Radio Białystok | Galerie | Festiwal "Wschód Kultury / Inny Wymiar" 2021 [zdjęcia]

Festiwal "Wschód Kultury / Inny Wymiar" 2021 [zdjęcia]

22.08.2021, 09:20, akt. 09:26

Festiwal prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy.

"Kobiety Wschodu II", fot. Monika Kalicka
"Kobiety Wschodu II", fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Spektakl "Będzie znak" na festiwalu Wschód Kultury - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
O festiwalu Wschód Kultury - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 2013 roku festiwal organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności) znalazło się ponad 20 wydarzeń.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku widzowie mogli słuchać: Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Pink Freud, Karaś/Rogucki, Mamadou & Sama Yoon i Goście, czyli Pablopavo, Ifi Ude oraz Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska i Ewa Wałecka z Kapeli ze Wsi Warszawa, zespół Chłopcy kontra Basia oraz Jerz Igor. 

W programie znalazł się także interdyscyplinarny projekt Kobiety Wschodu II, koncert z potańcówką Kapeli Batareja i Kapeli Zhydovachka oraz projekt "Robert Diabeł" w wykonaniu Natana Kryszka, Bruna Jasieńskiego, Michała Aftyki, Marcina Sojki i Daniela Wołkowyskiego. 

Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy: „Ukraina” Stepana Rudika, „Wyśniona historia kina na Podlasiu” kolektywu Górski i Kaufman Bros & Sista, „Kaduk” Magdaleny Franczak i ekspozycja plenerowa - „Szlakiem przydrożnych kapliczek”. 

W ramach Innego Wymiaru Teatru widzowie obejrzeli spektakl „Curik ahejm. Powrót do domu” nawiązujący do likwidacji przez hitlerowców białostockiego getta w 1943 roku, monodram Natalii Sakowicz „Romans” i spektakl „Będzie znak” w reżyserii Gosi Dębskiej. 

Inny Wymiar Filmu to: „Lang ist der Weg”, pierwszy film przedstawiający Holocaust z żydowskiej perspektywy oraz wielokrotnie nagradzany dokument „Wieloryb z Lorino” o mieszkańcach Półwyspu Czukockiego. 

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny „Opowieści z Białostoczku”, rozmowa z Leszkiem Szerepką o Białorusi na podstawie jego książki "Białoruski snajper", plenerowy performans taneczny i gra terenowa PLANTacja Sztuki oraz Wieczór szabatowy z pieśnią i opowieścią żydowską „Przy chasydzkim stole”.

Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Koordynatorem białostockiej odsłony projektu jest Białostocki Ośrodek Kultury.źródło: mat. pras. | red: mak, bs


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wystawa "Wyśniona historia kina na Podlasiu" w ramach Festiwalu "Wschód Kultury/Inny Wymiar"

20.08.2021, 07:03

Spektakle, happeningi, wystawy, koncerty, dyskusje - kilkanaście wydarzeń kulturalnych w przedostatni weekend wakacji. Rozpoczął się Festiwal "Wschód Kultury/Inny Wymiar" w Białymstoku.


Białystok: 78. rocznica powstania w getcie [zdjęcia]

16.08.2021, 07:10

W poniedziałek (16.08) przypada 78. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.


Pamiętanie Miłosza - debata i wspólne czytanie dzieł noblisty w 17. rocznicę jego śmierci

14.08.2021, 16:06

Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza oraz debata pt. „Miłosz i długi cień wojny” wypełnią sympozjum "Pamiętanie Miłosza", które odbędzie się w sobotę (24.08) wieczorem w dworku w Krasnogrudzie z okazji 17. rocznicy śmierci noblisty.


Europejski Festiwal Muzyczny "Gloria" w Białymstoku

13.08.2021, 17:15

Od piątku (13.08) w Białymstoku trwa Europejski Festiwal Muzyczny "Gloria". Tegoroczną XV jubileuszową edycję festiwalu "Gloria" rozpoczął koncert z cyklu „Cygańska miłość” w Auli Magna Pałacu Branickich. Wystąpili znani i lubiani artyści oraz najzdolniejsi śpiewacy młodego pokolenia.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]


Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok