Radio Białystok | Koronawirus | Coraz więcej pacjentów z COVID-19 w szpitalach w Podlaskiem

Coraz więcej pacjentów z COVID-19 w szpitalach w Podlaskiem

9.11.2020, 14:25, akt. 14:39

W Podlaskiem przybywa w szpitalach pacjentów zakażonych koronawirusem - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajęte są 823 łóżka i 75 respiratorów.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Tworzone są kolejne miejsca w szpitalach dla pacjentów covidowych

Wolnych jest 595 łóżek i 10 respiratorów z puli przeznaczonej dla pacjentów z COVID-19. To dane z niedzieli (9.11), poniedziałkowych jeszcze urząd nie podał.

Wg danych urzędu wojewódzkiego, liczba łóżek w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem wzrosła w ostatnich dniach do 1 tys. 418. Przed tygodniem było to 1 tys. 330 łóżek, a w szpitalach było wtedy 574 pacjentów z koronawirusem.

Wojewoda podlaski zapowiadał, że będą tworzone kolejne miejsca w szpitalach i kolejne łóżka dla pacjentów covidowych. Polecał kolejnym placówkom przygotowanie takich łóżek, czyli przeznaczenie na potrzeby pacjentów z COVID-19 kolejnych miejsc w szpitalach.

Przybyło też respiratorów zabezpieczanych dla pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy wymagają podłączenia do takich urządzeń. Przed tygodniem było to 55 takich urządzeń, obecnie 85, z czego 75 jest zajętych.

Oddział covidowy utworzy szpital wojewódzki w Białymstoku

Oddział covidowy na 85 łóżek zaczyna tworzyć szpital wojewódzki w Białymstoku. Rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk poinformował, że w poniedziałek (9.11) do szpitala wpłynęła decyzja wojewody w tej sprawie.

Oddział ma powstać do końca listopada. Będzie się znajdował w budynku, w którym mieści się obecnie Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy (ZPO), w którym przebywa obecnie 60 pacjentów. Tomaszczuk poinformował, że 30 spośród tych pacjentów będzie przetransportowanych do domów pomocy społecznej w Dworakach Staśkach i Augustowie (przygotowano tam miejsca dla tych osób) a 30, których stan zdrowia nie pozwala na przeniesienie do DPS, zostanie w szpitalu w budynku po oddziale neurologii. Transport pacjentów z ZPO zacznie się we wtorek.

Już wcześniej wojewoda polecił także szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku zarezerwowanie, wygospodarowanie na rzecz pacjentów z COVID-19 dziesięciu łóżek intensywnej terapii.

Miejsca dla osób chorych na Covid-19 przygotuje szpital w Kolnie

10 łóżek covidowych, dwa dla pacjentów podejrzewanych o COVID-19 i 4 respiratory ma przygotować - piątkową decyzją wojewody - szpital ogólny w Kolnie. Dyrektor placówki Krystyna Dobrołowicz powiedziała, że oddział ten powstanie z części oddziału wewnętrznego w placówce. Zaznaczyła, że organizacja, przygotowanie tych miejsc potrwa. Kolneński szpital nie miał i nie ma oddziału zakaźnego, nie ma lekarzy tej specjalizacji, jedynie internistów. Dodała, że by oddział covidowy powstał, konieczne są prace budowlane, zaopatrzenie w sprzęt ochrony osobistej dla pracowników. Łóżka mają być gotowe w czwartek lub piątek.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku były zajęte 82 spośród 102 łóżek covidowych i wszystkie respiratory - 16- oraz 6 respiratorów na SOR - podała rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Szpital w Suwałkach ma problemy z kadrą medyczną

Szpital wojewódzki w Suwałkach na czterech oddziałach ma obecnie 86 pacjentów z COVID-19. Siedmiu z nich korzysta z respiratorów. Obecnie szpital może przyjąć 89 pacjentów covidowych.

Dyrektor suwalskiej placówki Adam Szałanda poinformował, że szpital ciągle ma problemy z kadrą medyczną. 

Wielu z pracowników nie ma już sił. Pracują zbyt długo i nie chcą brać dodatkowych dyżurów

- dodał Szałanda. 

Na zwolnieniach lekarskich z powodu COVID-19, ale także innych dolegliwości, przebywa ponad stu pracowników tego szpitala.

W ciągu kilku dni zapełnił się też pacjentami z COVID-19 oddział covidowy w szpitalu powiatowym w Sejnach. Na oddziale jest 20 łóżek, powstał w ubiegłym tygodniu. Jak poinformował dyrektor tego szpitala Waldemar Kwaterski, od kilku dni szpital ma również karetkę covidową, która pomaga transportować zakażonych pacjentów do innych placówek w województwie.

W regionie do końca listopada ma przybyć ok. dwustu miejsc w dwóch szpitalach tymczasowych. Trwa nabór kadr medycznych do tych placówek, ale też do pracy w innych szpitalach, bo wszystkie zgłaszają brak osób do pracy.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Są pierwsi chętni do pracy w białostockim szpitalu tymczasowym

8.11.2020, 08:42

Ratownicy medyczni, pracownik administracji i student medycyny – są już pierwsi chętni do pracy w białostockim szpitalu tymczasowym tworzonym na potrzeby chorych na Covid-19.


Dr Sutkowski: jesteśmy w krytycznym momencie pandemii, apeluję o pozostanie w domu

7.11.2020, 13:28

Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii - powiedział w sobotę (7.11) prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Jak mówił, krytyczne staje się obłożenie szpitali i dramatycznie wzrasta liczba dobowych zgonów z powodu COVID-19. Zaapelował o pozostanie w domu.


Morawiecki: Agencja Rezerw Materiałowych ma zapasy respiratorów

7.11.2020, 11:09

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę (7.11), że Agencja Rezerw Materiałowych posiada w swoich magazynach 3,5 tysiąca respiratorów dla placówek medycznych w całej Polsce.


Chorzy na COVID-19 trafią do placówki w Supraślu

6.11.2020, 16:27

Będzie to kolejne miejsce w Podlaskiem do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. W szpitalu Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Supraślu przygotowywane są miejsce dla chorych na COVID-19.


Problemy szpitala w Grajewie. Pracownicy składają wypowiedzenia

6.11.2020, 16:03

Pracownicy składają wypowiedzenia, albo sygnalizują, że zrobią to w najbliższym czasie. Taki problem ma dyrektor grajewskiego szpitala po tym, kiedy wojewoda podlaski postanowił, że placówka będzie leczyła tylko chorych na COVID-19.


W szpitalach w regionie coraz więcej zajętych łóżek "covidowych" i respiratorów

6.11.2020, 14:19

Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach w województwie podlaskim. Zajętych jest 747 spośród 1 364 łóżek w szpitalach i 62 z 81 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.


Koronawirus w hospicjum i szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach

6.11.2020, 14:00

Zespół Opieki Paliatywnej i Szpital Psychiatryczny w Suwałkach wstrzymały przyjęcia pacjentów. W obu wykryto koronawirusa u pacjentów i u personelu medycznego.


Prawie 40 osób z personelu medycznego szpitala w Hajnówce jest zakażonych koronawirusem

6.11.2020, 08:49

W hajnowskim szpitalu brakuje nawet 30 proc. personelu medycznego. Przez zakażenia koronawirusem wśród lekarzy i pielęgniarek nie ma rąk do pracy.


Szpital tymczasowy w hali UMB za 2 mln zł

5.11.2020, 15:23

Około dwóch milionów złotych ma kosztować utworzenie szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.


W augustowskim szpitalu brakuje personelu medycznego - dyrektor apeluje o pomoc

5.11.2020, 10:38

W augustowskiej placówce leczeni są wyłącznie chorzy na COVID-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok