Radio Białystok | Gość | Bartosz Bezubik [wideo] - prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform

10.05.2023, 07:30, akt. 09:09

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska
Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Bartoszem Bezubikiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zwolennicy utworzenia parku kulturowego obejmującego część Dojlid w środę (10.05) organizują spacer po dzielnicy. W jego trakcie planują konsultacje na temat swojego pomysłu, za którym opowiedziało się też już kilku białostockich radnych.

Jednocześnie z Dojlid zamierza się wyprowadzić Biaform - Zakład Przemysłu Sklejek. O tym z prezesem firmy - Bartoszem Bezubikiem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Już za kilka lat białostockie Dojlidy mogą zmienić się w błyskawicznym tempie, bez względu na to, jaki będzie scenariusz tych zmian. Może tam powstać park kulturowy, lub bloki mieszkalne w miejscu słynnych Sklejek. Panie prezesie, jaki jest pana stosunek do utworzenia parku kulturowego?


Bartosz Bezubik: Trudno mi zająć jednoznaczne stanowisko dlatego, że zbyt mało wiem na temat pomysłu utworzenia parku kulturowego. Miałem okazję zapoznać się z wstępną koncepcją utworzenia parku. Mam kilka wątpliwości co do tego pomysłu.

Wiem, że kilka lat temu pojawiła się taka inicjatywa utworzenia parku na terenie osiedla Bojary, które charakteryzuje się dużo większą ilością obiektów zabytkowych w stosunku do Dojlid i tam instytucje, które opiniują tego rodzaju wnioski wypowiedziały się negatywnie. Wiec mówiąc wprost…


Liczy pan na to, że jednak ten park kulturowy nie powstanie, póki wy tam jesteście?


Może nie liczę, ale wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach taki wniosek nie zyska aprobaty stosownych instytucji.


A jak godziłoby to w interesy Sklejek?


W mojej ocenie powstanie parku kulturowego na terenie naszej fabryki oznaczałoby tak naprawdę koniec naszego zakładu, bo do tych wątpliwości mogę dodać jeszcze to, że nie do końca rozumiem powody, dla których obszarem parku miałby być objęty również teren naszego zakładu.

Nie ma żadnej tkanki historycznej na terenie samego zakładu – te budynki, którymi dysponujemy, powstały dużo później. To są budynki powojenne, budynki, które były budowane w systemie gospodarczym, tak to mogę określić. Ta technologia była technologią okresu niedoboru, czyli gospodarki socjalistycznej.

W mojej ocenie – ja oczywiście nie jestem ekspertem w dziedzinie ochrony budowli, ale naprawdę nie ma czego na terenie naszej fabryki chronić. Oddzielną sprawą jest np. tzw. Pałacyk Hasbachów po drugiej strony ulicy Dojlidy Fabryczny, czyli pierwotnie dom rodziny Hasbachów, która założyła fabrykę, w której jesteśmy, ale to są zupełnie odrębne byty. Naprawdę, na terenie naszego zakładu nie mamy czego chronić i z tego punktu widzenia nie do końca rozumiem tę inicjatywę.


Pomysłodawcy przekonują, że dzięki tej inicjatywie ochroną zostałyby objęte historyczne obiekty, takie jak hala fabryczna w Zespole Sklejek, stawy, dawna bocznica kolejowa…


Może zacznijmy od końca. Bocznica kolejowa nie istnieje na terenie naszego zakładu – została zlikwidowana wiele lat temu. Staw jest stawem stricte przemysłowym – też nie widzę tutaj żadnego charakteru zabytkowego. Wiem, że tam się przewijał tzw. staw młyński, który znajduje się na tyłach Pałacyku Hasbachów, a nie ten staw, który jest na terenie naszej fabryki.

Jedyna hala, która architektonicznie być może jest warta jakiejś ochrony, to jest hala przy ul. Dojlidy Fabryczne i w żadnym koncepcie, który jest mi znany, ta hala nie ma podlegać wyburzeniu, tylko ma zostać i pełnić funkcję usługową.


To już kolejny raz, kiedy czujecie się poniekąd zagrożeni? Osiem lat temu były protesty pracowników Biaformu w związku z planem zagospodarowania przestrzennego miasta.


Tak. Trwanie w obecnej lokalizacji dla Biaformu oznacza wygaszanie działalności produkcyjnej. Od kilku lat staramy się o to, by został uchwalony plan na terenie naszych działek, naszych nieruchomości. Osiem lat temu mieliśmy podobną sytuację. Trwała inicjatywa planistyczna, plan był poddany pod głosowanie rady miasta. Został uchwalony, natomiast ze względu na wadę prawną, którą posiadał, wojewoda podlaski uchylił ten plan i tak naprawdę dzisiaj mamy powtórkę z rozrywki po mniej więcej ośmiu latach.


Ale na wszelki wypadek próbujecie wyprowadzić się stamtąd. Sześć lat temu kupiliście tereny pod Wasilkowem. Zmiana lokalizacji – ucieczka właśnie, czy faktycznie chęć rozwoju?


Powodem do przenosin jest przede wszystkim chęć rozwoju. Nie nazwałbym tego ucieczką, wręcz nie używałbym tego sformułowania. Rzeczywistość, która nas otacza, zmienia się każdego dnia. Świat nie stoi w miejscu, świat jest bardzo dynamiczny i w dzisiejszych czasach trwanie takich zakładów jak Biaform w centrach miast, bo Białystok niejako obrósł nasz zakład, nie ma z ekonomicznego punktu widzenia uzasadnienia.


I kłopoty logistyczne z dostawą towaru, z odbiorem.


Tak. Już w tej chwili myślę, że jesteśmy dość uciążliwym sąsiadem dla mieszkańców osiedla Dojlidy. Ruch samochodów ciężarowych jest dość znaczny – to jest kilkadziesiąt samochodów w ciągu doby, głównie w ciągu dnia, ale ten ruch jest spory. Chcemy się rozwijać i w perspektywie kilku lat mogłoby to oznaczać ruch samochodowy na poziomie stu i więcej samochodów dziennie. To jest taka skala, która w mojej ocenie nie ma racji bytu na terenie osiedla.


Więc dla dobra mieszkańców Dojlid im szybciej przeniesiecie się pod Wasilków, tym lepiej. Ale co musi być spełnione, żeby tak się stało?


My oczywiście musimy wykorzystać wszystkie zasoby, które posiada spółka do tego, żeby relokacja zakładu była możliwa. Główną barierą do przenosin są oczywiście pieniądze, a jednym z zasobów, którymi dysponujemy jest nieruchomość, którą chcielibyśmy korzystnie dla firmy sprzedać.


A dziś możecie to zrobić korzystnie?


Dzisiaj sprzedaż tego gruntu oznacza koniec zakładu, dlatego że na bazie warunków zabudowy, które posiadamy, zabudowa musiałaby trwać równocześnie z funkcjonowaniem zakładu, co jest tak naprawdę nierealne, bo dalsze zbliżanie się jakichkolwiek budynków mieszkalnych do zakładu będzie oznaczało konieczność zamykania naszej aktywności.


Czyli jaki scenariusz pan teraz przewiduje dla Biaformu?


Scenariusz najbardziej korzystny dla Biaformu, który ja widzę i który określiłbym mianem celu, do jakiego dążymy jest taki, że udaje nam się już po uchwaleniu planu miejscowego dla naszego terenu zbyć ten grunt dla inwestora, a następnie w taki sposób przeprowadzić tę transakcję, żeby sukcesywnie spływały do nas pieniądze, po to, żeby z jednej strony prowadzić działalność gospodarczą i produkcyjną, którą prowadzimy, a równolegle budować nowy zakład. Tak, żeby nie stracić żadnego dnia na to, że zakład nie funkcjonuje, że nie pracuje.


Bez względu na to, czy spełnią się plany pomysłodawców utworzenia parku kulturowego, czy też plan Biaformu Dojlidy w niedługim czasie mogą się bardzo zmienić. Dziękuję panu za rozmowę.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok