Radio Białystok | Wiadomości | Apel wojewody podlaskiego do medyków o podejmowanie pracy w szpitalach

Apel wojewody podlaskiego do medyków o podejmowanie pracy w szpitalach

30.10.2020, 17:04, akt. 31.10.2020, 06:45

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zaapelował w piątek (30.10) do medyków, by w związku z sytuacją epidemiologiczną podejmowali pracę w szpitalach. Dyrektorzy placówek medycznych w regionie informują, że borykają się z brakami personelu medycznego.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Apel wojewody dotyczy zarówno podejmowania pracy w powstających szpitalach tymczasowych jak i w tych miejscach, gdzie szpitale w regionie leczą chorych zakażonych koronawirusem.

Szanowni Państwo, w związku z tym, że sytuacja epidemiczna nam się pogłębia, tworzymy nowe miejsca szpitalne do walki z COViD-em, tworzymy szpitale tymczasowe, chciałbym zaapelować do Państwa o to, aby przedstawiciele środowisk medycznych, lekarze, pielęgniarki, ratownicy i inne osoby, które są skłonne do pracy i pomocy bliźnim, którzy walczą z tym zakażeniem covidowskim, żeby się do nas zgłaszali

- mówi wojewoda w przekazanym nagraniu wideo z tym apelem.

Wojewoda dodał, że medycy: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inne osoby do pracy to "bardzo paląca potrzeba". "Zachęcamy bardzo" - dodał Bohdan Paszkowski. Dodał, że w urzędzie jest wiele wniosków o skierowanie do pracy personelu medycznego.

Chętni do pracy mogą się zgłaszać do wydziału polityki społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku na adres e-mail: wps@bialystok.uw.gov.pl lub pod numer telefonu 857 439 261.

Szpitale w regionie informują - także w ostatnich dniach - że mają problemy kadrowe, braki personelu medycznego, a powody są różne: choroby, kwarantanna, także inne powody. Placówki informują, że starają się zapewniać opiekę pacjentom np. dokonując różnych przesunięć wśród personelu, w niektórych szpitalach są przypadki wstrzymania przyjęć na niektórych oddziałach.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, który tworzy szpital tymczasowy w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego już w czwartek informował, że nieobecnych w pracy jest kilkaset osób i że nie będzie w stanie zapewnić kadry do szpitala tymczasowego, pracowników będzie musiał delegować do pracy wojewoda. Szpital covidowy w Bielsku Podlaskim chciał, by wojewoda cofnął decyzję o przekształceniu tej placówki w covidową, bo z powodu braku personelu nie jest w stanie zapewnić im opieki.

W Podlaskiem potwierdzono dotąd łącznie od początku pandemii 8 tys. 113 przypadków koronawirusa. W szpitalach w regionie spośród 951 zw. łóżek covidowych zajęte są 594 łóżka i 43 z 51 respiratorów. Wojewoda ocenia, że liczba zajętych łóżek covidowych w ostatnim czasie w regionie "bardzo istotnie" się zwiększa, pacjentów przybywa, medycy do pracy są potrzebni wszędzie.

"W najbliższym czasie będziemy tę bazę łóżkową zwiększać. To są trudne decyzje, ale konieczne"- mówi wojewoda podlaski. - To jest jeden kierunek naszych działań, czyli w oparciu o istniejące szpitale, o istniejące placówki medyczne będziemy musieli ilość łóżek zwiększyć dla pacjentów z COVID-em, ale równocześnie podejmujemy działania dotyczące utworzenia w naszym województwie szpitali tymczasowych" - informuje wojewoda.

Szpital tymczasowy ma powstać w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego oraz na dwóch piętrach budowanego obiektu w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wojewoda poinformował, że łącznie w obu tych miejscach ma być ok. dwustu łóżek z dostępem do zaplecza tlenowego dla osób z problemami z oddychaniem. Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że prace przy adaptacji hali na szpital zaczną się "niebawem".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski zapewnia, że w regionie będzie więcej łóżek dla osób chorych na Covid-19

30.10.2020, 15:02

Nie polepsza się sytuacja epidemiczna w Polsce i regionie. Ostatniej doby w całym kraju odnotowano ponad 21 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym ponad 350 w Podlaskiem.


Coraz więcej zajętych łóżek covidowych i respiratorów w podlaskich szpitalach

30.10.2020, 13:50

Coraz więcej zajętych łóżek i respiratorów dla pacjentów z koronawirusem jest w szpitalach w Podlaskiem - wynika z danych publikowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Placówkom brakuje kadry medycznej.


MZ: 21 tys. 629 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii

30.10.2020, 10:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (30.10) o 21 tys. 629 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarły 202 zakażone osoby, spośród których 167 miało choroby współistniejące.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytulTadeusz Grabowski kończy 100 lat, fot. Adam Dąbrowski
REGION
1.08.2021, 20:06, akt. 2.08.2021, 11:49

Tadeusz Grabowski kończy 100 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok