Radio Białystok | Wiadomości | Z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 81 cudzoziemców

Z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 81 cudzoziemców

18.03.2023, 08:50, akt. 09:31

81 cudzoziemców próbowało minionej doby (17.03) przedostać się z Białorusi do Polski – podała w sobotę rano Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

SG poinformowała na Twitterze, że najwięcej osób zatrzymano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Michałowie. Było to 27 cudzoziemców, obywateli m.in. Egiptu, Syrii i Iraku.

SG podała też, że minionej doby zatrzymano kolejnych pięciu kurierów, przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Byli to obywatele Ukrainy, Białorusi i Polski.Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. 

Rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. 

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.


źródło: PAP | red: mag, ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wpław i na pontonie. W poniedziałek 66 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

28.02.2023, 09:13

66 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Koło Bobrownik w sumie kilkanaście osób wpław i na pontonie pokonało graniczną rzekę Świsłocz - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.


Straż Graniczna zatrzymała przewodników grup migrantów na granicy z Białorusią

3.02.2023, 14:02

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w ostatnich dniach siedmiu przewodników migrantów na granicy polsko-białoruskiej.


Nie będzie przedłużany zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią na mniej niż 200 metrów

29.12.2022, 14:22

Nie będzie przedłużenia zakazu zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż dwieście metrów - Straż Graniczna nie złożyła stosownego wniosku do wojewody. Od nowego roku obowiązujące będą tam przepisy o pasie drogi granicznej.


Rzeczniczka SG: Ktoś podszywa się pod Straż Graniczną, rozsyła nieprawdziwe komunikaty o otwarciu przejścia w Kuźnicy

24.12.2022, 15:45

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy jest ciągle zamknięte i na razie nie ma planów jego otwarcia - tak polska SG odpowiada na nieprawdziwe informacje, jakoby miały być przywrócone odprawy na tym przejściu, nieczynnym od ponad trzynastu miesięcy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok