Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia Białystok wraca na pozycję lidera ekstraklasy [zdjęcia, wideo]

Jagiellonia Białystok wraca na pozycję lidera ekstraklasy [zdjęcia, wideo]

8.03.2024, 23:39, akt. 9.03.2024, 02:57

Piłkarze Jagiellonii po bardzo dobrym meczu pokonali 3:1 (3:0) lidera ekstraklasy - drużynę Śląska Wrocław. Dzięki wygranej żółto-czerwoni kosztem wrocławian wrócili na prowadzenie w tabeli. Dwa gole dla Jagiellonii strzelił Marczuk, jednego Sacek, a dla rywali trafił Samiec-Talar.

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław, 8.03.2023, fot. Joanna Szubzda

Białystok miastem lidera

Stawką meczu w Białymstoku była pozycja lidera ekstraklasy. Przed tym meczem na prowadzeniu był Śląsk Wrocław, który o trzy punkty wyprzedzał drugą Jagiellonię. Żółto-czerwoni wygrali mecz i zamienili się z rywalami miejscami.

Lepiej zaczął Śląsk, ale Jaga strzelała gole

W pierwszej połowie Jagiellonia wypunktowała lidera z Wrocławia. Mecz lepiej zaczął jednak Śląsk, to jego piłkarze utrzymywali się przy piłce - w 3. minucie mocny strzał z linii "szesnastki" Erica Exposito obronił Zlatan Alomerovic, a w kolejnej akcji prawą stroną Piotra Samca-Talara piłka tylko przeleciała w poprzek pola karnego Jagiellonii.

Jagiellonia Białystok objęła prowadzenie już w 7. minucie. Z lewej strony zagrał w pole karne Nene, Dominik Marczuk wyprzedził Leivę i technicznym strzałem przy słupku zdobył gola. W odpowiedzi obrońcy z Białegostoku zablokowali strzał z pola karnego Petra Schwarza.

Kilka minut później Marczuk uderzał z pierwszej piłki pola karnego, ale futbolówkę na rzut rożny wybił bramkarz gości.

Jaga podkręcała tempo

Z minuty na minutę tej części meczu Jagiellonia coraz bardziej przypominała, w jakim stylu wygrywała wcześniejsze spotkania, zwłaszcza u siebie. Jej piłkarze z dużą swobodą rozgrywali piłkę i zdobywali przestrzeń, byli też bardzo skuteczni w polu karnym gości.

W 15. minucie żółto-czerwoni ponownie groźnie zaatakowali - na bramkę z narożnika pola karnego uderzał Pululu, ale piłkę tuż przy słupku złapał bramkarz Śląska.

W 17. minucie Jagiellonia prowadziła już 2:0. Rafał Leszczyński zdołał co prawda odbić strzał Jesusa Imaza, ale był bezradny przy dobitce Michala Sacka, nominalnie prawego defensora, który znalazł się w środku pola karnego Śląska.

W 23. minucie Jagiellonia z dużym szczęściem wybroniła się przed golem samobójczym, po tym jak piłkę w jej pole karne zagrał z prawej strony Martin Konczkowski.

W kolejnych minutach Jagiellonia ciągle atakowała i dążyła do zdobycia kolejnych bramek. Uderzali m.in. Romanczuk i Hansen, a ostatecznie gola w 32. minucie strzelił Dominik Marczuk.

W drugiej połowie scenariusz meczu uległ zmianie. Atakował Śląsk i w 53. minucie zdobył gola. Konczkowski dośrodkował w pole karne Jagiellonii, a Piotr Samiec-Talar, nie pilnowany przez stoperów, głową trafił do bramki.

Goście próbowali pójść za ciosem; w 63. minucie znowu szansę miał Samiec-Talar, ale tym razem obrońcy strzał zablokowali.

Jagiellonia nie grała tak efektownie jak przed przerwą, jej piłkarze skupiali się na obronie, akcje ofensywne były rzadsze. Ale z upływem czasu gra się wyrównała i to Jagiellonia zaczęła stwarzać sytuacje.

W 59. minucie szansę miał Hansen, ale uderzył niecelnie, w 72. minucie przestrzelił Imaz, a minutę później Pululu. W kolejnej akcji Leszczyński uratował Śląsk przed bramką samobójczą, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Bartłomieja Wdowika.

Wrocławianie próbowali zmienić wynik, ale mądrze broniąca się Jagiellonia nie pozwoliła gościom zdobyć już kolejnej bramki. Zwycięstwo dało jej powrót na fotel lidera ekstraklasy.

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 3:1 (3:0)

Bramki: 1:0 Dominik Marczuk (7), 2:0 Michal Sacek (17), 3:0 Dominik Marczuk (31), 3:1 Piotr Samiec-Talar (53).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Taras Romanczuk. Śląsk Wrocław: Peter Pokorny, Martin Konczkowski, Patrick Olsen, Alen Mustafic.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów: 13 480.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik - Dominik Marczuk (68. Jose Naranjo), Taras Romanczuk, Nene (68. Jarosław Kubicki), Kristoffer Hansen (90+4 Jakub Lewicki) - Jesus Imaz (90+4 Tomasz Kupisz), Afimico Pululu (87. Kaan Caliskaner).

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński - Martin Konczkowski (68. Mateusz Żukowski), Łukasz Bejger, Aleks Petkow, Patryk Janasik - Piotr Samiec-Talar (84. Burak Ince), Patrick Olsen (80. Alen Mustafic), Peter Pokorny, Petr Schwarz (68. Patryk Klimala), Matias Nahuel Leiva - Eric Exposito.

Znamy datę rozegrania półfinałów piłkarskiego Pucharu Polski. Jagiellonia Białystok zagra na wyjeździe z Pogonią Szczecin w środę, 3 kwietnia o 20:30.

Akcja "Młoda Ultra" będzie powtórzona na ostatnim meczu Jagiellonii Białystok w tym sezonie [wideo]

4.03.2024, 15:26

Ta akcja w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - w tym roku będzie powtórzona. Podczas ostatniego meczu Jagiellonii Białystok w tym sezonie kibice i białostocki klub zorganizują akcję "Młoda Ultra".

Adrian Siemieniec: Każda strata piłki była dla nas zagrożeniem [wideo]

2.03.2024, 18:12

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali 1:2 (0:1) w wyjazdowym meczu z Górnikiem Zabrze. Gole dla gospodarzy strzelali: Rasak i Ennali. Honorowe trafienie dla Jagiellonii zaliczył Caliskaner.

Jagiellonia przegrała z Górnikiem Zabrze [zdjęcia, wideo]

2.03.2024, 17:07

Pogoń Szczecin rywalem Jagiellonii Białystok w półfinale Pucharu Polski

1.03.2024, 12:37

Jagiellonia Białystok nie miała szczęścia w losowaniu par półfinałowych piłkarskiego Pucharu Polski. Okazało się, że zagra na wyjeździe z Pogonią Szczecin.

Jagiellonia Białystok zagra z ŁKS-em Łódź w Wielką Sobotę

29.02.2024, 14:17

Poznaliśmy terminarz 26. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Jagiellonia Białystok zagra z ŁKS-em Łódź w sobotę, 30 marca o 15:00.