Radio Białystok | Wiadomości | W ubiegłym roku podlaska SG zatrzymała ponad pół tysiąca "kurierów"

W ubiegłym roku podlaska SG zatrzymała ponad pół tysiąca "kurierów"

autor: Wojciech Szubzda

5.01.2023, 10:30, akt. 10:39

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. kurierów. W ubiegłym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad pół tysiąca pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy. To o prawie 100 więcej niż rok wcześniej.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Chodzi o granicę polsko-białoruską i polsko-litewską. Co ciekawe na polsko-białoruskiej granicy w ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali tyle samo osób, co rok wcześniej, czyli dokładnie 352. 

Zwiększyła się jednak liczba zatrzymanych pomocników na szlaku litewskim - mówi rzeczniczka podlaskiego oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz.  


Na polsko-litewskiej granicy, mimo że jest to wewnętrzna granica Unii Europejskiej, ciągle prowadzone są kontrole. Zatrzymaliśmy tam 145 osób za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. To prawie 3-krotnie więcej niż w 2021 roku. W większości są to osoby, które złożyły wnioski o ochronę międzynarodową i samodzielnie oddaliły się z otwartych litewskich ośrodków dla cudzoziemców - mówi major Katarzyna Zdanowicz. Zatrzymywani za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy to przede wszystkim tzw. kurierzy z różnych stron świata. Wśród zatrzymanych osób dominowali obywatele Gruzji, Białorusi, Ukrainy i Polski. 


Zatrzymywaliśmy też np. Syryjczyków z niemieckimi kartami pobytu, bądź obywatele Tadżykistanu czy Litwy - dodaje major Zdanowicz. 


Za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy grozi do 8 lat więzienia. Według Straży Granicznej migranci za próbę przewiezienia ich z Rosji i Białorusi przez Polskę i dalej do Niemiec płacą przemytnikom od 5 tys. do nawet 8,5 tys. dolarów. 


Jak podaje Straż Graniczna - po wybudowaniu stalowej zapory i oddaniu do użytku pierwszych odcinków bariery elektronicznej spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ubiegłym roku takich prób było ponad 15,5 tys., a rok wcześniej ok. 40 tys. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok