Radio Białystok | Wiadomości | 110. rocznica urodzin Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i koniki na biegunach w CLZ

110. rocznica urodzin Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i koniki na biegunach w CLZ

autor: Olga Gordiejew

30.06.2021, 09:25, akt. 09:41

Trzy dni koncertów, prezentacji, a przede wszystkim rozmów o poezji i kulturze – 30 czerwca w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie rozpoczynają się obchody jubileuszu 30-lecia Ośrodka "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów".

110. rocznica urodzin Czesława Miłosza

W 110. rocznicę urodzin Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i Sejnach rozpoczyna się Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji. 

Słowo otwarcia o 11:30 wygłosi dyrektor Ośrodka "Pogranicze" Krzysztof Czyżewski, a w południe we Dworze Miłosza w Krasnogrudzie rozpocznie się debata "O kulturze jako spoiwie Europy i roli polsko-litewskiej współpracy kulturalnej". W spotkaniu wezmą udział: prof. Piotr Gliński - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Simonas Kairys - Minister Kultury Republiki Litewskiej. Debatę poprowadzą: Łukasz Galusek, Wicedyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i Laurynas Vaičiūnas, Prezes Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

O 13:00 rozpocznie się debata animatorów kultury.

O 15:30 zaplanowano uroczyste przekazanie rękopisów wierszy wileńskich Czesława Miłosza - Centrum w Krasnogrudzie przez prof. Tadeusza Bujnickiego syna Poety – Żagarysty Teodora Bujnickiego.

A o 16:00 "Kuszenie Mistrza" - o ars poetica z Tomasem Venclovą porozmawia Krzysztof Czyżewski. 

O 17:30 w ramach "Dedykacji Poetyckich" wiersze dla Czesława Miłosza czytać będą poeci z programu Wielkiego Xięstwa Poezji: Sgitas Birgielis(Puńsk), Vladas Braziūnas(Wilno), Andriej Chadanowicz (Mińsk), Birutė Jonuškaitė (Wilno), Wojciech Kass(Pranie), Aušra Kaziliūnaitė (Wilno), Krystyna Konecka (Białystok), Janina Osewska (Augustów), Kornelijus Platelis(Druskieniki), Teresa Radziewicz (Białystok), Katarzyna Szweda (Nowy Żmigród), Tomas Venclova (Wilno), Urszula Zajączkowska (Warszawa), Aleksandra Zińczuk (Lublin)

Wieczorem o 19:30 zaplanowano prezentację książki "Traktat Poetycki" Czesława Miłosza z udziałem Giedrė Kadžiulytė. To dwujęzyczna polsko-litewska publikacja poematu w przekładzie Tomasa Venclovy.

O 20:00 rozpocznie się Misterium Wiersza czyli zbiorowe czytanie „"Traktatu poetyckiego" Czesława Miłosza w przestrzeni Niewidzialnego Mostu (w amfiteatrze krasnogrudzkim).

Wydarzenia związane z urodzinami Miłosza potrwają do piątku, szczegółowy program jest na stronie


Koniki na biegunach w Centrum im. Ludwika Zamenhofa 

A kto nie ma pomysłu na wakacje zabawy to może skorzystać z podpowiedzi Białostockiego Ośrodka Kultury - Centrum Zamenhofa. Tam tego lata możemy uczestniczyć w kilku tematycznych warsztatach. 

Pierwszy z nich to "Konik, z drzewa koń na biegunach" adresowany dla dzieci od szóstego roku życia. 

Czy wiecie, że konik na biegunach był kiedyś wielkim marzeniem większości dzieci? Taki konik – wykonany lub wyrzeźbiony z drewna i pięknie pomalowany – był zabawką luksusową i rzadko dostępną. Zwykle stawał się ozdobą dziecięcego pokoju albo fotograficznego atelier, w którym małym „jeźdźcom” wykonywano pamiątkowe portrety. Mimo że koniki na biegunach są dziś rzadkością i zostały wyparte przez jednorożce i różowe kucyki, według nas mają o wiele więcej wdzięku!

W Centrum Zamenhofa zobaczymy takie koniki na biegunach, odkryjemy też inne zabawki, którymi w przeszłości – gdy byli jeszcze dziećmi – bawiły się nasze babcie i nasi dziadkowie. Posłuchamy też o dawnych grach i zabawach oraz sami będziemy mogli złożyć i ozdobić własnego, niepowtarzalnego konika!

Warsztaty towarzyszą wystawie "Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu".


WigroSfera na Bulwarach przy Czarnej Hańczy

A kto szuka muzycznego oddechu znajdzie go już w piątek (2.07) podczas WigroSfery. Ten festiwal prezentuje twórców, którzy łączą tradycję muzyki klasycznej oraz współczesną muzykę improwizowaną, jazz i elektronikę. 

W Suwałkach na Bulwarach przy Czarnej Hańczy wystąpią od 20.00 NeoQuartet - zespół zaprezentuje program złożony z utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów z Japonii, USA, Egiptu, Polski, Korei Południowej i Finlandii. 

Później rodowity suwalczanin, mieszkający w Trójmieście Krzysztof Arszyn Topolski zagra utwory inspirowane twórczością amerykańskiego pioniera sztuki konceptualnej Waltera De Marii, a o 22:00 obejrzymy dwa wczesne filmy Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z WigroSferą. 

W sobotę (3.07) koncerty przeniosą się na plażę PTTK w Starym Folwarku nad Wigrami. Możemy je też oglądać online na profilu Facebookowym WigroSfery


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok