Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna zatrzymała przewodników grup migrantów na granicy z Białorusią

Straż Graniczna zatrzymała przewodników grup migrantów na granicy z Białorusią

autor: Adam Janczewski

3.02.2023, 14:02, akt. 14:11

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w ostatnich dniach siedmiu przewodników migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Przewodnicy - legalnie przebywający na Białorusi cudzoziemcy - towarzyszyli każdej większej grupie, dokumentowali trasę przemytu i przekazywali migrantów kurierom. Ostatnio zatrzymano siedem takich osób - ustalono, że pochodzą z Turcji, Iranu, Turkmenistanu i Azerbejdżanu.

Według danych Straży Granicznej, takie osoby werbowane są przez grupy przestępcze spośród młodych, legalnie przebywających na Białorusi cudzoziemców.


- Często są to studenci białoruskich uczelni pochodzący z Iraku, Turcji czy byłych postsowieckich republik. Przedstawia się im wizję wysokiego, łatwego zarobku. Przechodzą swoistego rodzaju szkolenie: jak poruszać się w terenie, nawiązać kontakt z kurierem, w jaki sposób rozmawiać z migrantami oraz - w razie zatrzymania - z polskimi służbami oraz w jaki sposób szybko powrócić na Białoruś - poinformowała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.


Jak twierdzą służby - przewodnicy mają towarzyszyć każdej większej grupie migrantów i dokumentować ich trasę, by potwierdzić, że przekroczyli granicę.

Za wykonane zadanie osoba przeprowadzająca cudzoziemców przez granicę ma dostawać 2,5 tys. dolarów.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Kurierzy" przebrani za ratowników medycznych mieli przewozić cudzoziemców spod białoruskiej granicy - usłyszeli zarzuty

18.01.2023, 16:17

Udawali medyków, aby uniknąć podejrzeń. 15 osób usłyszało zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego przewozu fałszywymi karetkami cudzoziemców z Białorusi do Polski.


W ubiegłym roku podlaska SG zatrzymała ponad pół tysiąca "kurierów"

5.01.2023, 10:30

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. kurierów. W ubiegłym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad pół tysiąca pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy. To o prawie 100 więcej niż rok wcześniej.


Prawie 120 osób próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

4.11.2022, 10:01

117 osób próbowało w czwartek (3.11) przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w piątek Straż Graniczna. Zatrzymano również jedną osobę, która przewoziła migrantów.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok