Radio Białystok | Wiadomości | Szpital tymczasowy w hali UMB za 2 mln zł

Szpital tymczasowy w hali UMB za 2 mln zł

5.11.2020, 15:23, akt. 15:28

Około dwóch milionów złotych ma kosztować utworzenie szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.

Trwa budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, fot. Podlaski Urząd Wojewódzki
Trwa budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

To jeden z dwóch szpitali tymczasowych w województwie podlaskim tworzonych dla pacjentów z koronawirusem wymagających leczenia szpitalnego. Oba będzie nadzorować Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku.

Drugi szpital tymczasowy powstaje w budynku przy ul. Żurawiej, obok klinik zakaźnych szpitala USK, gdzie przyspieszono trwające od kilku lat prace budowlane.

W obu szpitalach tymczasowych ma być łącznie około dwustu tzw. łóżek covidowych. Szpitale te mają być gotowe do końca listopada, nie są zakładane opóźnienia, choć wiele zależy nawet od dostępności materiałów potrzebnych do prac - podkreśliła dyrektor wydziału infrastruktury w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Stachowicz.


W hali sportowej trwa budowa ścianek rozdzielających miejsca na łóżka dla pacjentów, adaptacja pomieszczeń dla personelu, budowa i montaż koniecznych instalacji, np. elektrycznej czy tlenowej. Wiadomo już np., że zamówiono 16-tonowy zbiornik na tlen, który ma stanąć obok hali, trwa ocena, jak odpowiednio możne podłoże trzeba będzie do tego przygotować - poinformowała Stachowicz.


Dyrektor dodała, że zasadniczy etap prac w hali przewidziano na przyszły tydzień. W czwartek wysłano do wykonawcy tych prac umowę do podpisu.

W Białymstoku trwają też prace budowlane w budynku USK przy ul. Żurawiej. Chodzi o jak najszybsze zakończenie tam inwestycji realizowanej od kilku lat, która jest zaawansowana. Ewa Stachowicz poinformowała, że zwiększono tam liczbę pracowników pracujących na budowie, przyspieszono dostawy potrzebnych materiałów, by obiekt był ukończony jak najszybciej.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informował wcześniej, że dokończenie prac w budynku obok klinik zakaźnych będzie kosztować ok. 4 mln zł. Dyrektor Stachowicz wyjaśniła, że kwota ta obejmuje również rozbudowę przyszpitalnej spalarni oraz prace nad tworzonym oddziałem intensywnej terapii.

Do pracy w szpitalu tymczasowym zgłaszają się pierwsze chętne osoby. Urząd wojewódzki poinformował, że otrzymał pierwsze zgłoszenia m.in. od ratowników medycznych, osoby chętnej do pracy w administracji i od opiekuna medycznego. Urząd cały czas szuka medyków chętnych do pracy zarówno w szpitalach tymczasowych jak i obecnie już działających, które mają duże braki kadry medycznej.

Wg. najnowszych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - po ostatnich decyzjach wojewody polecających szpitalom w regionie przygotowanie kolejnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 i kolejnych respiratorów, w szpitalach w regionie (dane ze środy) jest 1 tys. 340 łóżek covidowych. W środę zajętych było 706 takich łóżek i 55 z 70 respiratorów.

Niektóre szpitale sygnalizują jednak, że - głównie z powodu dużych braków kadrowych pośród personelu medycznego - nie są w stanie tworzyć - przesuwać na covidowe z innych oddziałów - kolejnych łóżek w ilości polecanej przez wojewodę. Dyrekcje tych placówek tłumaczą, że jeśli nawet łóżka powstaną, nie będzie komu zajmować się tam pacjentami.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Aplikacja STOP COVID pomaga zapisać się na test bez kontaktu z lekarzem

5.11.2020, 15:09

Użytkownicy aplikacji STOP COVID, po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, będą mogli zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka będzie niepokojący.


COVID-19 najgroźniejszy dla osób po 80. roku życia

5.11.2020, 14:40

Ryzyko śmierci z powodu koronawirusa wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej zgonów z powodu COVID-19 występuje u osób po 85. roku życia (23,2 proc.). Śmiertelność w grupie wiekowej 80-85 lat wynosi 16,9 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Kancelarię Premiera.


Niepokojące dane. Ponad 27 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

5.11.2020, 10:13

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też dane dotyczące zgonów spowodowanych COVID-19.


Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne restrykcje. Może czekać nas narodowy lockdown

4.11.2020, 14:32

Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział w środę (4.11) premier Mateusz Morawiecki.


W hali sportowej UMB trwa budowa szpitala tymczasowego

4.11.2020, 13:38

Trwa budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przyśpieszyły też prace wykończeniowe nowego oddziału szpitala zakaźnego na białostockich Dojlidach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok