Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej osób do walki z koronawirusem angażują podlaski urząd wojewódzki i WOT

Coraz więcej osób do walki z koronawirusem angażują podlaski urząd wojewódzki i WOT

autor: Ryszard Minko

6.11.2020, 09:37, akt. 10:15

Wojewoda podlaski deleguje lekarzy do pracy w szpitalach zajmujących się zakażonymi koronawirusem, a Narodowy Fundusz Zdrowia przeszkala wojskowych z obsługi systemów informatycznych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Coraz więcej osób zaangażowanych do walki z koronawirusem - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak informują służby wojewody, do tej pory 19 lekarzy i 25 pielęgniarek, w sumie 44 osoby otrzymały od wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii. Zgodnie z decyzją mieli się stawić miedzy innymi w szpitalach w Dąbrowie Białostockiej, Łomży, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i w Białymstoku. 

W praktyce tylko 15 z 44 delegowanych podjęło pracę w wyznaczonych szpitalach, z czego aż czworo odesłano do domów, bo okazali się zakażeni koronawirusem. Niestety biuro wojewody nie informuje o ewentualnych konsekwencjach dotyczących 29 osób, które zignorowały decyzje o delegowaniu do pracy.

W szpitalach mają się także pojawić żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Beata Leszczyńska z podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że aktualnie szkolą się oni z obsługi systemów informatycznych służących do monitorowania wolnych łózek w szpitalach. Chodzi o to by, co 3-4 godziny przez całą dobę aktualizować dane dotyczące dostępności miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Ma to usprawnić pracę zespołów ratownictwa medycznego, które coraz częściej muszą przez wiele godzin kursować między szpitalami by przekazać chorego.

W Podlaskiem funkcjonują 22 szpitale zajmujące się leczeniem zakażonych. Przygotowano tam 1340 łózek. Zajęta jest już ponad połowa z nich. W ostatnich dniach przybywa też osób wymagających pomocy respiratora. Obecnie to 62 chorych. Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że w Podlaskiem dostępnych jest 19 wolnych respiratorów (dane na 5.11.2020).


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jeszcze więcej żołnierzy WOT pomoże w walce z pandemią

31.10.2020, 16:00

Jeszcze więcej terytorialsów ma być zaangażowanych w walkę z pandemią. Z powodu rosnącej liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa żołnierze wojsk obrony terytorialnej musieli się stawić w swoich jednostkach.


Apel wojewody podlaskiego do medyków o podejmowanie pracy w szpitalach

30.10.2020, 17:04

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaapelował w piątek (30.10) do medyków, by w związku z sytuacją epidemiologiczną podejmowali pracę w szpitalach. Dyrektorzy placówek medycznych w regionie informują, że borykają się z brakami personelu medycznego.


Nawet 20 tys. żołnierzy weźmie udział w walce z koronawirusem

29.10.2020, 17:34

Wojsko zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią; docelowo w te działania zostanie włączonych co najmniej 20 tys. żołnierzy, których zadania obejmą m. in. udział w budowie tymczasowych szpitali – poinformowało w czwartek (29.10) MON.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok