Radio Białystok | Galerie | Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku - mówiono o niepodległości, patriotyzmie i znaczeniu siły militarnej państwa [zdjęcia]

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku - mówiono o niepodległości, patriotyzmie i znaczeniu siły militarnej państwa [zdjęcia]

15.08.2023, 14:33, akt. 18:25

O niepodległości, patriotyzmie i znaczeniu siły militarnej państwa mówiono w wystąpieniach podczas podlaskich obchodów Święta Wojska Polskiego, które we wtorek (15.08) odbyły się w Białymstoku. W intencji ojczyzny i żołnierzy modlono się tradycyjnie w świątyniach różnych wyznań.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, 15.08.2023, fot. Joanna Szubzda
Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, 15.08.2023, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Główne wojewódzkie uroczystości odbyły się tradycyjnie wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, kombatanci, duchowieństwo i służby mundurowe.

Po okolicznościowych wystąpieniach, w których dziękowano żołnierzom za ich służbę, wręczone zostały awanse i odznaczenia. Po apelu pamięci i salwie honorowej składano wieńce i kwiaty przy pomniku marszałka Piłsudskiego.


To święto naszej niepodległości, bo wszyscy mamy świadomość tego, że wtedy, w 1920 roku, decydowały się losy naszej niepodległości - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, nawiązując do 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej.


Podkreślał, że to też święto polskiego patriotyzmu, bez którego - jak mówił - nie byłoby tego zwycięstwa i "tych wcześniej podejmowanych wysiłków, aby Polska odzyskała niepodległość i tych późniejszych, które uosabia chociażby polska armia podziemna". Dodał, że to też święto polskich obywateli, bo wiele osób - dzięki służbie w armii - uzyskiwało status obywatela RP.

"Silna, nowoczesna armia jest warunkiem koniecznym do tego, żeby Polska mogła bezpiecznie się rozwijać. A ostatnie lata przynoszą potwierdzenie tych nauk z historii" - powiedział Bohdan Paszkowski. Przypomniał, że w regionie przybywa wojska, powstaje 1. Dywizja Legionów Piechoty, której jednostki będą miały swoje miejsca stacjonowania również w Podlaskiem, żołnierze WP służą też na granicy z Białorusią.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz mówił, że ostatnie dwa lata pokazują, że "okupacja, inwazja czy wojna" nie są pojęciami jedynie z podręczników historii, ale "dzieją się tuż za naszą wschodnią granicą". 


Zagrożenie znów przychodzi ze wschodu, tym razem w formie imperializmu rosyjskiego niosącego zniszczenie, przemoc i kłamstwo. Jako państwo musimy być silni, aby być bezpieczni. Dlatego odpowiedzialne władze utrwalają sojusze, inwestują w wojsko i uzbrojenie - powiedział Sebastian Łukaszewicz.


Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił, że wydarzenia z sierpnia 1920 roku "stanowią fundament, na którym zbudowane jest nasze myślenie o ojczyźnie i obywatelskich obowiązkach". Podkreślał znaczenie takich wartości, jak narodowa zgoda, jedność czy solidarność, w obliczu zagrożenia, które pozwoliły uratować wtedy niepodległość.


Staropolski etos obrońcy granic okazał się wartością uniwersalną, gromadzącą pod wspólnym sztandarem Polaków wszelkich stanów. I właśnie ta moralna siła, której nie spodziewali się z pewnością najeźdźcy, w największej mierze przyczyniła się do sukcesu polskiego oręża - dodał Tadeusz Truskolaski.


Odczytany został też list, skierowany do żołnierzy i uczestników uroczystości przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, który napisał, że okazanie żołnierzom szacunku i wdzięczności ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy na Ukrainie toczy się wojna a "granica polsko-białoruska jest miejscem agresji hybrydowej".

Minister Błaszczak przypomniał w liście, że w ostatnich latach polskie wojsko przechodzi modernizację techniczną, zwiększa się też jego liczebność. 


Wszystkim przybyłym na uroczystości Święta Wojska Polskiego składam podziękowania za to, że stoicie murem za polskimi żołnierzami - napisał szef MON.


W programie podlaskich uroczystości znalazły się nabożeństwa w intencji ojczyzny czterech wyznań: katolików, prawosławnych, protestantów i muzułmanów. To tradycja utrzymywana od lat, która podkreśla wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter regionu. Podobnie wygląda program obchodów święta Konstytucji 3 maja czy Dnia Niepodległości.

Wieczorem na budynku przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku odsłonięty zostanie mural upamiętniający gen. Nikodema Sulika w 130. rocznicę jego urodzin. Sulik urodził się w Kamiennej Starej w Podlaskiem, był dowódcą 5. Kresowej Dywizji Piechoty, która walczyła pod Monte Cassino. Jest obecnie patronem 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego - koszary tej jednostki zlokalizowane są niedaleko budynku, na którego elewacji powstał mural.

źródło: PAP | red: bs, zmj


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Msza, piknik i koncert patriotyczny - w Łomży trwają obchody święta Wojska Polskiego [zdjęcia]

15.08.2023, 11:05

Msza w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego, piknik rodzinny dla mieszkańców i koncert patriotyczny - to program obchodów Święta Wojska Polskiego w Łomży.


Pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” organizowany jest w święto Wojska Polskiego piknik wojskowy w Łapach

15.08.2023, 08:37

To okazja, by zobaczyć sprzęt, w który wyposażona jest polska armia. Z okazji obchodów święta Wojska Polskiego we wtorek (15.08) organizowany jest w Łapach piknik wojskowy.


W dniu Święta Wojska Polskiego defilada wojskowa w Warszawie - uczestniczyło w niej ok. 2 tys. żołnierzy

15.08.2023, 08:17

Około 2 tys. żołnierzy uczestniczyło we wtorek 15 sierpnia w Warszawie w defiladzie wojskowej pod hasłem "Silna Biało-Czerwona”. Zaprezentowano ponad 200 pojazdów wojskowych i niemal setkę statków powietrznych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jan Szarkiel, fot. Monika Kalicka
20.05.2024, 00:01, akt. 10:39

"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok