Radio Białystok | Wiadomości | W szpitalach w regionie coraz więcej zajętych łóżek "covidowych" i respiratorów

W szpitalach w regionie coraz więcej zajętych łóżek "covidowych" i respiratorów

6.11.2020, 14:19, akt. 14:29

Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach w województwie podlaskim. Zajętych jest 747 spośród 1 364 łóżek w szpitalach i 62 z 81 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.

© justocker- stock.adobe.com
© justocker- stock.adobe.com

To aktualne dane z czwartku (5.11) podane przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

W ostatnich dniach, po decyzjach wojewody, szpitale w regionie przeznaczają dla pacjentów z COVID-19 kolejne łóżka spośród tych, którymi dysponują, ale nie wszystkie szpitale są w stanie spełnić polecenia wojewody.


"W tym tygodniu bardzo wiele się dzieje, powstają nowe oddziały, które będą przyjmowały pacjentów z COVID-19. Tych łóżek nie przybędzie fizycznie, natomiast można przearanżować pewne oddziały, żeby zajmowały się w tym momencie, kiedy mamy tak dużo chorych, pacjentami z COVID" - mówiła na naszej antenie wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii, prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Dodała, że inni pacjenci, którzy mogą poczekać, są przyjmowani później lub kierowani gdzie indziej.

Prof. Zajkowska powtórzyła, że problemem jest wciąż brak kadry medycznej. Wojewoda przed tygodniem opublikował apel do medyków o zgłaszanie się do pracy w szpitalach.

Z powodu braku kadry, już wcześniej szpital powiatowy w Bielsku Podlaskim odwołał się od decyzji wojewody o przekształceniu go w covidowy. Wicedyrektor bielskiego szpitala Patrycja Sarnacka powiedziała, że obecnie w szpitalu jest 140 pacjentów zakażonych koronawirusem, 11 pod respiratorami.

Oceniła, że 140 miejsc covidowych to maksimum, jakie jest teraz w stanie obsłużyć szpital. Dodała, że szpital dostał pomoc w formie osób skierowanych do pracy przez wojewodę, ale zaznaczyła, ze względu na niewystarczające przygotowanie, osoby te muszą pracować pod nadzorem kadry szpitala.

Przekształcić w covidowy nie może się też szpital w Grajewie, któremu również brakuje kadry medycznej. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił w czwartek na sesji sejmiku województwa podlaskiego, że w najbliższym czasie nie będzie zmieniał decyzji ws. szpitala w Grajewie i czeka na harmonogram działań szpitala.


Wolne miejsca dla pacjentów z koronawirusem były w piątek (6.11) w klinkach zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej. Zajętych było tam 81 ze 101 łóżek. W głównej siedzibie szpitala (w innej lokalizacji niż kliniki zakaźne) były zajęte wszystkie respiratory covidowe - 16 oraz 5 respiratorów na SOR - poinformowała rzeczniczka szpitala USK Katarzyna Malinowska-Olczyk. Sytuację na SOR szpital ocenia jako "dramatyczną".


Trzy łóżka covidowe oraz 10 łóżek intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 ma przygotować szpital wojewódzki w Białymstoku - mówił w czwartek na sejmiku członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia Marek Malinowski.

Szpital wojewódzki w Łomży ma zajętych (informacje z czwartku) 97 spośród 202 łóżek covidowych, w najbliższych dniach ma przybyć jeszcze 38, zajętych jest 14 respiratorów, w placówce nie ma jednej czwartej pracowników - mówił na tej samej sesji dyrektor departamentu zdrowia w urzędzie marszałkowskim Dominik Maślach.

Szpital wojewódzki w Suwałkach na czterech oddziałach ma obecnie 75 pacjentów z COVID-19. Siedmiu z nich korzysta z respiratorów. Obecnie szpital może przyjąć 89 pacjentów covidowych. Dyrektor placówki Adam Szałanda poinformował, że szpital ciągle ma problemy z kadrą medyczną.

Na zwolnieniach lekarskich z powodu COVID-19, ale także innych dolegliwości, przebywa ponad stu pracowników. Szpital wstrzymał zabiegi planowe, bo aż 4 anestezjologów jest zarażonych koronawirusem.

Wojewoda podlaski mówił na sejmiku, że są założenia, by szpitale były odciążane przez izolatoria wtedy, gdy będzie pozwalać na to stan pacjenta. W regionie jest 451 miejsc w izolatoriach, zajętych jest "niewiele". Ma powstać nowe izolatorium na 100 łóżek na bazie obiektu sanatoryjnego w Augustowie.

Trwają prace nad dwoma szpitalami tymczasowymi na łącznie ok. 200 miejsc.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koronawirus w hospicjum i szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach

6.11.2020, 14:00

Zespół Opieki Paliatywnej i Szpital Psychiatryczny w Suwałkach wstrzymały przyjęcia pacjentów. W obu wykryto koronawirusa u pacjentów i u personelu medycznego.


MZ: 27 086 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 445 osób - najwięcej od początku epidemii

6.11.2020, 10:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (6.11) o 27 086 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 445 zakażonych osób, spośród których 387 miało choroby współistniejące.


Coraz więcej osób do walki z koronawirusem angażują podlaski urząd wojewódzki i WOT

6.11.2020, 09:37

Wojewoda podlaski deleguje lekarzy do pracy w szpitalach zajmujących się zakażonymi koronawirusem, a Narodowy Fundusz Zdrowia przeszkala wojskowych z obsługi systemów informatycznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok