Radio Białystok | Wiadomości | Wicepremier Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli udział w obchodach z okazji 30-lecia Ośrodka Pogranicze

Wicepremier Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli udział w obchodach z okazji 30-lecia Ośrodka Pogranicze

30.06.2021, 18:40, akt. 4.07.2021, 12:06

Wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński i minister kultury Litwy Simonas Kairys wzięli w środę udział w obchodach 30-lecia Ośrodka Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach.

Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch
Piotr Gliński, fot. Danuta Matloch


0:00
0:00
30-lecie Ośrodka Pogranicze - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość w Krasnogrudzie

Uroczystość odbyła się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, które powstało dokładnie 10 lat temu. Centrum mieści się w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. Do piątku w Krasnogrudzie potrwają także obchody związane ze 110. rocznicą urodzin polskiego noblisty. W trakcie uroczystości w Krasnogrudzie odbyła się również debata pt. "O kulturze jako spoiwie Europy i roli polsko-litewskiej współpracy kulturalnej".

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. W odrestaurowanym dworze w 2011 roku - w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza - otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. 

Prof. Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości, że po polskiej i litewskiej stronie jest wiele instytucji, które mają dużo dobrej woli i którym zależy na pojednaniu a także na budowaniu wspólnoty ponad podziałami. "Ośrodek Pogranicze jest jedną z takich instytucji, która realizuje ideę wielokulturowej wspólnotowości pogranicza" – ocenił.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że nie jest sztuką opowiadać o wielokulturowości. "Sztuką jest ją odczuwać, otwierać przestrzeń do rozmów - pełną poezji i spokoju, z niezwykłym klimatem pozwalającym każdemu poczuć się jak u siebie. I to zapewnia właśnie Ośrodek Pogranicze” - wyjaśnił.


Ośrodek Pogranicze wydaje książki litewskich autorów

Minister kultury Litwy Simonas Kairys przypomniał, że Ośrodek Pogranicze wydaje np. książki Tomasa Venclovy, wybitnego litewskiego autora i myśliciela. Poinformował, że ministerstwo będzie niedługo realizowało z ośrodkiem wspólne projekty.

„Kiedy mówimy o Pograniczu, wydaje nam się, że spotykamy się z granicą. Po jednej stronie są jedni, po drugiej są drudzy. Wydaje się, że są różnice między jednymi a drugimi a tak naprawdę widzimy, że jest prawdziwa wspólnota” – powiedział  Simonas Kairys. Litewski minister zachęcał, aby obie strony zwracały uwagę na to co nas łączy, a nie dzieli.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wicepremier Piotr Gliński oglądał wyremontowany klasztor wigierski

30.06.2021, 11:44

Ponad 21 mln zł kosztował remont dziesięciu eremów z wieżą zegarową w klasztorze pokamedulskim w Wigrach na Suwalszczyźnie. Wyremontowane obiekty oglądał w środę (30.06) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


110. rocznica urodzin Czesława Miłosza w Krasnogrudzie i koniki na biegunach w CLZ

30.06.2021, 09:25

Trzy dni koncertów, prezentacji, a przede wszystkim rozmów o poezji i kulturze – 30 czerwca w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie rozpoczynają się obchody jubileuszu 30-lecia Ośrodka "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów".


Wicepremier Gliński spotkał się z oszczepniczką Marią Andrejczyk

12.05.2021, 18:40

"To jest wynik kosmiczny" - powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas spotkania z Marią Andrejczyk, która w niedzielę podczas zawodów w Splicie rezultatem 71,40 u ustanowiła rekord Polski kobiet w rzucie oszczepem.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok