Radio Białystok | Gość | Bartosz Bezubik [wideo] - prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform

10.05.2023, 07:30, akt. 09:09

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska
Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Bartoszem Bezubikiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zwolennicy utworzenia parku kulturowego obejmującego część Dojlid w środę (10.05) organizują spacer po dzielnicy. W jego trakcie planują konsultacje na temat swojego pomysłu, za którym opowiedziało się też już kilku białostockich radnych.

Jednocześnie z Dojlid zamierza się wyprowadzić Biaform - Zakład Przemysłu Sklejek. O tym z prezesem firmy - Bartoszem Bezubikiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Już za kilka lat białostockie Dojlidy mogą zmienić się w błyskawicznym tempie, bez względu na to, jaki będzie scenariusz tych zmian. Może tam powstać park kulturowy, lub bloki mieszkalne w miejscu słynnych Sklejek. Panie prezesie, jaki jest pana stosunek do utworzenia parku kulturowego?


Bartosz Bezubik: Trudno mi zająć jednoznaczne stanowisko dlatego, że zbyt mało wiem na temat pomysłu utworzenia parku kulturowego. Miałem okazję zapoznać się z wstępną koncepcją utworzenia parku. Mam kilka wątpliwości co do tego pomysłu.

Wiem, że kilka lat temu pojawiła się taka inicjatywa utworzenia parku na terenie osiedla Bojary, które charakteryzuje się dużo większą ilością obiektów zabytkowych w stosunku do Dojlid i tam instytucje, które opiniują tego rodzaju wnioski wypowiedziały się negatywnie. Wiec mówiąc wprost…


Liczy pan na to, że jednak ten park kulturowy nie powstanie, póki wy tam jesteście?


Może nie liczę, ale wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach taki wniosek nie zyska aprobaty stosownych instytucji.


A jak godziłoby to w interesy Sklejek?


W mojej ocenie powstanie parku kulturowego na terenie naszej fabryki oznaczałoby tak naprawdę koniec naszego zakładu, bo do tych wątpliwości mogę dodać jeszcze to, że nie do końca rozumiem powody, dla których obszarem parku miałby być objęty również teren naszego zakładu.

Nie ma żadnej tkanki historycznej na terenie samego zakładu – te budynki, którymi dysponujemy, powstały dużo później. To są budynki powojenne, budynki, które były budowane w systemie gospodarczym, tak to mogę określić. Ta technologia była technologią okresu niedoboru, czyli gospodarki socjalistycznej.

W mojej ocenie – ja oczywiście nie jestem ekspertem w dziedzinie ochrony budowli, ale naprawdę nie ma czego na terenie naszej fabryki chronić. Oddzielną sprawą jest np. tzw. Pałacyk Hasbachów po drugiej strony ulicy Dojlidy Fabryczny, czyli pierwotnie dom rodziny Hasbachów, która założyła fabrykę, w której jesteśmy, ale to są zupełnie odrębne byty. Naprawdę, na terenie naszego zakładu nie mamy czego chronić i z tego punktu widzenia nie do końca rozumiem tę inicjatywę.


Pomysłodawcy przekonują, że dzięki tej inicjatywie ochroną zostałyby objęte historyczne obiekty, takie jak hala fabryczna w Zespole Sklejek, stawy, dawna bocznica kolejowa…


Może zacznijmy od końca. Bocznica kolejowa nie istnieje na terenie naszego zakładu – została zlikwidowana wiele lat temu. Staw jest stawem stricte przemysłowym – też nie widzę tutaj żadnego charakteru zabytkowego. Wiem, że tam się przewijał tzw. staw młyński, który znajduje się na tyłach Pałacyku Hasbachów, a nie ten staw, który jest na terenie naszej fabryki.

Jedyna hala, która architektonicznie być może jest warta jakiejś ochrony, to jest hala przy ul. Dojlidy Fabryczne i w żadnym koncepcie, który jest mi znany, ta hala nie ma podlegać wyburzeniu, tylko ma zostać i pełnić funkcję usługową.


To już kolejny raz, kiedy czujecie się poniekąd zagrożeni? Osiem lat temu były protesty pracowników Biaformu w związku z planem zagospodarowania przestrzennego miasta.


Tak. Trwanie w obecnej lokalizacji dla Biaformu oznacza wygaszanie działalności produkcyjnej. Od kilku lat staramy się o to, by został uchwalony plan na terenie naszych działek, naszych nieruchomości. Osiem lat temu mieliśmy podobną sytuację. Trwała inicjatywa planistyczna, plan był poddany pod głosowanie rady miasta. Został uchwalony, natomiast ze względu na wadę prawną, którą posiadał, wojewoda podlaski uchylił ten plan i tak naprawdę dzisiaj mamy powtórkę z rozrywki po mniej więcej ośmiu latach.


Ale na wszelki wypadek próbujecie wyprowadzić się stamtąd. Sześć lat temu kupiliście tereny pod Wasilkowem. Zmiana lokalizacji – ucieczka właśnie, czy faktycznie chęć rozwoju?


Powodem do przenosin jest przede wszystkim chęć rozwoju. Nie nazwałbym tego ucieczką, wręcz nie używałbym tego sformułowania. Rzeczywistość, która nas otacza, zmienia się każdego dnia. Świat nie stoi w miejscu, świat jest bardzo dynamiczny i w dzisiejszych czasach trwanie takich zakładów jak Biaform w centrach miast, bo Białystok niejako obrósł nasz zakład, nie ma z ekonomicznego punktu widzenia uzasadnienia.


I kłopoty logistyczne z dostawą towaru, z odbiorem.


Tak. Już w tej chwili myślę, że jesteśmy dość uciążliwym sąsiadem dla mieszkańców osiedla Dojlidy. Ruch samochodów ciężarowych jest dość znaczny – to jest kilkadziesiąt samochodów w ciągu doby, głównie w ciągu dnia, ale ten ruch jest spory. Chcemy się rozwijać i w perspektywie kilku lat mogłoby to oznaczać ruch samochodowy na poziomie stu i więcej samochodów dziennie. To jest taka skala, która w mojej ocenie nie ma racji bytu na terenie osiedla.


Więc dla dobra mieszkańców Dojlid im szybciej przeniesiecie się pod Wasilków, tym lepiej. Ale co musi być spełnione, żeby tak się stało?


My oczywiście musimy wykorzystać wszystkie zasoby, które posiada spółka do tego, żeby relokacja zakładu była możliwa. Główną barierą do przenosin są oczywiście pieniądze, a jednym z zasobów, którymi dysponujemy jest nieruchomość, którą chcielibyśmy korzystnie dla firmy sprzedać.


A dziś możecie to zrobić korzystnie?


Dzisiaj sprzedaż tego gruntu oznacza koniec zakładu, dlatego że na bazie warunków zabudowy, które posiadamy, zabudowa musiałaby trwać równocześnie z funkcjonowaniem zakładu, co jest tak naprawdę nierealne, bo dalsze zbliżanie się jakichkolwiek budynków mieszkalnych do zakładu będzie oznaczało konieczność zamykania naszej aktywności.


Czyli jaki scenariusz pan teraz przewiduje dla Biaformu?


Scenariusz najbardziej korzystny dla Biaformu, który ja widzę i który określiłbym mianem celu, do jakiego dążymy jest taki, że udaje nam się już po uchwaleniu planu miejscowego dla naszego terenu zbyć ten grunt dla inwestora, a następnie w taki sposób przeprowadzić tę transakcję, żeby sukcesywnie spływały do nas pieniądze, po to, żeby z jednej strony prowadzić działalność gospodarczą i produkcyjną, którą prowadzimy, a równolegle budować nowy zakład. Tak, żeby nie stracić żadnego dnia na to, że zakład nie funkcjonuje, że nie pracuje.


Bez względu na to, czy spełnią się plany pomysłodawców utworzenia parku kulturowego, czy też plan Biaformu Dojlidy w niedługim czasie mogą się bardzo zmienić. Dziękuję panu za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.12.2023

- Ze względu na szybką transmisję, na wysoką zaraźliwość COVID-19 jest pierwszy w wyścigu o nasze gardła - mówi prof. Joanna Zajkowska.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak [wideo]

minister obrony narodowej
5.12.2023

"Wojsko Polskie wciąż jest potrzebne na polsko-białoruskiej granicy" - mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektorka Polskiej Izby Mleka
4.12.2023

- Rozumiemy Ukrainę i wspieramy, natomiast nie może być tak, że ta bardzo trudna sytuacja wojenna doprowadza do tego, że cały rynek europejski jest zdestabilizowany.


fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok