mieście powstało wiele nowoczesnych budynków, co doprowadziło do tego, iż Białystok "wskoczył na nieco wyższą półkę". Dodał, że Nowakowski nie pochodził z Białegostoku, a wcześniej działał m.in. w Częstochowie, a do Białegostoku trafił przez obóz rządzący - Piłsudczyków - i miał tym miastem zarządzać, przeorganizować.


Zaginiony prezydent

Działalność Seweryna Nowakowskiego przerwała II wojna światowa, a jego los po jej wybuchu jest nieznany. Najprawdopodobniej został wywieziony na Wschód.

Wystawa "Seweryn Nowakowski - zaginiony prezydent Białegostoku" będzie dostępna do lutego 2020 roku. Składa się na nią kilkadziesiąt unikalnych zdjęć z archiwum rodziny Nowakowskich - fotografie przedwojennego Białegostoku i Seweryna Nowakowskiego w czasie różnych uroczystości, a także zdjęć rodzinnych.

Ważną częścią ekspozycji są również wspomnienia synowej Nowakowskiego - Krystyny Nowakowskiej, których można posłuchać.


Białostoczanin z wyboru

- Przede wszystkim chcemy opowiedzieć o Sewerynie Nowakowskim jako białostoczaninie z wyboru, człowieku, który bardzo zaangażował się w to, żeby Białystok był miastem ładniejszym, żeby się w nim lepiej żyło - mówiła na konferencji jedna z kuratorek wystawy Agnieszka Kajdanowska.

Jej zdaniem Nowakowski był do tej pory postacią niedocenioną, a bardzo ważną, i warto podkreślać jego zasługi dla miasta.

Seweryn Nowakowski urodził się w 1894 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Do Białegostoku przyjechał na początku lat 30., gdzie najpierw pełnił funkcję komisarza rządowego, a w 1934 roku został prezydentem Białegostoku, którym zarządzał do wybuchu II wojny światowej.

Jak pisze w broszurze towarzyszącej wystawie badaczka historii Nowakowskiego i kuratorka wystawy Elżbieta Iwaszko, lata działalności Nowakowskiego w Białymstoku to doprowadzenie do końca rozpoczętych inwestycji, a także realizacja nowych projektów. Wymienia tu m.in. budynek dzisiejszego Teatru Dramatycznego, który został wybudowany jako Dom Ludowy czy budowę parku miejskiego - Plant, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców.

Po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 roku został aresztowany przez NKWD, a jego dalszy los jest nieznany. Historycy uważają, że został wywieziony w głąb ZSRR.


źródło: PAP | red: mak, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowe rzeźby Alfonsa Karnego w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

30.11.2019, 17:27

Planowany zakup 6 rzeźb, a mianowicie portretów: Zygmunta Korzybskiego - "Dzidka", "Marynarz z Orła", "Jana Parandowskiego" oraz 3 rzeźb przedstawiających Mikołaja Kopernika, o które wnioskuje Muzeum Podlaskie w Białymstoku, jest trzecim etapem rozbudowy kolekcji dzieł A. Karnego w zbiorach placówki.


Wycieczka "ogórkiem" śladami prezydenta Seweryna Nowakowskiego

10.08.2019, 06:51

To okazja, żeby zwiedzić Białystok z zabytkowego pojazdu. O 11:00 sprzed Pałacu Branickich wyrusza wycieczka "ogórkiem" po centrum miasta.


Centrum Zamenhofa poszukuje pamiątek związanych z Sewerynem Nowakowskim

14.04.2019, 08:52

Z okazji 125 rocznicy urodzin byłego prezydenta miasta - rok 2019 - został w Białymstoku ogłoszony rokiem Seweryna Nowakowskiego.


Powstanie wystawa o byłym prezydencie Białegostoku

7.04.2019, 09:30

Nazywany jest "budowniczym nowoczesnego Białegostoku". To on uzdrowił finanse miejskie, realizował ważne inwestycje. Rządził miastem w trudnych latach 1934-1939. Z okazji 125. rocznicy urodzin byłego prezydenta miasta - rok 2019 został w Białymstoku ogłoszony rokiem Seweryna Nowakowskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Zimowy Białystok, fot. Monika Kalicka
WARTO TAM BYĆ
10.01.2021, 15:45, akt. 11.01.2021, 08:08

Śnieżna zima w Białymstoku [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok