Radio Białystok | Wiadomości | Pamiętanie Miłosza - debata i wspólne czytanie dzieł noblisty w 17. rocznicę jego śmierci

Pamiętanie Miłosza - debata i wspólne czytanie dzieł noblisty w 17. rocznicę jego śmierci

14.08.2021, 16:06, akt. 16:10

Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza oraz debata pt. „Miłosz i długi cień wojny” wypełnią sympozjum "Pamiętanie Miłosza", które odbędzie się w sobotę (24.08) wieczorem w dworku w Krasnogrudzie z okazji 17. rocznicy śmierci noblisty.

Krasnogruda, fot. PRB
Krasnogruda, fot. PRB

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. Od pierwszej rocznicy śmierci w Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty - obecnie siedzibie Międzynarodowego Centrum Dialogu - odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi organizowane przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.

Tegoroczne zacznie się mszą św. w intencji Czesława Miłosza w języku polskim i litewskim. W kościele w Żegarach spotykają się mieszkańcy parafii oraz uczestnicy sympozjum. Potem w Krasnogrudzie odbędzie się debata z udziałem Ireny Grudzińskiej - Gross - publicystki i historyka literatury Krzysztofa Czyżewskiego, szefa Ośrodka Pogranicze.

Pamiętanie Miłosza zakończy się późnym wieczorem w w Białej Synagodze w Sejnach, gdzie odbędzie się koncert zespołu dawnych członków Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało uroczyście otwarte w 2011 roku, w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu. Misją centrum jest działanie na rzecz budowania takiego dialogu.

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje. Przeżył tam również zawód miłosny.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947–2013" Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz

2.08.2021, 11:27

Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń literackich tego roku- książka powstała w wyniku współpracy Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Warstwy


Szereg atrakcji dla spragnionych kultury w Białymstoku, Krasnogrudzie, Tykocinie i Choroszczy

1.07.2021, 10:01

Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji w Krasnogrudzie, warsztaty i gry w Muzeum Podlaskim, czy gra miejska w Tykocinie - to tylko niektóre z kulturalnych propozycji w naszym regionie.


Wicepremier Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli udział w obchodach z okazji 30-lecia Ośrodka Pogranicze

30.06.2021, 18:40

Wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli w środę udział w obchodach 30-lecia Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach.


110. rocznica urodzin Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i koniki na biegunach w CLZ

30.06.2021, 09:25

Trzy dni koncertów, prezentacji, a przede wszystkim rozmów o poezji i kulturze – 30 czerwca w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie rozpoczynają się obchody jubileuszu 30-lecia Ośrodka "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok