Radio Białystok | Galerie | Barokowe Ogrody Sztuki po raz piąty w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

Barokowe Ogrody Sztuki po raz piąty w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

autor: Dorota Sokołowska

17.06.2022, 07:24, akt. 18.06.2022, 07:41

Piękna sceneria ogrodów w Pałacu Branickich, dużo wyjątkowej muzyki oraz kwiaty w roli głównej - tak zapowiada się weekend w Białymstoku.

Koncert "W muzycznym ogrodzie", fot. Sylwia Krassowska
Koncert "W muzycznym ogrodzie", fot. Sylwia Krassowska

V Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki pozwoli przenieść się do złotego okresu w dziejach miasta, barokowego Białegostoku rządzonego przez Hetmana i Hetmanową.

Będą wystawy malarstwa i rysunku, mappingi na budynkach Pałacyku Ślubów przy Kilińskiego i Pałacu Branickich, inscenizacje artystyczne, wykład edukacyjno-historyczny, spacer edukacyjny – zwiedzanie tunelu pod ogrodem, czy warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych. Codziennie wieczorem zabrzmi też muzyka na koncertach, będą to zarówno miniatury muzyczne, jak i bogate barokowe brzmienia z udziałem gwiazd muzyki klasycznej międzynarodowego formatu. Na scenie w Auli Magna Pałacu Branickich wystąpią m.in. sopranistki Olga Pasiecznik i Iwona Lubowicz oraz instrumentaliści – Mark Caudle i Władysław Kłosiewicz.

W piątek o 18:00 impreza zacznie się wystawą „Bukiety baroku” w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Wydarzenie towarzyszące – koncert Zespołu Muzyki i Tańca ­Dawnego „Capella Antiqua ­Bialostociensis” oraz Zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku

O 21:30 koncert „W muzycznym ogrodzie” - to wydarzenie w Ogrodzie Branickich, warto tam zostać także dłużej, bo o 22:30 zobaczymy Kwiaty Europy, czyli mapping na budynku Pałacu Branickich.


Sobotę o 14:30 otworzą „Artystyczne bukiety”. To  wystawa prac uczniów Pracowni Plastycznej Ogniska Plastyczno-Komputerowego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku, do obejrzenia w Pawilonie Włoskim w Ogrodach Branickich. O 15:00 zabrzmią „Muzyczne bukiety” - miniatury muzyczne przygotował  Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” Domu Kultury ­„Śródmieście” w Białymstoku oraz Kwartet Fletowy „Prima Voce”. Miejsce koncertu - Salon w Ogrodzie Branickich – Pawilon Włoski.

O 17:00 obejrzymy „Najpiękniejsze kwiaty baroku” - wystawę rysunku Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz w budynku DK Śródmiecie (który imprezę organizuje) przy Kilińskiego 13. Pół godziny później - wykład Agnieszki Żukowskiej, kierownika Działu Administracyjno-Gospodarczego i Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie „Kwiaty w baroku: piękno, splendor, pasja”.

A wieczorem, po 21:30 „Kantaty mitologiczne koncert muzyki francuskiej XVIII w. z dworu króla Ludwika XIV". Wystąpią ­Iwona Lubowicz – sopran, Małgorzata Wojciechowska – flet ­traverso, ­Kornelia Korecka – skrzypce barokowe, Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba, Anna Wiktoria Swoboda – lutnia, teorba, gitara barokowa, ­Elena Zhukova – klawesyn, kierownictwo muzyczne (Ukraina). Koncert w Auli Magna Pałacu Branickich, ul. J. Kilińskiego 1 (ograniczona liczba miejsc).

W niedzielne południe przy Malmeda 17 odbędą się warsztaty tworzenia kosmetyków „W kwietnym ogrodzie zapachów”. O 15:00 można będzie zwiedzać tunel pod ogrodem. Oprowadzi - Jolanta Koller-Szumska, a zbiórka przy Pawilonie Pod Orłem w Ogrodzie Branickich.

V Barokowe Ogrody Sztuki zakończy wyjątkowy koncert - o 19:00 posłuchamy muzyki włoskiego baroku. Wystąpi Olga Pasiecznik – sopran, Mark Caudle – wiolonczela barokowa, Władysław Kłosiewicz – klawesyn. Finał imprezy w zabytkowej auli Magna Pałacu Branickich.

Do niedzieli na Pałacyku Gościnnym przy ul. Kilińskiego 6 w godz. 22:00-0:00 będzie wyświetlana animacja przygotowana przez Sebastiana Łukaszuka – artystę wizualnego, twórcę filmów animowanych, dokumentalnych i wideo. Motywem przewodnim tego mappingu będą „Kwiaty baroku”.

| red: mak, sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


V Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki

17.06.2022, 15:32

V Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki odbędzie się w dniach 17-19 czerwca w Białymstoku. W programie trzydniowej imprezy znalazły się wydarzenia, które przybliżą Białystok w okresie baroku.


Wystawa "Bukiety Baroku" w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

31.08.2022, 17:46

Wystawę "Bukiety Baroku" można oglądać w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy od 17 czerwca do 31 sierpnia 2022 r.


Zbliża się festiwal "Barokowe Ogrody Sztuki"

8.06.2022, 13:19

Koncerty, wystawy, mapping i wykłady. M.in. to składa się na V Festiwal "Barokowe Ogrody Sztuki". Odbędzie się on w przyszłym tygodniu w Choroszczy i Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok