Radio Białystok | Wiadomości | Szereg atrakcji dla spragnionych kultury w Białymstoku, Krasnogrudzie, Tykocinie i Choroszczy

Szereg atrakcji dla spragnionych kultury w Białymstoku, Krasnogrudzie, Tykocinie i Choroszczy

autor: Olga Gordiejew

1.07.2021, 10:01, akt. 10:19

Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji w Krasnogrudzie, warsztaty i gry w Muzeum Podlaskim, czy gra miejska w Tykocinie - to tylko niektóre z kulturalnych propozycji w naszym regionie.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji w Krasnogrudzie

Dziś o 11:00 Sytuacje poetyckie - wokół "Ars Poetica" z udziałem poetów z programu Wielkiego Xięstwa Poezji. 

O 15:00 "Wokół publicystyki żagarystów. Wilno, lata trzydzieste". Rozmawiają: prof. Tadeusz Bujnicki, prof. Krzysztof Zajas, dr Mindaugas Kvietkauskas i Michał Zając - na ganku Dworu Krasnogrudzkiego.

O 18:00 rozpocznie się koncert Litewsko-Polskiej Orkiestry Młodzieżowej w Sejnach.

A o 20:00 Zaduszki poetyckie dedykowane Andrzejowi Strumille. Gospodarzami spotkania będą Anna Strumiłło i Krzysztof Czyżewski - to wydarzenie zaplanowano w Maćkowej Rudzie.

Jutro o 17:00 Zaduszki poetyckie dla Krzysztofa Gedroycia. Gospodarzami tego spotkania w Berżałowcach będą Ewa Kanigowska-Gedroyć i Krzysztof Czyżewski. 

O 20:00 Cafe Europa – kawiarnia literacka z udziałem poetów z programu Wielkiego Xięstwa Poezji we Dworze Miłosza w Krasnogrudzie.

Warsztaty i gry w Muzeum Podlaskim

Muzeum Podlaskie przygotowało na czas wakacji warsztaty, gry i zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. 

Ratusz proponuje Mądrą Sowę - zajęcia towarzyszące najnowszej wystawie czasowej „Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921–1994”. Podczas spotkania można się będzie przyjrzeć różnorodnej twórczości artysty. Zainspirowani pracami stworzymy swoje dzieła przedstawiające sowy - piękne i tajemnicze ptaki. 

Terminy warsztatów znajdziemy na stronie internetowej Muzeum Podlaskiego.

 W Muzeum Historycznym chętni mogą zrobić Pamiątkę z Białegostoku

Letni czas sprzyja zwiedzaniu, stąd pomysł na zajęcia, na których można poznać lepiej zabytki Białegostoku. Chętni obejrzą niezwykły pokaz multimedialny na makiecie przedstawiającej barokowy Białystok. Sprawdzą, kiedy powstał najstarszy białostocki kościół i do czego służył budynek wagi miejskiej. Dowiedzą się również, co wspólnego z Białymstokiem mają śledzie, balony i żubr. W części warsztatowej pomalują bawełniane torby, tworząc niepowtarzalną pamiątkę z Białegostoku. Pierwsze takie warsztaty już w przyszłą środę (7 lipca 2021 r., godz. 11.00).

W pierwsze trzy soboty lipca (3,10,17.07.2021) możemy też zwiedzać wystawy w Muzeum Historycznym z przewodnikiem.

To będzie niepowtarzalna podróż w czasie! Zobaczymy Białystok w okresie największego rozkwitu, czyli w czasach, gdy XVIII-wieczna rezydencja Branickich budziła powszechny podziw nie tylko rodaków, ale i cudzoziemców. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł na makiecie barokowego Białegostoku. Następnie zwiedzimy ekspozycję „W białostockiej kamienicy”, pokazującą, jak mieszkali na początku XX wieku bogaci białostoczanie i jakimi przedmiotami się otaczali. Zajrzymy również do słynnego Hotelu Ritz i obejrzymy makietę tego nieistniejącego już dzisiaj budynku.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia interaktywne

W ramach odkrywania "Dawnych gier towarzyskich" poznamy między innymi takie zabawy jak: krokiet, wolant, ślepa babka, strzelanie z łuku, bańki mydlane, gąska i inne gry planszowe. Będziemy też mogli wysłuchać opowieści o powstaniu i tradycji oświetlania i dekorowania otoczenia lampionami. Można też będzie wykonać swój własny, niepowtarzalny lampion.

W Tykocinie chętni mogą wziąć udział w grze miejskiej

„Na tropach królewskiego skarbu”. Gra adresowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, rodzin jak i grup przyjaciół. To propozycja Muzeum w Tykocinie.

Gra rozpoczyna się przy Wielkiej Synagodze. Uczestnicy otrzymają karty gry i wyruszą w podróż, która poprowadzi ich do najcenniejszych zabytków i najciekawszych zakątków miasta. Na śmiałków czekają dwa dodatkowe zadania, po rozwiązaniu których otrzymają specjalne bonusy. Udział w grze można zgłaszać e-mailowo: synagoga@muzeum.bialystok.pl oraz bezpośrednio w Muzeum w Tykocinie.

A w każdy wakacyjny czwartek o 11.00 przy Wielkiej Synagodze w Tykocinie, będą rozpoczynały się spacery historyczno-przyrodnicze. W trakcie godzinnej wędrówki ulicami Tykocina usłyszymy gawędę o najcenniejszych zabytkach miasta i walorach przyrodniczych okolicy. Po zakończonym spacerze można będzie zwiedzić Wielką Synagogę. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


110. rocznica urodzin Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i koniki na biegunach w CLZ

30.06.2021, 09:25

Trzy dni koncertów, prezentacji, a przede wszystkim rozmów o poezji i kulturze – 30 czerwca w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie rozpoczynają się obchody jubileuszu 30-lecia Ośrodka "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów".


Propozycje kulturalne na dziś, ale nie tylko

29.06.2021, 10:44

Wystawa komiksów Tomasza Samojlika, czy wystawa zdjęć Michała Hellera "Lockdown Orchestra" to jedne z ciekawszych kulturalnych propozycji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok