Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Reportażyści z całej Polski na warsztatach radiowych w Tykocinie
Czołowi radiowi reportażyści z całej Polski wzięli udział w kilkudniowych warsztatach w Tykocinie. Takie spotkania co roku organizuje Polskie Radio Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Trzy dni z reportażem
Od poniedziałku do środy (29.05), w salach tykocińskiego alumnatu, prezentowane były najciekawsze reportaże znane z radiowych regionalnych anten. Towarzyszyła im dyskusja o warsztacie radiowym.
Reportaże w Polskim Radiu Białystok
Na warsztaty przyjechało kilkunastu dziennikarzy - m.in. z Łodzi, Kielc, Opola czy Katowic. Byli młodzi reportażyści oraz ci, którzy mają już na swoim koncie znaczące wyróżnienia.
Tradycja warsztatów organizowanych przez Polskie Radio Białystok jest bardzo długa - pierwsze spotkanie twórców reportaży zorganizowano w 1976 roku. Zawsze miejscem spotkań są najpiękniejsze miejscowości naszego regionu - była Białowieża, Wigry, Augustów, Supraśl. Tym razem po raz kolejny spotykaliśmy się w Tykocinie w zabytkowych murach alumnatu.
Wszystko zaczęło się od warsztatów, ale najpierw była pasja. Efektem są podcasty przygotowywane przez młodzież pod kierunkiem dwóch koordynatorek - Marty Małeckiej-Dobrogowskiej i Marty Rogalewskiej z projektu Młodzieżowego Uniwersytetu Edukacji Realnej.
"Dzisiaj pójdziemy na wycieczkę, pokażę Wam bagno, to jest tak ziemia, która wciąga" - takie... wciągające zdanie usłyszał od nauczycielki jeszcze w przedszkolu Tomasz Kłosowski. Do tego literatura przygodowa i zainteresowanie przyrodą doprowadziło go, wraz z bratem Grzegorzem, do wydawania własnych książek o naturze.
Przyroda w najdrobniejszym detalu - tak w skrócie można opisać niezwykłą wystawę zdjęć Magdaleny Właszek.
Można już wejść do ogrodu skrytego za budynkiem Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki. To samo centrum, tu bije gorące serce rozgrzanego wiosną miasta, a sama przestrzeń jest zielona i... zastawiona rzeźbami Stanisława Ostaszewskiego.
Chór kameralny MediCoro świętuje jubileusz 15-lecia działalności. Zespół skupia lekarzy - miłośników śpiewu chóralnego.
W Tykocinie nie mogliśmy nie zajrzeć na wystawę do Muzeum Podlaskiego, gdzie prezentowana jest teka artystyczna Ryszarda Rogali.
Każdy z tych spektakli niósł inną opowieść i inne emocje. Ich osią była ekspresja i wdzięk. Powoli dobiega końca 20. edycja festiwalu tańca współczesnego w Białymstoku - Kalejdoskop.
Galeria Arsenał stała się wytwórnią sztuki. A może kurnikiem, gdzie artyści wysiadują sztukę, czyli jajka? To przewrotne określenie wymyśliły dzieci, pracujące na przeciekawej wystawie otwartej w Dniu Dziecka.
Któż z nas nie czytał „Zemsty”? To klasyk nad klasykami, jedna z najzabawniejszych polskich komedii pióra niekwestionowanego mistrza humoru, Aleksandra Fredry.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz