Radio Białystok | Wiadomości | Wpław i na pontonie. W poniedziałek 66 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

Wpław i na pontonie. W poniedziałek 66 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

28.02.2023, 09:13, akt. 09:53

66 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Koło Bobrownik w sumie kilkanaście osób wpław i na pontonie pokonało graniczną rzekę Świsłocz - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.

źródło: twitter.com/Straz_Graniczna
źródło: twitter.com/Straz_Graniczna

Wpław przez Świsłocz przeprawiło się na polską stronę pięciu obywateli Kamerunu, a siedmiu obywateli Syrii i Sudańczyk przepłynęli tę rzekę na pontonie - podała SG we wtorek rano (28.02) na Twitterze. Na innych odcinkach granicy największa grupa, licząca 26 osób, została zatrzymana w okolicach Dubicz Cerkiewnych.Od początku lutego odnotowano ok. 1,4 tys. prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. W styczniu zatrzymano 1 tys. 440 migrantów, którzy próbowali nielegalnie dostać się przez tę granicę do naszego kraju.

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie  granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione".

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem zbudowanej w ubiegłym roku na 186 km granicy zapory stalowej o wysokości  5,5 m.


Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona  na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym  odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 60 osób wstąpiło w szeregi Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

24.02.2023, 17:08

Po kilkumiesięcznym szkoleniu w Kętrzynie rozpoczną służbę m.in. na granicy polsko-białoruskiej. Blisko 60 osób wstąpiło w szeregi Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


W Białymstoku jest ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy - mija rok od początku rosyjskiej inwazji

24.02.2023, 15:19

Ostatni rok to czas niezwykłej solidarności i mobilizacji Polaków, wielu firm i organizacji wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym czasie polską granicę przekroczyło 10 milionów osób.


Funkcjonariusze KAS udaremnili największy w tym roku przemyt papierosów w Podlaskiem

24.02.2023, 07:20

To największy w tym roku udaremniony przemyt papierosów w Podlaskiem. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Budziska wykryli w ciężarówce na polsko-litewskiej granicy 420 tys. paczek papierosów.


Szef MON zapowiedział prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią

23.02.2023, 18:59

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu prewencyjnej rozbudowy zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok