Radio Białystok | Wiadomości | Są pierwsi chętni do pracy w białostockim szpitalu tymczasowym

Są pierwsi chętni do pracy w białostockim szpitalu tymczasowym

autor: Ryszard Minko

8.11.2020, 08:42, akt. 09:06

Ratownicy medyczni, pracownik administracji i student medycyny – są już pierwsi chętni do pracy w białostockim szpitalu tymczasowym tworzonym na potrzeby chorych na Covid-19.

Trwa budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, fot. Podlaski Urząd Wojewódzki
Trwa budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

"W związku z planem uruchomienia szpitala tymczasowego w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwraca się z apelem do kadry medycznej o zgłaszanie się osób chętnych do pracy w szpitalu, ale także w innych placówkach zajmujących się leczeniem pacjentów z Covid-19” – tak brzmi komunikat zamieszczony na stronie internetowej urzędu. W ciągu tygodnia wpłynęło tam 9 podań między innymi od ratownika medycznego, położnej, opiekunów medycznych, studenta medycyny oraz pracownika administracji, którzy chcieliby pracować w tworzonym szpitalu tymczasowym – poinformowało biuro prasowe wojewody. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma nadzorować szpital tymczasowy. Do pracy w nowym miejscu potrzeba prawie 250 osób – 120 pielęgniarek i ratowników medycznych, ponad 80 opiekunów medycznych i salowych oraz ponad 30 lekarzy – mówi rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Dodaje też, że z brakami kadrowymi zmaga się sam szpital kliniczny, gdzie z powodu między innymi zakażeń koronawirusem i związanych z tym izolacji nieraz na zwolnieniach lekarskich jest nawet do 300 osób z personelu. Z brakami kadrowymi zmagają się też inne szpitale w regionie, między innymi w Bielsku Podlaskim czy w Grajewie, które niedawno decyzją wojewody przekształcono w placówki, w których leczy się tylko zakażonych koronawirusem.

Nabór do pracy w szpitalach prowadzi Podlaski Urząd Wojewódzki. Według danych z 7 listopada dla pacjentów z Covid-19 w Podlaskiem przygotowano 1418 łóżek, z czego nieco ponad połowa już jest zajęta. Zajętych jest też już 70 z 85 respiratorów.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Morawiecki: Agencja Rezerw Materiałowych ma zapasy respiratorów

7.11.2020, 11:09

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę (7.11), że Agencja Rezerw Materiałowych posiada w swoich magazynach 3,5 tysiąca respiratorów dla placówek medycznych w całej Polsce.


W szpitalach w regionie coraz więcej zajętych łóżek "covidowych" i respiratorów

6.11.2020, 14:19

Coraz więcej pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach w województwie podlaskim. Zajętych jest 747 spośród 1 364 łóżek w szpitalach i 62 z 81 respiratorów dla pacjentów z COVID-19.


Szpital tymczasowy w hali UMB za 2 mln zł

5.11.2020, 15:23

Około dwóch milionów złotych ma kosztować utworzenie szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.


Dyrekcja szpitala w Grajewie: nie jesteśmy w stanie przekształcić szpitala w covidowy

4.11.2020, 15:58

Dyrekcja szpitala w Grajewie poinformowała wojewodę podlaskiego, że nie jest w stanie w całości przekształcić placówki w covidową. Główny powód to brak kadry medycznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok