Radio Białystok | Koronawirus | Psycholog: czeka nas fala wzrostu zaburzeń psychicznych

Psycholog: czeka nas fala wzrostu zaburzeń psychicznych

25.04.2020, 11:16, akt. 11:18

Od kilku tygodni psychologowie kliniczni i psychoterapeuci obserwują wzrost zaburzeń i problemów natury psychologicznej.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Za kilka miesięcy czeka nas zapewne wiele nowych przypadków, m.in. depresji - mówi psycholog Uniwersytetu SWPS dr Jakub Kuś. Dodaje, że dość dobrym rozwiązaniem jest dziś zdalna pomoc psychologiczna.

Miesiąc temu w związku z zagrożeniem koronawirusem wprowadzono w Polsce stan epidemii. Od 20 kwietnia można wychodzić z domu w celach rekreacyjnych, ale służby zalecają pozostanie w domu i ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi.

Przyczyn wzrostu problemów natury psychologicznej jest wiele - mówi w rozmowie z PAP psycholog z Uniwersytetu SWPS dr Jakub Kuś, ale ekspert zwraca uwagę m.in. na to, że media epatują informacjami na temat pandemii i wynikającej z tego sytuacji społecznej i gospodarczej. Powoduje to u odbiorców przytłoczenie i w konsekwencji może przyczynić się do powstania różnego rodzaju dolegliwości natury psychicznej, w tym stanów depresyjnych. Inna kwestia to przebywanie w zamknięciu, często tylko we własnym towarzystwie, co również pogłębia te stany.

"Za kilka miesięcy, jak nie wcześniej, czeka nas wiele nowych przypadków m.in. depresji" - ocenia psycholog. W jego ocenie skalę pojawienia nowych przypadków można przyrównać do sztormu, a nie do tsunami - czyli będzie nieco mniejsza, a to za sprawą poradnictwa zdalnego.

Dr Kuś mówi, że psychoterapia w tradycyjnym rozumieniu najczęściej wymaga bezpośredniego kontaktu. Jednak w obliczu pandemii w zasadzie wszystkie gabinety albo zawiesiły działalność, albo przeszły do prowadzenia poradnictwa zdalnego: telefonicznego lub online. Czy jest ono mniej skuteczne od tego tradycyjnego? Dr Kuś mówi, że nie prowadzono na ten temat do tej pory szerszych analiz. "Ale z pewnością pojawią się w najbliższym czasie" - podkreśla. W jego ocenie o jakości poradnictwa świadczy m.in. nie tylko możliwość rozmowy, ale też kontakty wzrokowy czy fizyczny (np. uściśnięcie dłoni).

Zapytany o to, czym się kierować szukając zdalnej pomocy - psycholog zwraca uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warto się kierować kompetencjami ośrodka świadczącego tego typu usługi. Gdy jest to prestiżowy uniwersytet lub lecznica, najprawdopodobniej otrzymamy odpowiednią pomoc. Warto też zapoznać się z kompetencjami merytorycznymi psychologa. "Jeśli specjalista był skuteczny i ceniony w tradycyjnej terapii, to prawie na pewno sprawdzi się w takiej prowadzonej w mniej standardowy sposób" - uważa dr Kuś. W jego ocenie narzędzia są czymś wtórnym i mniej istotnym, niż dobór np. odpowiedniego komunikatora, które są do siebie podobne (z reguły umożliwiają usłyszenie i zobaczenie rozmówcy na ekranie).

Pewnym dopełnieniem poradnictwa może być wykorzystanie mniej nowoczesnych narzędzi, takich jak e-mail. "Niektórzy pacjenci mają trudność z wypowiedzeniem swoich myśli i preferują opisanie swoich przemyśleń czy dolegliwości natury psychologicznej. Także taka forma pomocy psychologa może w niektórych sytuacjach mieć zastosowanie" - opowiada naukowiec.

Niestety część dawnych pacjentów, jak to określa dr Kuś, "odczepiła się od pociągu" i z różnych przyczyn (często technicznych) obecnie nie ma możliwości kontynuowania terapii w nowej formie. Mimo to dr Kuś patrzy w przyszłość optymistycznie. W jego ocenie internetowi w czasie epidemii zawdzięczamy naprawdę dużo i na swój sposób globalna sieć "ocala nas jako społeczeństwo" i powoduje, że osoby z problemami psychicznymi mogą znaleźć pewne ukojenie.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad miesiąc z nauką zdalną - pierwsze wnioski

24.04.2020, 12:28

Zdalna nauka trwa już ponad miesiąc. Jaka wygląda praktyka? Jakie są plusy i minusy? Uczniowie sygnalizują, że mają za dużo zadań. Rodzice zwracają uwagę na przeładowane programy a nauczyciele przede wszystkim na braki techniczne.


Psycholog: długotrwała izolacja jest trudna dla wszystkich

23.04.2020, 08:45

Długotrwała izolacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest trudna dla wszystkich, nawet dla takich osób, którym się ona początkowo podoba - powiedziała PAP psycholog dr Magdalena Budziszewska. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które już wcześniej czuły się samotne - dodała.


W czasie pandemii koronawirusa bezpłatną pomoc psychologiczną oferuje wiele instytucji

19.04.2020, 07:25

W tej trudnej sytuacja każdy może liczyć na wsparcie. W czasie pandemii koronawirusa bezpłatną pomoc psychologiczną oferuje wiele ośrodków, instytucji, ale też specjalistów, prowadzących prywatne praktyki.


Przedsiębiorcy są narażeni na stres w dobie pandemii - jak sobie z nim radzić?

18.04.2020, 08:06

Przedsiębiorcy to podczas pandemii koronawirusa jedna z grup zawodowych najbardziej narażona na stres - alarmują psychologowie i terapeuci.


Jak dbać o swoje emocje i zdrowie psychiczne w czasie pandemii koronawirusa

17.04.2020, 18:30

Izolacja, kwarantanna, lęk o zdrowie i finanse - to wszystko sprawia, że nasza kondycja psychiczna pogarsza się w ekspresowym tempie.


Ciągłe spędzanie czasu w domu sprzyja podjadaniu

16.04.2020, 11:11

W związku z pandemią koronawirusa większość z nas całe dnie spędza w domu. Ciągły dostęp do lodówki i brak aktywności fizycznej sprzyja podjadaniu - najczęściej słodyczy. Żeby temu zapobiec, powinniśmy pozbyć się ich z domu.


"Listy do kwarantanny" mogą pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami

16.04.2020, 11:42

"Listy do kwarantanny" to jedna z inicjatyw psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, skierowana do wszystkich, dla których społeczna kwarantanna jest bardzo trudnym doświadczeniem. Dzięki akcji każdy może opisać swoje przeżycia i się nimi podzielić.


MRPiPS: ofiary przemocy domowej nie zostają bez pomocy

9.04.2020, 11:09

Mimo epidemii koronawirusa wciąż działają placówki wsparcia dla osób doświadczających przemocy; jej ofiary nie są zostawione bez wsparcia - zapewnia ministerstwo rodziny. Resort zaznacza jednocześnie, że konieczne było wprowadzenie nowych zasad działania placówek w tym czasie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok