Radio Białystok | Wiadomości | Wicepremier Piotr Gliński oglądał wyremontowany klasztor wigierski

Wicepremier Piotr Gliński oglądał wyremontowany klasztor wigierski

30.06.2021, 11:44, akt. 15:31

Ponad 21 mln zł kosztował remont dziesięciu eremów z wieżą zegarową w klasztorze pokamedulskim w Wigrach na Suwalszczyźnie. Wyremontowane obiekty oglądał w środę (30.06) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Wicepremier Piotr Gliński oglądał wyremontowany klasztor wigierski, fot. Iza Kosakowska
Wicepremier Piotr Gliński oglądał wyremontowany klasztor wigierski, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Wicepremier Piotr Gliński oglądał wyremontowany klasztor wigierski - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obiekty należą do kurii w Ełku. W 2011 r. przestał tam działać Dom Pracy Twórczej prowadzony przez ministerstwo kultury od 1975 r. Od 1 maja 2011 r. obiektem opiekuje się Fundacja Wigry Pro.

Piotr Gliński powiedział w Wigrach, że remont kosztował 21,5 mln zł, z czego 15 mln zł to środki unijne oraz 1,6 mln zł przekazało ministerstwo kultury.

- Budżet ministerstwa w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł o 40 proc. Możemy to robić (prowadzić remonty-PAP), to nie jest łaska, to nasz obowiązek - mówił Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że cieszy się z obecnego wyglądu klasztoru. Mówił, że nie zawsze tak było i przyznał, że potrzeby, jeżeli chodzi o modernizacje takich obiektów, są duże.

Wicepremier obejrzał wyremontowane eremy, a biskup ełcki Jerzy Mazur poświęcił wyremontowaną część obiektu.

Klasztor w Wigrach zakonnicy wybudowali w latach 1694-1745. W 1796 r. władze pruskie skonfiskowały dobra zakonne. Klasztor został zniszczony w czasie II wojny światowej. Ocalał tylko zabytkowy kościół. Zabudowania klasztorne państwo odbudowało po wojnie.

W 2018 r. w klasztorze wyremontowano Dom Królewski i kaplicę Kanclerską, w której są apartamenty papieskie. W 1999 r. w klasztorze w Wigrach odpoczywał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski. Remont tych obiektów kosztował 13 mln zł, z czego 9 mln zł to pieniądze unijne.

Wigierski klasztor jest nazywany "perłą Suwalszczyzny". To miejsce chętnie i często odwiedzane przez turystów, pielgrzymów. 


Wicepremier spotkał się z ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem

Wicepremier oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński spotkał się z ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem. Tematami rozmów polityków były: udział kultury w krajowych planach odbudowy, konieczność uwzględnienia kultury w systemie edukacji oraz wyzwania stojące przed kulturą po pandemii i doświadczenia związanie z przywracaniem działalności kulturalnej z udziałem publiczności. Spotkanie odbyło się w Wigrach.

Politycy złożyli kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz przed pomnikiem biskupa sejneńskiego Antoniego Baranowskiego - Antanasa Baranauskasa w Sejnach. W planach na środę ministrowie mają także udział w debacie pt.: "O kulturze jako spoiwie Europy i roli polsko-litewskiej współpracy kulturalnej", otwierającej Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji w 110.  rocznicę urodzin Czesława Miłosza, 10. rocznicę otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie oraz 30-lecie powstania Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.

źródło: PAP, IAR | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W monasterze w Supraślu po 37 latach prac wyświęcono cerkiew Zwiastowania NMP

27.06.2021, 13:39

W monasterze w Supraślu została w niedzielę wyświęcona cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - najważniejsza w tym męskim klasztorze. W 1944 roku Niemcy wysadzili ją w powietrze. Odbudowa i prace wykończeniowe trwały 37 lat.


Remontu klasztoru wigierskiego dobiega końca

20.08.2020, 14:53

Już wkrótce dostępna będzie tam wieża widokowa, a w eremach pojawią się sale tematyczne. Przybędzie też wiele atrakcji związanych z życiem kamedułów.


Wigierski Park Narodowy - to tu odpoczywał papież Jan Paweł II

19.07.2020, 08:44

W kolejnym tygodniu naszej akcji "W 9 tygodniu po Podlasiu" odwiedzamy Wigierski Park Narodowy. To raj dla miłośników pieszych, rowerowych lub kajakowych wypraw. Turyści chętnie odwiedzają też pokamedulski klasztor w Wigrach, w których można zobaczyć, jak wyglądają apartamenty papieskie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok