Radio Białystok | Koronawirus | Czescy naukowcy opracowali papier antycovidowy

Czescy naukowcy opracowali papier antycovidowy

4.12.2020, 13:18, akt. 13:22

Czescy naukowcy opracowali papier antycovidowy. Zastosowany w nim związek chemiczny eliminuje bakterie i wirusy, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Specjaliści z Instytutu Procesów Chemicznych czeskiej Akademii Nauk od pięciu lat pracowali nad papierem likwidującym bakterie. W związku z pandemią cztery miesiące poświęcili na dostosowanie formuły do niszczenia wirusów.

Jiří Sobek z Akademii Nauk Republiki Czeskiej wyjaśnia, że znajdujące się na papierze bakterie są niemal całkowicie likwidowane w ciągu minuty. W przypadku wirusów testy potwierdziły, że do ich pełnego unieszkodliwienia dochodzi po trzydziestu minutach. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu związku cynku i srebra, który unieszkodliwia bakterie oraz wirusy, a jednocześnie nie jest uwalniany z papieru, dzięki czemu papier ten jest bezpieczny dla ludzkiej skóry.

Papier antycovidowy może być w przyszłości wykorzystywany na przykład do produkcji banknotów. Będzie go można używać także podczas codziennych prac biurowych. Może być stosowany w służbie zdrowia i innych miejscach o zwiększonym ryzyku zakażenia.

Wkrótce rozpocznie się produkcja pierwszej partii 10 ton papieru anctycovidowego.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z UMB pracują nad unikatowym testem wykrywającym obecność koronawirusa

2.12.2020, 07:16

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali własny, autorski, genetyczny test do diagnostyki koronawiursa; komercyjnie na rynku ma być dostępny w połowie 2022 roku - poinformowano w środę (2.12) na konferencji prasowej online na UMB.


Młodzi naukowcy z białostockich uczelni z grantami NCN

1.12.2020, 15:00

Od wykładów poświęconych estetyce w opisie krajobrazu, po skomplikowane badania dotyczące zapylania storczyków czy efektywności mechanizmów usuwania mikrozanieczyszczeń.


4 naukowców z UwB otrzymało granty z Narodowego Centrum Nauki

20.11.2020, 14:46

Czworo badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku zdobyło granty z Narodowego Centrum Nauki. Na swoje projekty otrzymają w sumie prawie 950 tys. zł.


Zespół PAN ds. COVID-19: potrzebna zmiana strategii testowania pod kątem koronawirusa

17.11.2020, 13:33

Obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji na temat prawdziwego rozmiar epidemii SARS-CoV-2 w kraju - uważają członkowie zespołu PAN ds. COVID-19. Potrzebna jest zmiana strategii i testowanie osób, które mają kontakt z wieloma chorymi, m.in. pracowników ochrony zdrowia - zalecają.


Pierwszy w Europie projekt rehabilitacji osób po COVID-19

21.10.2020, 16:32

Szpital MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w kraju i Europie rozpoczął rehabilitację pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Lekarze i naukowcy nie tylko zajmą się leczeniem, ale będą chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o długotrwałych skutkach choroby.


Termowizja może ułatwić zdalną kontrolę epidemiczną

28.09.2020, 08:22

Nad systemem wykorzystującym m.in. kamerę termowizyjną do monitorowania miejsc publicznych i identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą, pracują naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej we współpracy z medykami. Ma on pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się m.in. koronawirusa.


Naukowcy Politechniki Białostockiej stworzyli robota do dezynfekcji powierzchni [zdjęcia, wideo]

16.09.2020, 12:27

Robota, który może dezynfekować duże powierzchnie m.in. w szpitalach, szkołach czy centrach handlowych, stworzyli naukowcy Politechniki Białostockiej. Robot wykorzystuje do zwalczania bakterii i wirusów promieniowanie UV-C. Urządzenie ma wejść na rynek jeszcze w tym roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok