Radio Białystok | Galerie | Koncerty, spektakle i wystawy w ramach Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

Koncerty, spektakle i wystawy w ramach Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku [zdjęcia, wideo]

24.05.2023, 12:17, akt. 27.05.2023, 13:02

Ponad 20 wydarzeń: spektakli teatralnych, performansów, koncertów, wystaw i spotkań z twórcami - zaplanowano w ramach 37. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza potrwa do niedzieli (28.05).

Muzyczny performans Otwinowski/Sikorski/Witkowski: Spalona ziemia w ramach 37. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Muzyczny performans Otwinowski/Sikorski/Witkowski: Spalona ziemia w ramach 37. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

To jedna z największych imprez kulturalnych, organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK). Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Sieć troski". Jak wyjaśniali organizatorzy, troska ma być antidotum na problemy współczesnego świata, wojny, kryzysy, problemy przemocy wobec człowieka, natury i ustalonych zasad.37. Dni Sztuki Współczesnej w BiałymstokuDni Sztuki Współczesnej otworzył w środę wieczorem (24.05) oficjalnie wernisaż wystawy "Love that dare not to speak its name" artystki wizualnej i fotografki Marty Bogdańskiej. Bogdańska podąża śladami szwedzkiej pisarki i pierwszej kobiety, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 1909 roku, Selmy Lagerlof. Katarzyna Kruszewska mówiła, że wystawa rzuca światło na współczesną sytuację społeczności LGBT+ a odnosi się do queerowej spuścizny Lagerlof - jak dodała - "potężnej postaci świata kultury szwedzkiej".

Wcześniej w ramach wydarzeń towarzyszących został pokazany wideo-performans "Minuta krzyku dla Białorusi" białoruskiej artystki i aktywistki Jany Shostak. Jak mówiła na konferencji prasowej koordynatorka DSW Katarzyna Kruszewska, performans zrodził się z bezsilności, lęku i sprzeciwu wobec agresji, prześladowań i niesprawiedliwości reżimu Łukaszenki. "+Minuta krzyku+ naturalnie stała się również formą sprzeciwu wobec bestialstwa wojny w Ukrainie" - dodała.

Wśród innych wydarzeń, które odnoszą się do obecnej sytuacji geopolitycznej, można było obejrzeć "Cyber Elfa" w reżyserii i wykonaniu Magdy Szpecht, która po wybuchu wojny na Ukrainie, postanowiła zostać cyberaktywistką i "walczyć" z rosyjskimi trollami, fake newsami i dezinformacją. Tematowi kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy był poświęcony spektakl "Odpowiedzialność", który jest koprodukcją Centrali i Teatru Powszechnego w Warszawie.

Można było też obejrzeć spektakl rodzinny "Wyspa Jadłonomia" Studia teatrgaleria w reżyserii Macieja Podstawnego. Spektakl inspirowany jest książkami kucharskimi "Jadłonomia" Marty Dymek. TR Warszawa pokazał spektakl "Onko", a Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie teatr tańca "Tryptyk - obrazy o kobiecości" w reżyserii Anny Obszańskiej.

W piątek wieczorem (26.05) mieszkańcy Białegostoku mogli posłuchać koncertu, który był połączony z perfomansem "Spalona ziemia" tria Otwinowski/Sikorski/Witkowski. 


Z innych wydarzeń w sobotę (27.05) odbędzie się m.in. koncert Marii Peszek.

Dni Sztuki Współczesnej zamkną w niedzielę dwa spektakle: "Bezmatek" w reżyserii Marcina Libery Teatru Ludowego w Krakowie oraz "Chamstwo" Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Agnieszki Jakimiak.


źródło: PAP | red: sk


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


37. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

21.05.2023, 09:42

Spektakle, koncert, dyskusje - przed nami artystyczne świętowanie, czyli Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok