Radio Białystok | Wiadomości | Propozycje kulturalne na dziś, ale nie tylko

Propozycje kulturalne na dziś, ale nie tylko

autor: Olga Gordiejew

29.06.2021, 10:44, akt. 10:53

Wystawa komiksów Tomasza Samojlika, czy wystawa zdjęć Michała Hellera "Lockdown Orchestra" to jedne z ciekawszych kulturalnych propozycji.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

To ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę komiksową znanego rysownika Tomasza Samojlika „Na ratunek Mateczce Ziemi”.

Temat komiksu dotyczy nas wszystkich. Wszystkie prognozy naukowe wskazują na konieczność jak najszybszej zmiany w sposobie, w jaki traktujemy naszą planetę. Jeśli tego nie uczynimy, konsekwencje będą straszne. Mateczka Ziemia prosi w snach o pomoc. Przekonuje, że nawet małe zmiany naszego zachowania mogą przyczynić się do polepszenia perspektyw na przyszłość. Dzieci decydują się ruszyć na ratunek Mateczce Ziemi. Czy uda im się do tego przekonać innych?

Wystawę możemy oglądać w witrynie Galerii Parter Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A.

Komiks, wzbogacony o łamigłówki, związane z ekologicznym podejściem do życia – oszczędzaniem wody i energii, segregowaniem śmieci czy choćby wyborem jak najmniej szkodzącego środowisku środka transportu, można pobrać za darmo ze strony autora: www.tomaszsamojlik.pl.


W Operze i Filharmonii Podlaskiej do końca wakacji oglądać możemy zdjęcia Michała Hellera na wystawie "Lockdown Orchestra".

To fotograficzna opowieść o czasie zamknięcia, kiedy muzyka trafiła do przechowalni. Zdjęcia operowego fotografa Michała Hellera są rodzajem fotograficznej metafory tego czasu. Okresu niezwykle trudnego także dla muzyków orkiestry OiFP, którzy stali się bohaterami jego prac.

Fotografie powstały w przestrzeniach Opery i Filharmonii Podlaskiej tuż przed otwarciem sal koncertowych, pomiędzy kwietniem a czerwcem tego roku.

Wybierając się do galerii przy Odeskiej, warto pamiętać, że dla zwiedzających są też dostępne tarasy widokowe na dachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na tarasy można wchodzić w każdy weekend.

Amatorów podniebnych spacerów Opera zaprasza w soboty i niedziele od 11:30. Do końca czerwca tarasy będą dostępne do 20:00, a w lipcu i sierpniu do 21:00 - pod warunkiem dobrej pogody.

Szczegóły w regulaminie https://www.oifp.eu/regulamin/.


W najbliższy weekend warto wybrać się do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na Piknik Podlaskich Parków Narodowych i Krajobrazowych.

To będzie okazja do zaprezentowania różnorodności przyrodniczej i bogactwa kulturowego regionu. Będzie też smacznie, bo przyjadą Koła Gospodyń Wiejskich, by promować tradycyjne podlaskie potrawy. 

Na terenie województwa podlaskiego mamy cztery parki narodowe, wśród nich największy w Polsce – Biebrzański Park Narodowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, Białowieski Park Narodowy, oblegany przez turystów Wigierski Park Narodowy i ostoję ginących gatunków ptaków – Narwiański Park Narodowy. O bogactwie przyrodniczym i kulturowym regionu można się przekonać, odwiedzając też istniejące tu parki krajobrazowe: Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Suwalski Park Krajobrazowy czy Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej. Dzięki piknikowi wiedzę na ich temat można będzie zdobyć w jednym miejscu i czasie – w pierwszą sobotę lipca, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Informacje o objętej ochroną podlaskiej przyrodzie pracownicy parków przekażą w formie warsztatów, działań artystycznych, filmów, gier. W planach jest przeprowadzenie gry terenowej, która pozwoli wykazać się wiedzą o obszarach chronionych na Podlasiu.

Miejsce pikniku nie jest przypadkowe. W zabytkowych obiektach skansenu czynne są wystawy związane z dziedzictwem kulturowym miejscowości położonych między innymi na terenie lub w bliskim sąsiedztwie parków – nad rzekami Narwią czy Biebrzą, w okolicach Hajnówki czy Knyszyna. To wystawy dotyczące zajęć, którymi trudnili się dawniej mieszkańcy podlaskich wsi, a także sztuki ludowej i ludowego rzemiosła. Po każdej z nich będzie oprowadzał przewodnik.

Bardziej szczegółowo można będzie się zapoznać z tematem zdobnictwa drewnianych domów. W tym roku ukazało się trzecie, rozszerzone wydanie, cieszącej się dużą popularnością książki dr. Artura Gawła „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”. O 13:00 we dworze z Bobry Wielkiej autor spotka się z czytelnikami. Opowie o swojej pracy nad książką, przybliży zawarte w niej zagadnienia. Artur Gaweł oprowadzi też uczestników spotkania po wystawie czasowej „Zdobnictwo drzwi wiejskich na Podlasiu”.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok