Radio Białystok | Nasze akcje | Koncerty Live | Koncert live w Polskim Radiu Białystok - The Bumpers

Koncert live w Polskim Radiu Białystok - The Bumpers

13.03.2019, 13:14, akt. 16.03.2019, 17:54

W sobotę wieczorem (16.03) muzyka na żywo w Polskim Radiu Białystok. Z białostockiej Zmiany Klimatu będziemy transmitować występ legendarnej grupy The Bumpers.


The Bumpers
The Bumpers

Początki zespołu The Bumpers sięgają późnych lat osiemdziesiątych. Wtedy to kilku znajomych z żeglarskiej drużyny harcerskiej Błękitna Dziewiątka przy III LO w Białymstoku, pod wodzą Alberta Żukowskiego, założyło zespół Odbijacze, specjalizujący się w wykonywaniu szant i pieśni morskich a capella. Zespół wystąpił na kilku festiwalach żeglarskich, między innymi na jednej z pierwszych Kopyści w Białymstoku. W 1989 roku wykrystalizował się skład, w którym Odbijacze z powodzeniem koncertowali. Z czasem w zespole pojawiły się pierwsze instrumenty. 

W 1991 roku zespół zmienił nazwę na bardziej międzynarodowo brzmiące The Bumpers, do zespołu dołączyli obecnie grający, a śpiew a capella został powoli wyparty przez muzykę o silnych korzeniach irlandzkich. W tym samym roku zespół po raz pierwszy wystąpił w studenckim klubie Co Nie Co. Inspiracje muzyką żeglarską jedna pozostały i pobrzmiewają w ich utworach do dziś i nierzadko można je usłyszeć przy mazurskich ogniskach. 

Początkowo The Bumpers wykonywali covery zespołów The Pogues i The Waterboys, z czasem do repertuaru włączali tradycyjne ludowe piosenki irlandzkie, ukraińskie i polskie we własnych rockowych aranżacjach. 

Poza kilkukrotnymi zmianami mandolinisty (Andrzej Kaskiewicz, Piotr Górski) zespół od ponad 25 lat gra w niezmiennym składzie: Albert Żukowski – gitara, śpiew; 

Maciej Cylwik – śpiew; 

Piotr Jancewicz – banjo, śpiew; 

Andrzej Chomaniuk – akordeon, śpiew; 

Adam Górski – git. basowa, śpiew; 

Filip Górski – mandolina; 

Jacek Radulski – perkusja. 

The Bumpers występowali na wszystkich liczących się festiwalach piosenki żeglarskiej i folkowej, wielokrotnie zdobywając na nich nagrody – m in. dwukrotne Grand Prix Kopyści, nagroda publiczności Bazuna i Shanties w Krakowie. Od początku uczestniczyli w koncertach WOŚP, zagrali też na Woodstocku w Kostrzyniu n/Odrą. W 1997 roku zagrali w festiwalach muzyki folkowej w Vancouver i Mission w Kanadzie oraz festiwalu ludowym w Neustadt w Niemczech. 

The Bumpers grali wspólne koncerty z The Dubliners, The Fairport Convention, The Ukrainians, Geraldine McGowan i wieloma gwiazdami muzyki polskiej. Koncerty The Bumpers można podsumować jednym słowem: energia!!!. Zawsze przyciągały tłumy ludzi i za każdym razem kończyły się zbiorowymi śpiewami, tańcami na stołach, a niekiedy wspólnie na scenie. „Ameryka”, „Rosja”, „Ślady Twoich stóp” to utwory ukochane przez publiczność najbardziej. 

Liczne plany zawodowe spowodowały, że zespół w ostatnich latach występuje rzadko. Dorobek fonograficzny to kasety „Jedziem do Irlandii”, oraz „… a żywo!”, płyty „Wiecznie Zielone”, „Live” i „ Po polsku”. 

Wieloletnia współpraca z Polskim Radiem Białystok zaowocowała licznymi występami podczas letnich koncertów na Mazurach oraz kilkoma występami live w Studiu Radia Białystok. 

Wydana w 2013 r. płyta „Po polsku” to zbiór kilkunastu tradycyjnych piosenek polskich, wyszukanych przez lata i z powodzeniem wykonywanych na koncertach. Na płycie gościnnie wystąpiło kilku znanych muzyków – m.in. Beata Bartelik, Józef Kaniecki czy Andrzej Makal.

W sobotę (16.03.2019) zespół The Bumpers zagra w białostockim Klubie Zmiana Klimatu. Transmisja i część koncertu na antenie Polskiego Radia Białystok od 19:10.

| red: ary, maj

WKRÓTCE NA ANTENIEKoncert live - Tęskno

W niedzielę (30.06) po południu w Polskim Radiu Białystok muzyka na żywo prosto z Opery i Filharmonii Podlaskiej

W niedzielę (30.06) po południu w Polskim Radiu Białystok muzyka na żywo prosto z Opery i Filharmonii Podlaskiej


Koncert live - Wędrowiec

W piątek (28.06) wieczorem w Polskim Radiu Białystok muzyka na żywo prosto z Opery i Filharmonii Podlaskiej

W piątek (28.06) wieczorem w Polskim Radiu Białystok muzyka na żywo prosto z Opery i Filharmonii Podlaskiej


Koncert live - Mniej więcej [zdjęcia]

W niedzielę (16.06) po południu muzyka na żywo w studiu Rembrandt i na antenie Radia Białystok.

W niedzielę (16.06) po południu muzyka na żywo w studiu Rembrandt i na antenie Radia Białystok.


Koncert live - chór Harmonious

W czwartek (16.05) w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok wystąpił chór z Ghany

W czwartek po południu w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok odbyło się wyjątkowe spotkanie z międzywyznaniowym zespołem z Ghany.


Koncert live - Michał Czarnecki

W niedzielę (12.05) po południu w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok wystąpił laureat Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych "Rockowania".

W niedzielę (12.05) po południu w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok wystąpił laureat Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych "Rockowania".

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok