Noc Muzeów - bezpłatne zwiedzanie i wiele atrakcji w placówkach kultury

autor: Adam Dąbrowski, Dorota Sokołowska, Iza Kosakowska, Olga Gordiejew

18.05.2019, 02:27, akt. 19.05.2019, 09:33

W sobotę (18.05) bezpłatnie można było zwiedzać placówki kultury. To w związku z akcją "Noc Muzeów".


Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Noc Muzeów w pigułce - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Noc Muzeów w Operze i Filharmonii Podlaskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Anną Kietlińską rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Całe rodziny na Nocy Muzeów - relacja Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nasze reporterki odwiedziły Galerię Sleńdzińskich przy Wiktorii 5 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Godziny do Nocy Muzeów - relacja Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Andrzejem Lechowskim rozmawiają Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Magdaleną Grassmann rozmawiają Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska odwiedziły Galerię Arsenał | Pobierz plik.


0:00
0:00
Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska o rekonstrukcji szpitala polowego Polskiego Czerwonego Krzyża i grze miejskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska z dziedzińca Pałacu Branickich | Pobierz plik.


0:00
0:00
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza na Noc Muzeów - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Co w tym roku przygotowano na Noc Muzeów w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Taka noc zdarza się tylko raz w roku. Muzea i galerie można było zwiedzić za darmo, a dodatkowo - w wielu miejscach przygotowano wiele niespodzianek i atrakcji. 

Noc Muzeów z Polskim Radiem Białystok

W Polskim Radiu Białystok w sobotę (18.05) od 15:00 do 22:00 relacjonowaliśmy najciekawsze wydarzenia z Nocy Muzeów.

W białostockim Ratuszu można było zobaczyć wystawę "W kręgu Branickich" poświęconą znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich.

Była też prezentacja archeologiczna z pokazem zabytków odkrytych w trakcie badań prowadzonych na terenie założenia pałacowo-ogrodowego w Białymstoku. 

"Reprezentacyjny Białystok" - pod takim hasłem odbył się tegoroczny spacer historyczny, który poprowadził dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski. 

Widowisko multimedialne poświęcone barokowemu Białemustokowi można było obejrzeć przy ul. Warszawskiej w Muzeum Historycznym.

Przy ul. Świętojańskiej w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego wszyscy chętni mieli okazję zobaczyć Galerię Portretów Wielkich Polaków. Na zainteresowanych czekały też warsztaty plastyczne i pokaz sztuki choreograficznej.

W Muzeum Wojska zaplanowano m.in. warsztaty dla dzieci nawiązujące do najnowszej wystawy czasowej, pokazy kulinarne oraz kiermasz wydawnictw i gadżetów muzealnych. Przed budynkiem zaprezentowano pojazdy ze zbiorów Muzeum oraz sprzęt 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i policji.

Muzeum Pamięci Sybiru odkryło historie białostoczan, których dzieciństwo i młodość przerwały wywózki na daleki Wschód. Ułatwiała to multimedialna ekspozycja zdjęć pokazujących naszych bohaterów na tle przedwojennego Białegostoku, ożywionego za pomocą animacji komputerowej. Przygotowane było także widowisko światło i dźwięk, które przeniosło widzów do przeszłości i poetycko przybliżyło losy mieszkańców jednej z białostockich kamienic (dziedziniec Akademii Teatralnej).

Uniwersytet Medyczny i Muzeum Farmacji pokazał na dziedzińcu Pałacu Branickich rekonstrukcję szpitala Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Wszyscy chętni mogli także zwiedzić pałacowe piwnice. Z kolei w Pałacu Branickich odbyły się koncerty. W Muzeum Historii Medycyny i Farmacji poznaliśmy historię radiologii, nie zabrakło pokazów doświadczeń chemicznych.

Białostocki Ośrodek Kultury proponował Grę Miejską pod hasłem "Białystok wolny i niepodległy". W Famie zagrał zespół plac_zabaw, a w kinie Forum można było obejrzeć film "Dyktator". Centrum im. Ludwika Zamenhofa przygotowało wystawę "Białystok młodego Zamenhofa" i "Spacer po Białymstoku" Władysława Pietruka.

W Galerii Arsenał zwiedzać można było wystawę dla dzieci "Wszystko widzę jako sztukę". A chętni mogli wziąć udział w akcji "Wyrzut kamienia".

Już wkrótce zbiory Galerii im. Sleńdzińskich trafią do nowej siedziby przy Rynku Kościuszki 4. To była ostatnia Noc Muzeów w starej lokalizacji - przy ul. Waryńskiego. W programie zaplanowano oprowadzanie po wystawie "Sztuka w genach. Sleńdzińscy", walizkowy quiz z nagrodami, loterię książkową i wykonywanie talerzyków z fragmentem obrazu Sleńdzińskiego.

W salonie przy ul. Legionowej otwarto wystawę "My tu byliśmy" Rafała Zajki. Widzowie mogli zostawić w Galerii swój "odcisk". Wieczorem wystąpił alt-popowy duet Zoee połączony z wizualizacjami Rafała Zajko.

Z kolei przy ul. Wiktorii Noc Muzeów odbyła się pod hasłem "Ahoj przygodo. Marynarska noc". Było oprowadzanie po wystawie "Podróże morskie i inne opowieści" Andrzeja Górskiego, a także warsztaty, gra z nagrodami, stanowisko z markerami i szablonami do tworzenia na ciele pirackich wzorów, wykonywanie marynarskich zdjęć oraz koncert.

Dużo atrakcji czekało także w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Były także występy studentów Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W programie było też oprowadzanie autorskie po wystawie "Sytuacje" Adrianny Konopki, warsztaty fotograficzne "Nocne migawki" z operowym fotografem Michałem Hellerem, a także nocna obserwacja nieba.

WOAK przygotował warsztaty plastyczne. W Spodkach odbyły się warsztaty tańców tradycyjnych oraz koncert i potańcówka z Kapelą Czarnoleską z Czarnej Białostockiej. Można było też zrobić własnoręcznie lampion.

W Książnicy Podlaskiej można było zwiedzić wystawę fonograficzną w Dziale Zbiorów Specjalnych, wystawę plakatów i dokumentów życia społecznego, związanych z działalnością muzyczną Książnicy Podlaskiej - VI piętro, a także zajrzeć do magazynów.

W Muzeum Ikon w Supraślu jedna z sal ekspozycyjnych otrzymała imię prof. Jerzego Nowosielskiego.Tam będą prezentowane ikony artysty.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaproponowało wystawę plenerową "Miasta i rezydencje Jana Klemensa Branickiego".

W Muzeum w Tykocinie pokazano projekcję filmu "Czarna Dama" i spotkanie z jego twórcami.

A w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zamiast klasycznego wykładu, można było posłuchać literackiej opowieści o dawnych mieszkańcach dworu z Bobry Wielkiej, spisanej piórem Wandy Miłaszewskiej.


Noc Muzeów w Łomży

W Łomży podczas Nocy Muzeów otworzyły się z dotychczasowymi lub zupełnie nowymi propozycjami wszystkie placówki i instytucje, nie tylko te bardzo ściśle związane z muzealnictwem i kulturą.

Najwcześniej, bo już w południe, swoje imprezy rozpoczęła Miejska Biblioteka Publiczna. Przed jej siedzibą przy ul. Długiej 13 otwarty został kiermasz książek czynny do godz. 19:00, a godzinę później w Sali na Poddaszu rozpoczęło się spotkanie autorskie z dziennikarzem Jakubem Poradą.

Wernisaże na ten wieczór przygotowało kilka placówek, niestety większość o tej samej porze. Na godz. 18:00 na "Metamorfozy…" Ivayly Żivkowej-Roszak zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej, ale o tej samej godzinie otwarta została także wystawa "Ikona – obraz – tchnienie" w Muzeum Diecezjalnym, a pół godziny później malarstwo Katarzyny Dyjewskiej "/BEZ/MIEJSCA" w Galerii Pod Arkadami.

O godz. 19:00 miały początek aż trzy wydarzenia: w Teatrze Lalki i Aktora rozpoczął się spektakl "Zaczarowanego Jelenia", w Muzeum Diecezjalnym prezentacja książki Witolda Kuczyńskiego, a w Liceum Plastycznym – kiermasz uczniowskich prac: grafik, rzeźby, malarstwa i fotografii.

Także od godz. 19:00, ale do 23:00 można było zwiedzać wnętrza i podziemia katedralne oraz Klasztoru Kapucynów, a swoje wnętrza do zwiedzania otworzył także po raz pierwszy Sąd Okręgowy przy ul. Dwornej. O 19:30 pierwszy z dwóch koncertów Kapeli Miód na Serce w Muzeum Północno-Mazowieckim. Drugi rozpoczął się o godz. 21:30, czyli w tym samym czasie co koncert łomżyńskich filharmoników w Muzeum Diecezjalnym.

Wystawy fotograficzne można było tego wieczoru obejrzeć w "Domku Pastora" (dwie) i w Galerii Kreatywnej przy ul Polowej 16.

Własny program przygotowała na Noc Muzeów nieco oddalona od centrum miasta PWSIiP (w godz. 17:30 – 21:00), tam można było dojechać m.in. bezpłatną linią miejskiej komunikacji.


Noc Muzeów w Ciechanowcu

Koncert "Kapeli z Targówka" i pokaz pracy najnowszych nabytków Działu Techniki to atrakcje Nocy Muzeów w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa. Placówka chciała wykorzystać tego dnia przede wszystkim tradycję pałacu hrabiowskiego i ożywić przeszłość - mówi wicedyrektor placówki Anna Wiśniewska.

Muzeum Rolnictwa otwarte było dla gości od godz. 16:00 do północy.

Noc Muzeów w Suwałkach

M.in. zajęcia malarskie i pokaz fotografii lotniczej sprzed 100 lat - z okazji Nocy Muzeów suwalskie placówki przygotowały dla zwiedzających wiele atrakcji.

Inauguracja tego wydarzenia tradycyjnie odbyła się w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Była to także okazja, żeby po remoncie, zwiedzić muzeum imienia suwalskiej poetki i wysłuchać dwóch różnych opowieści.

W Centrum Sztuki Współczesnej zwiedzający mieli okazję zwiedzić wystawę fotografii "Suwałki wczoraj i dziś", wysłuchać wykładu fotografa Radosława Krupińskiego oraz zobaczyć "Mandale" Andrzeja Strumiłły. Z kolei w Archiwum Państwowym w Suwałkach wystawa "Niezwykle Archiwalia". Przygotowano także prezentację najciekawszych filmów ze zbiorów archiwum oraz m.in. ekspozycję poświęconą Policji Państwowej z okresu międzywojennego.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Czapigo o książce "Polacy na Wschodzie. Historie mówione"


W tej książce przeczytamy historie Polaków, którzy mieszkają za wschodnią granicą Polski. Są w niej fragmenty relacji nagrywanych w latach 2006-11 podczas wyjazdów do Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy.



Nowe formy prezentowania poezji


W Krasnogrudzie powstała "Ścieżka poetów" z wykutymi na tablicach wierszami. Z kolei w Supraślu przybyli na festiwal "Między wierszami" goście mogli wziąć udział w happeningu, który polegał na publicznym czytaniu poezji.



"Nowa konstelacja" i "Sygnał" - Dominik Sołowiej recenzuje seriale fantastycznonaukowe


Jeśli lubicie Państwo seriale fantastycznonaukowe, ta recenzja jest dla Was, bo dziś opowiem o dwóch bardzo podobnych do siebie propozycjach, do znalezienia na tej samej platformie streamingowej. Jeden serial zdecydowanie odradzam, natomiast drugi - z mniej renomowaną obsadą - to tytuł, któremu można poświęcić swój cenny czas.



Zbliża się 43. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka


Pod koniec maja rozpocznie się kolejna, 43. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2024. Wymyślił go i przez lata realizuje Mikołaj Buszko, który przez cztery dziesięciolecia ściągnął do Hajnówki najlepsze zespoły wykonujące muzykę cerkiewną z całego świata czy zgromadził wybitne osobowości, takie jak Krzysztof Penderecki czy prof. Romuald...



XXXVII Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść - zaśpiewali najlepsi


Czołówka krajowych wykonawców szant zaprezentowała się w białostockim kinie Forum, gdzie odbył się XXXVII Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść.



Trwają 11. Targi Książki w Białymstoku [zdjęcia, wideo]


Katarzyna Nosowska, Jakub Żulczyk, profesor Jerzy Bralczyk, a także kilkudziesięciu innych autorów spotka się w Białymstoku ze swoimi czytelnikami. Trwa największe święto czytelników i wydawców, czyli 11. Targi Książki. Targom towarzyszy Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur".



Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...



W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.



W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok