Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia Białystok nie zagra w finale Pucharu Polski - przegrywa z Pogonią Szczecin [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

3.04.2024, 23:08, akt. 4.04.2024, 08:40

Piłkarze Jagiellonii Białystok odpadli z rozgrywek Pucharu Polski. W wyjazdowym meczu przegrali po dogrywce 1:2 z Pogonią Szczecin. Portowcy zmierzą się w finale z Wisłą Kraków.

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok, 3.04.2024, fot. Joanna Szubzda

Mecz w Polskim Radiu Białystok

O awansie do finału Pucharu Polski decydował jeden mecz. Spotkanie Pogoni Szczecin z Jagiellonią Białystok zakończyło się wygraną Pogoni 2:1 po dogrywce.

Mecz ze stadionu w Szczecinie komentował Jerzy Kułakowski - po raz pierwszy relacjonowaliśmy ten mecz - w wersji audio także na radiowym kanale na youtube.com/@RadioBialystok.

Pogoń lepiej zaczęła

Po meczu dwóch najofensywniej grających drużyn ekstraklasy można się było spodziewać otwartego spotkania i takie też obejrzał komplet widzów na stadionie w Szczecinie. Trenerzy obu ekip postanowili hołdować zasadzie, że zwycięskich składów się nie zmienia i do rywalizacji pucharowej wypuścili dokładnie te same jedenastki, jak w ostatnich spotkaniach ligowych.

Pierwsi doskonałą okazję do objęcia prowadzenia mieli goście. Jesus Imaz wymanewrował pół defensywy Portowców, strzelił płasko, ale w ostatniej chwili piłkę zmierzającą do bramki wybił Linus Wahlqvist.

Potem więcej inicjatywy w ofensywie przejawiali gospodarze. Kamil Grosicki w parze z Wahlqvistem raz za razem szarżowali lewym skrzydłem, ale krzyżowe dogrania reprezentanta Polski najczęściej przecinali czujni obrońcy z Podlasia.

Na drugiej stronie boiska mnóstwo aktywności przejawiał 17-letni Adrian Przyborek, albo dogrywając piłki w kierunku środka pola karnego, albo strzelając z dystansu. Goście głównie ograniczali się do kontr. Efektów bramkowych z tego nie było po żadnej ze stron.

Dużo zagrożenia z lewej strony boisko robił kapitan Portowców - Kamil Grosicki. Ale np. w 20. minucie skrzydłowego doskonale uprzedził w polu karnym Skrzypczak. Kilka minut później Grosicki wygrał pojedynek ze Skrzypczakiem, ale jego podanie zablokowali białostoczanie.

Kilka minut wcześnie na bramkę rywali uderzał Taras Romanczuk, ale wyraźnie obok słupka bramki Pogoni.

Pogoń objęła prowadzenie

W drugiej połowie od razu do ataków przystąpili gospodarze. W 56. minucie Efthymis Koulouris potężnym uderzeniem trafił do siatki Sławomira Abramowicza. Stadion oszalał ze szczęścia, ale po długotrwałej analizie VAR sędziowie z wozu podpowiedzieli Pawłowi Raczkowskiemu, by bramkę anulował. Grek był na spalonym.

Trzy minuty później niezbyt udane dogranie Grosickiego trafiło do zamykającego akcję Przyborka. Młodzieżowiec zagrał wzdłuż linii bramkowej i tym razem Koulouris z metra wepchnął piłkę do bramki.

Zaczęła się gra cios za cios. W 66. minucie niewiele pomylił się Imaz, a odpowiedzi Abramowicz obronił w sytuacji sam na sam z Grosickim. Potem Valentina Cojocaru próbował pokonać Bartłomiej Wdowik, a z drugiej strony w zamieszaniu po jednym z rzutów rożnych obrońcy wybili piłkę z linii bramkowej.

Wdowik na 1:1

W 80. minucie podopiecznym Adriana Siemieńca udało się wyrównać stan meczu. Po rogu pod bramką Pogoni Taras Romanczuk wycofał piłkę do wbiegającego w pole karne Wdowika, który precyzyjnym uderzeniem pokonał Cojocaru.

Kilka minut później gospodarze mieli meczową piłkę. Na bramkę uderzał Kamil Grosicki, ale świetnie w polu karnym zachował się Sławomir Abramowicz i złapał piłkę uderzoną przez Grosika.

Pogoń strzela w dogrywce

W pierwszej części dogrywki lepiej prezentowali się piłkarze Pogoni i przełożyli to na gola na 2:1. Ambrowicza z najbliższej odległości pokonał Ulvestad. W drugiej połowie dogrywki wynik się nie zmienił i Pogoń wygrała z Jagiellonią 2:1 i zagra w finale.

We wcześniejszym meczu półfinałowym Wisła Kraków wygrała z Piastem Gliwice 2:1 i awansowała do finału.

Wielki finał Pucharu Polski 2 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Zwycięzca dostanie 5 mln zł.

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 2:1 (1:1, 0:0)

Awans: Pogoń.

Bramki: 1:0 Efthymis Koulouris (59), 1:1 Bartłomiej Wdowik (79), 2:1 Fredrik Ulvestad (98-głową).

Żółte kartki: Pogoń - Joao Gamboa, Efthymis Koulouris, Frederik Ulvestad; Jagiellonia - Adrian Dieguez.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Widzów: 19 739.

Pogoń: Valentin Cojocaru – Linus Wahlqvist, Laeonardo Borges, Mariusz Malec, Leonardo Koutris – Adrian Przyborek (60. Marcel Wędrychowski), Fredrik Ulvestad, Rafał Kurzawa (113. Danijel Loncar), Alexander Gorgon (78. Joao Gamboa), Kamil Grosicki (113. Wahan Biczachczjan) – Efthymis Koulouris.

Jagiellonia: Sławomir Abramowicz – Michal Sacek, Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Bartłomiej Wdowik (115. Tomasz Kupisz) – Dominik Marczuk (62. Jose Naranjo), Taras Romanczuk, Nene, Jesus Imaz – Kristoffer Hansen (106. Wojciech Łaski), Kaan Caliscaner (73. Jarosław Kubicki).

źródło: PAP | red: wsz, zmj

Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

Aplikacja
dla telefonów z Androidem

Przed półfinałem piłkarskiego Pucharu Polski trener Jagiellonii przyznaje, że spodziewa się trudnego meczu z Pogonią, wspieraną przez swoich kibiców. "Gdy stawką jest finał Pucharu Polski, nie ma co oczekiwać łatwych spotkań" - powiedział Adrian Siemieniec przed wyjazdem białostoczan do Szczecina.

Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku [zdjęcia]

30.03.2024, 15:08

Kilkaset osób wzięło udział w sobotnie południe (30.03) w miejskim święceniu pokarmów w centrum Białegostoku. To wieloletnia tradycja.

Adrian Siemieniec: Byliśmy nastawieni bardzo dobrze mentalnie - wielki szacunek dla mojej drużyny [wideo]

30.03.2024, 18:16

Jagiellonia Białystok odniosła najwyższe zwycięstwo w tym sezonie. W Wielką Sobotę (30.03) żółto-czerwoni pokonali ostatnią drużynę w lidze - ŁKS Łódź aż 6:0 (2:0). Rywale od 33. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Louveau.

Kibice Jagiellonii Białystok poświęcili pokarmy na stadionie [zdjęcia]

30.03.2024, 13:32

To już kilkunastoletnia tradycja Jagiellonii Białystok. Setki kibiców przyszły na stadion miejski, by poświęcić pokarmy na wielkanocny stół. Wielu z nich przystroiło koszyczki w żółto-czerwone barwy.

Jagiellonia Białystok udowodniła, że strzela najlepiej - sześć goli w meczu w ŁKS-em Łódź [zdjęcia, wideo]

30.03.2024, 16:59

Towarzyska wygrana młodych Polaków, zagrał Piekutowski z Jagiellonii

22.03.2024, 11:32

W czwartek (21.03) reprezentacja Polski U-18 pokonała w wyjazdowym meczu towarzyskim rówieśników z Cypru 1:0. W wyjściowym składzie biało-czerwonych wyszedł Miłosz Piekutowski, który grał do 82. minuty i zachował czyste konto.

Mateusz Skrzypczak z Jagiellonii wśród najlepszych w minionej kolejce ekstraklasy

19.03.2024, 08:27

Obrońca Jagiellonii Białystok Mateusz Skrzypczak znalazł się w najlepszej "jedenastce" 25. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.