Badanie NRBC – normy i interpretacja wyniku

29.04.2024, 12:15, akt. 12:20


Badanie NRBC – normy i interpretacja wyniku
Badanie NRBC – normy i interpretacja wyniku

Badanie NRBC jest istotnym parametrem morfologii krwi. Pozwala ocenić obecność jądrzastych komórek czerwonych, które w prawidłowych warunkach nie powinny być wykrywane we krwi. Ich obecność może wskazywać na różne zaburzenia hematologiczne. W przypadku stwierdzenia obecności NRBC warto skonsultować się z lekarzem hematologiem, który dokładnie oceni wynik badania i zaplanuje dalsze postępowanie diagnostyczne.

Czym są NRBC?

NRBC, czyli niedojrzałe czerwone krwinki, są formami erytrocytów, które pojawiają się w krwi płodów. W normalnych warunkach nie są wykrywane już u noworodków. Jednak w niektórych sytuacjach, takich jak uszkodzenie bariery krew-szpik, są obserwowane nawet u pacjentów dorosłych. Obecność NRBC we krwi obwodowej wskazuje na erytropoezę pozaszpikową lub uszkodzenie bariery krew-szpik. Obie te przyczyny występują jedynie w przypadku poważnych schorzeń.

Znaczenie badania NRBC

Badanie NRBC ma duże znaczenie w diagnostyce hematologicznej. Z erytroblastów (jądrzastych komórek czerwonych) powstają erytrocyty. W prawidłowych warunkach NRBC nie są wykrywane we krwi. Ich obecność może wskazywać na zaburzenia w procesie wytwarzania krwinek w szpiku kostnym. Wówczas konieczna jest dalsza diagnostyka w celu ustalenia przyczyny tego stanu.

Normy parametru NRBC

W prawidłowych warunkach jądrzaste komórki czerwone nie powinny być wykryte we krwi. Obecność nawet minimalnej ilości erytroblastów jest nieprawidłowością i sugeruje uszkodzenie bariery szpik-krew. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej normy. NRBC można wykryć w okresie życia płodowego oraz w pierwszym tygodniu życia dziecka.

Przyczyny obecności NRBC we krwi

Obecność NRBC we krwi jest stanem nieprawidłowym i może być spowodowana różnymi przyczynami. Wśród nich należy wymienić anemię, białaczkę, a także inne zaburzenia hematologiczne. Obecność NRBC w krwi dziecka bywa związana z wcześniactwem, dysplazją oskrzelowo-płucną, zapaleniem jelit lub niedokrwistością. U dorosłych natomiast może wskazywać na poważne schorzenia, takie jak białaczka szpikowa czy chłoniak.

Interpretacja wyników badania NRBC

Interpretacja wyników badania NRBC powinna uwzględniać nie tylko samą obecność erytroblastów, ale także inne parametry morfologii krwi. W przypadku stwierdzenia NRBC konieczna jest dalsza diagnostyka w celu ustalenia przyczyny tego stanu. Lekarz hematolog w celu dokładniejszej oceny stanu pacjenta może zlecić dodatkowo badanie cytogenetyczne lub immunofenotypowe szpiku.

Diagnoza i leczenie podwyższonego poziomu NRBC

Aby ocenić poziom NRBC, lekarz może zlecić wykonanie różnych testów diagnostycznych. Jednym z najczęściej stosowanych jest badanie morfologiczne krwi, w którym ocenia się wygląd czerwonych krwinek pod mikroskopem. W przypadku podwyższonego poziomu NRBC można zaobserwować obecność niedojrzałych czerwonych krwinek.

Leczenie podwyższonego poziomu NRBC zależy od przyczyny tego stanu. W przypadku niedokrwistości megaloblastycznej lekarz może zalecić suplementację witaminy B12 lub kwasu foliowego. W przypadku chorób nowotworowych konieczne może być podjęcie chemioterapii czy radioterapii.


 
 

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok