Radio Białystok | Wiadomości | Z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 81 cudzoziemców

Z Białorusi do Polski próbowało przedostać się 81 cudzoziemców

18.03.2023, 08:50, akt. 09:31

81 cudzoziemców próbowało minionej doby (17.03) przedostać się z Białorusi do Polski – podała w sobotę rano Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

SG poinformowała na Twitterze, że najwięcej osób zatrzymano na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Michałowie. Było to 27 cudzoziemców, obywateli m.in. Egiptu, Syrii i Iraku.

SG podała też, że minionej doby zatrzymano kolejnych pięciu kurierów, przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Byli to obywatele Ukrainy, Białorusi i Polski.Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. 

Rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. 

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.


źródło: PAP | red: mag, ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wpław i na pontonie. W poniedziałek 66 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

28.02.2023, 09:13

66 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Koło Bobrownik w sumie kilkanaście osób wpław i na pontonie pokonało graniczną rzekę Świsłocz - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.


Straż Graniczna zatrzymała przewodników grup migrantów na granicy z Białorusią

3.02.2023, 14:02

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w ostatnich dniach siedmiu przewodników migrantów na granicy polsko-białoruskiej.


Nie będzie przedłużany zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią na mniej niż 200 metrów

29.12.2022, 14:22

Nie będzie przedłużenia zakazu zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż dwieście metrów - Straż Graniczna nie złożyła stosownego wniosku do wojewody. Od nowego roku obowiązujące będą tam przepisy o pasie drogi granicznej.


Rzeczniczka SG: Ktoś podszywa się pod Straż Graniczną, rozsyła nieprawdziwe komunikaty o otwarciu przejścia w Kuźnicy

24.12.2022, 15:45

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy jest ciągle zamknięte i na razie nie ma planów jego otwarcia - tak polska SG odpowiada na nieprawdziwe informacje, jakoby miały być przywrócone odprawy na tym przejściu, nieczynnym od ponad trzynastu miesięcy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok