Radio Białystok | Galerie | SG otrzymała 56 nowych samochodów terenowych, które trafią na wschodnią granicę [zdjęcia, wideo]

SG otrzymała 56 nowych samochodów terenowych, które trafią na wschodnią granicę [zdjęcia, wideo]

20.03.2023, 12:51, akt. 18:25

Ponad 60 samochodów terenowych dostała Straż Graniczna. 56 z nich odebrali w poniedziałek (20.03) funkcjonariusze w Białymstoku. Samochody z napędem 4x4 mają wzmocnić ochronę granicy Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
SG otrzymała 56 nowych samochodów terenowych, które trafią na wschodnią granicę - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość przekazania samochodów odbyła się w Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku (POSG).


Nowoczesne toyoty land cruiser trafią przede wszystkim do placówek na wschodniej granicy, z czego 19 do Podlaskiego Oddziału SG, a 18 do Nadbużańskiego Oddziału SG. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.Obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał, że pojazdy te będą wykorzystywane na granicy wschodniej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją. 


To są granice dziś szczególnie chronione. Za tymi granicami toczy się wojna, ale też w Rosji i na Białorusi rządzą politycy niechętni Polsce, wrodzy Polsce, których celem jest m.in. destabilizacja sytuacji w naszym kraju - zaznaczył szef MSWiA.Sukcesem formacji jest jej rozwój, rozwój oczywiście na wielu płaszczyznach, dlatego SG inwestuje w infrastrukturę, w nowoczesny sprzęt, ale przede wszystkim w funkcjonariuszy - zaznaczył komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasz Praga. 


Mówił, że takim przykładem jest zakup nowoczesnych samochodów terenowych, niezbędnych w codziennej służbie. 


Będą takim naturalnym wsparciem dla bariery inżynieryjnej na granicy z Białorusią i nowo budowanej bariery elektronicznej, która powstaje na granicy z Rosją - mówił Tomasz Praga. 


Poinformował, że cała bariera elektroniczna na granicy z Rosją będzie gotowa we wrześniu.Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski mówił o szybkich procedurach zakupowych, dzięki którym można sprawnie realizować takie zamówienia na potrzeby służb "które zabezpieczają Polskę przed atakami, przed różnymi działaniami hybrydowymi". 


Czujemy się wyróżnieni i zobowiązani faktem, że współpraca z SG podnosi bezpieczeństwo Polski i jesteśmy dumni z tego, że SG - dzięki również takiemu wsparciu i zaangażowaniu - może być jeszcze szybsza, jeszcze sprawniejsza, jeszcze lepiej wykonywać swoje działania - dodał.Nowe samochody mają najnowocześniejszą konstrukcję i wyposażenie. "Toyoty Land Cruiser doskonale realizują zadania zarówno w terenie na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, jak i na utwardzonych szlakach komunikacyjnych" - podała rzeczniczka SG por. Anna Michalska.


Samochody zostały wyposażone w system wspomagający zjazd ze wzniesienia poprzez uruchamianie odpowiednich hamulców, utrzymując prędkość na poziomie 5 km/h. Po jego aktywacji kierowca nie musi kontrolować pedału gazu czy hamulca. Auto, aby mogło spełniać wymagania codziennej służby funkcjonariuszy Straży Granicznej, ma reflektory i wloty powietrza usytuowane tak, aby zapewnić zarówno maksymalną ochronę, jak i możliwie największą głębokość brodzenia - tłumaczyła.


Każdy z samochodów został również wyposażony w wyciągarki wraz z dodatkowym osprzętem, które pozwolą w ekstremalnych warunkach terenowych, uniknąć zakopania się czy ugrzęźnięcia pojazdu w podmokłym terenie. 


Nie bez znaczenia jest fakt, że funkcjonariusze SG zawsze pomagają też osobom, które przypadkowo utkwiły gdzieś w terenie z powodu różnego rodzaju awarii, wiec wyciągarka się przydaje - dodała rzeczniczka SG.


Zapewniła przy tym, że zostało już zamówione kolejne 6 aut, które według planów mają zostać dostarczone do końca marca.


Toyoty z Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025 kupione zostały przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych i kosztowały ponad 21 mln złotych - podała porucznik Michalska.


źródło: PAP | red: maj, tk, sk, wsz

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 81 cudzoziemców

18.03.2023, 08:50

81 cudzoziemców próbowało minionej doby (17.03) przedostać się z Białorusi do Polski – podała w sobotę rano Straż Graniczna.


Grupa migrantów próbowała nielegalnie dostać się do Polski w miejscu, gdzie nie ma stalowej zapory [wideo]

17.03.2023, 12:06

To kolejna taka sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Służby białoruskie podwiozły grupę migrantów w okolice Kuźnicy. 21 obywateli Egiptu nielegalnie dostało się do Polski przez tory kolejowe, gdzie nie ma zapory stalowej.


Rozpoczęły się kontrole w firmach transportowych z kapitałem białoruskim lub rosyjskim

16.03.2023, 14:31

W czwartek (16.03) rozpoczęły się kontrole w przedsiębiorstwach na terenie całego kraju. Wytypowano firmy, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim, bądź rosyjskim - poinformował główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok