Radio Białystok | Galerie | Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spacerze historycznym po osiedlu Dojlidy [zdjęcia]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spacerze historycznym po osiedlu Dojlidy [zdjęcia]

autor: Grzegorz Pilat

10.05.2023, 19:41, akt. 11.05.2023, 12:00

Tym przedsięwzięciem chcieli pokazać walory tego terenu i przekonać do powstania parku kulturowego. Kilkadziesiąt osób - społeczników, radnych i mieszkańców Białegostoku wzięło udział w spacerze historycznym po osiedlu Dojlidy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spacerze historycznym po osiedlu Dojlidy - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Organizatorzy opowiedzieli m.in. o historycznym układzie urbanistycznym i zabytkach jednego z najstarszych osiedli w mieście.

Uczestnicy mogli poznać historię m.in. Stawu Młyńskiego czy pałacu Lubomirskich. Ich zdaniem, tak ważny i cenny m.in. przyrodniczo teren w Białymstoku, powinien być szczególnie chroniony.

Organizator historycznego spaceru po Dojlidach Maciej Rowiński-Jabłokow mówi, że chodzi przede wszystkim o przybliżenie mieszkańcom cennych walorów osiedla.


Jako mieszkańcy Dojlid od blisko 10 lat walczymy o taki plan, żebyśmy mogli tu spokojnie żyć. Jest tu mnóstwo cennych zabytków, historyczny układ. Uważam, że Dojlidy jak najbardziej zasługują na to, żeby w tym miejscu powstał park kulturowy. Chcemy też wyjaśnić mieszkańcom, że utworzenie takiego terenu nie musi wiązać się z różnymi ograniczeniami - tłumaczy Maciej Rowiński-Jabłokow.


W podobnym tonie wypowiada się białostocki radny Paweł Myszkowski.

To nie koniecznie musi być tak, że utworzenie parku zakaże wszystkiego. Myślę, że wszystko może być tutaj uregulowane. Pytanie, czy nie ma jakichś przeszkód prawnych, bo z tego co dowiedzieliśmy się na komisji, były takie przeszkody, żeby taki park powstał na Bojarach. Być może tutaj będzie inaczej - tłumaczy radny Paweł Myszkowski.


Pasjonat historii Białegostoku i dziennikarz Andrzej Kłopotowski podkreśla, że Dojlidy są jednym z najstarszych osiedli w mieście, który zachował swój pierwotny charakter.


Mamy do czynienia z miejscem, które zachowało do dzisiaj swój charakter. Mnóstwo dziedzictwa związanego z historią Białegostoku. To m.in. zabytki przemysłowe, sakralne czy mieszkalne. Nie należy stawiać pytania czy powinniśmy to osiedle wyjątkowo chronić. Po prostu powinniśmy je chronić i dbać o nasze dziedzictwo - mówi Andrzej Kłopotowski.


Spacer po białostockich Dojlidach zakończył się konsultacjami społecznymi, podczas których organizatorzy wyjaśnili mieszkańcom, z czym wiąże się ustanowienie parku kulturowego.


| red: sk, zmj

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bartosz Bezubik [wideo]

10.05.2023, 07:30

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.


"Wyższy interes" - reportaż Dominiki Dębskiej

7.09.2023, 06:00

To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. To dawne przedmieścia, oaza spokoju dla białostoczan uciekających przed śródmiejskim zgiełkiem, a także przyjezdnych z okolicznych miejscowości, spragnionych miejskiego życia.


Pałac Lubomirskich na Dojlidach - będzie remont oraz przebudowa

3.05.2023, 07:17

Po niemal trzech latach ciszy wreszcie wiadomo jakie są plany nowego właściciela zabytkowego Pałacu Lubomirskich na białostockich Dojlidach. Niszczejący budynek z XIX wieku być może zmieni się w hotel i restauracje.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


15. edycja Electrum Up To Date Festival, fot. Sylwia Krassowska
KULTURA
30.05.2024, 08:30, akt. 2.06.2024, 20:50

15. edycja Electrum Up To Date Festival [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok