Radio Białystok | Wiadomości | Wicepremier Gliński spotkał się z oszczepniczką Marią Andrejczyk

Wicepremier Gliński spotkał się z oszczepniczką Marią Andrejczyk

12.05.2021, 18:40, akt. 18:51

"To jest wynik kosmiczny" - powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas spotkania z Marią Andrejczyk, która w niedzielę podczas zawodów w Splicie rezultatem 71,40 u ustanowiła rekord Polski kobiet w rzucie oszczepem.

Wicepremier Gliński spotkał się z oszczepniczką Marią Andrejczyk, fot. Danuta Matloch/MKDNiS
Wicepremier Gliński spotkał się z oszczepniczką Marią Andrejczyk, fot. Danuta Matloch/MKDNiS

Szef resortu przypomniał, że Maria Andrejczyk już była rekordzistką Polski, a teraz swój najlepszy rezultat poprawiła aż o cztery metry.

"To rzecz niebotyczna, wielki wynik, wprost niebywały. To jest chyba największe osiągnięcie lekkoatletyczne w tym roku" - dodał Piotr Gliński.

Oszczepniczka przyznała, że przed wyjazdem do Splitu nie spodziewała się takiego rezultatu.


Były wielkie emocje, przyznaję, a teraz już na spokojnie powiem, że jestem bardzo zadowolona z tego, co zrobiłam na tych zawodach już na początku sezonu. Ale to dopiero początek, jest jeszcze w tym roku parę rzeczy do zrobienia - powiedziała 25-letnia zawodniczka klubu LUKS Hańcza Suwałki.


Piotr Gliński zwrócił uwagę na doskonałe wyniki, jakie Andrejczyk uzyskała na igrzyskach olimpijskich w 2016 roku, wspomniał także o trudniejszych latach dla zawodniczki, które przyszły po Rio de Janeiro.


Były choroby, kontuzje, ale to wszystko udało się pani przełamać. Bardzo się z tego cieszymy, gratulujemy. Pani wynik to dowód na to, że jeżeli ktoś jest konsekwentny i ciężko pracuje, to potrafi sobie poradzić z różnymi przeciwnościami losu - zaznaczył.


Minister przypomniał, że rząd wspiera systemowo polski sport. PZLA otrzymuje około 30 mln złotych rocznie. Zaznaczył, że Andrejczyk była w pierwszej grupie młodych sportowców wybranych do programu "Team 100", który sponsoruje sportowców poprzez Polską Fundację Narodową. Na początku objętych programem było około stu sportowców, dzisiaj jest ich już ponad 250.

Zawodniczka podkreśliła, że bez dobrych ludzi, jakich spotkała na swojej sportowej drodze, takich wyników by nie było.


Mam marzenia, dziękuję rodzicom, trenerowi, psychologowi. Wiem, że jestem w dobrym miejscu, podążam za marzeniami, jedziemy do Tokio pewnie stąpając po ziemi. Liczę, że będzie to udany wyjazd nie tylko dla mnie, ale dla całej polskiej reprezentacji - zaznaczyła zawodniczka.


Maria Andrejczyk w niedzielę w Splicie ustanowiła wynikiem 71,40 m rekord Polski. Tylko 88 cm zabrakło jej do rekordu świata. "Ale o tym nie myślę. Koncentruję się na tym, co można zrobić lepiej" - przyznała.

Jej wynik to najlepszy rezultat na świecie w tej konkurencji od dziesięciu lat. W historii lepsze były tylko Czeszka Barbora Spotakova - 72,28 i Kubanka Osleidys Menendez - 71,70.


No i się cieszę

Opublikowany przez Marię Magdaleną Andrejczyk
Niedziela, 9 maja 2021


Dotychczasowy rekord kraju także należał do zawodniczki LUKS Hańcza Suwałki i wynosił 67,11. Ustanowiła go w eliminacjach podczas igrzysk w Rio de Janeiro. Po 2016 roku jej kariera raptownie się zatrzymała. Nie startowała prawie dwa lata, przeszła operację barku i długo po niej dochodziła do siebie. Pozostała jednak pod okiem trenera Karola Sikorskiego i krok po kroku wracała do światowej czołówki. Już poprzedni sezon zapowiadał, że jeśli zdrowie dopisze, Andrejczyk może błysnąć.

I konkurs w Splicie, jej pierwszy w tym sezonie, okazał się od razu rewelacyjny. Maria Andrejczyk już w pierwszej próbie uzyskała wynik 71,40. Kolejne podejście odpuściła. W trzeciej miała 65,24, a w czwartej 69,58. Piąta próba wypadła przeciętnie, więc Polka postanowiła celowo ją spalić, a na pożegnanie uzyskała 59,73.

Kolejne starty Andrejczyk ma zaplanowane na 19 maja w Ostrawie, 22 maja w Andujar i 29-30 maja w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Chorzowie.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Można wylicytować złoty medal Marii Andrejczyk i pomóc 13-miesięcznemu Antosiowi

12.05.2021, 16:01

Oszczepniczka Maria Andrejczyk oficjalnie przekazała złoty medal zdobyty w chorwackim Splicie na licytację dla chorego Antosia Kuczyńskiego z Sejn.


Maria Andrejczyk

11.05.2021, 10:58

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.


Maria Andrejczyk: niczego nie obiecam, z presją sobie poradzę [wywiad]

10.05.2021, 14:01

Maria Andrejczyk nie chce długo analizować rekordowego rzutu oszczepem na odległość 71,40 m. "To tylko wynik. Cieszy, daje motywację, ale cele na ten sezon są inne. Z presją przed igrzyskami sobie poradzę, ale na pewno niczego nie obiecam" - powiedziała w wywiadzie dla PAP.


Maria Andrejczyk pobiła o ponad cztery metry własny rekord Polski w rzucie oszczepem

9.05.2021, 18:56

Zawodniczka LUKS Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk ustanowiła podczas niedzielnych (9.05) zawodów Pucharu Europy w rzutach w Splicie nowy rekord Polski. Zawodniczka rzuciła oszczepem na odległość 71,40.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok