Radio Białystok | Reportaż | "Miasto aniołów" - reportaż Jana Smyka

"Miasto aniołów" - reportaż Jana Smyka

11 września 2022, godz. 18:05

Kim jest bohater i czym jego bohaterski czyn? Najczęściej bohaterowie żyją wśród nas anonimowo. Tak też było z Władysławem Rosińskim ze Zbójnej.

fot. Jan Smyk
fot. Jan Smyk


0:00
0:00
"Miasto aniołów" - reportaż Jana Smyka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Urodzony w Ameryce, zapragnął wrócić na ojcowiznę. Pracował w pocie czoła, modlił się i zgodnie żył z sąsiadami. Byli Żydami i kiedy w czasie okupacji niemieckiej poprosili o pomoc, nie odmówił. Teraz ci, którym pomógł i ich potomkowie, czczą Władysława jako swojego bohatera. Miejscowi nic o całym zdarzeniu nie wiedzieli. Wiódł żywot pospolity i był jednym z nich - Kurpiem. Żydzi, po prawie osiemdziesięciu latach od czasów wojny, zjechali się z całego świata - w lipcu 2017- do Zbójnej, aby dać wyraz swojej pamięci, a swemu wybawcy w centrum wsi postawić pomnik.


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

"Patrząc w oczy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy empatii można się nauczyć? Jak powiedzieć choremu, że umiera, a leczenie tyko nieznacznie przedłuży jego życie? Tego na warsztatach w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce mogą uczyć się chętni studenci medycyny. Jak przyznają przyszli lekarze, rozmowa z chorymi to trudna sztuka. W czasie studiów jest mało czasu, by nauczyć się jej w praktyce.

28 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pani od bocianów" - reportaż Marcina Glińskiego

Wieś Mień położona w gminie Brańsk to miejsce, w którym przez wiele miesięcy w roku słychać klekot bocianów.W Mniu jest mnóstwo bocianich gniazd ulokowanych na starych słupach elektrycznych. Jedna z mieszkanek wsi - Renata Jarosz - interesuje się populacją bocianów w swojej miejscowości i stara się zapewnić im miejsce na gniazda. W reportażu opowiada o swojej fascynacji bocianem białym, a także wsią, która dla kobiety z dużego miasta okazała się być wymarzonym miejscem do życia.

27 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z całą siłą" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Wprowadzanie zasad unijnego „Zielonego ładu” wyprowadziło rolników na ulicę. Przedłużające się protesty pokazują, że trudno znaleźć kompromis. Rolnicy obawiają się, że rewolucja w konwencjonalnym rolnictwie zrujnuje ich gospodarstwa. Protest popierają bohaterki reportażu Dorota Romaniuk i Anna Treszczotko - laureatki konkursu "Rolniczki motorem innowacji". Gospodynie ze Starego Berezowa produkują ekologiczne mąki, kasze i domowe sery.

26 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

25 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Aż po grób" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Miłość i śmierć, przyjaźń i zdrada, walka o wolność i więzienie - niezwykłe losy Anny i Zbigniewa. Ona – dziewczyna z małych Kapic, łączniczka AK, on – bohater białostockiego podziemia, sam podstępem uwolnił szefów okręgu AK z rąk gestapo.

24 marca 2024, godz. 18:05


"Jak myśl prowadzi" - reportaż Joanny Sikory

Są jak małe dzieła sztuki. Każda niepowtarzalna, wykonana z olbrzymią dokładnością i sercem. Tradycja wicia wileńskich palm sięga półtora stulecia. Od lat bada ją i pielęgnuje Janina Norkūnienė z Wilna. Pani Janina w podwileńskich Ciechanowiszkach prowadzi Izbę Palm i Użytku Codziennego. Jest to też miejsce spotkań kobiecego zespołu "Cicha Nowinka".

22 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nasza Simona" - reportaż Alicji Pietruczuk

Simona Kossak kochała ludzi i zwierzęta i cieszyła się ich wzajemnością. Jej codzienne gawędy w Radiu Białystok "Dlaczego w trawie piszczy" przez sześć lat uczyły nas, że człowiek i przyroda tworzą jedność. Dla wielu z nas była najlepszym nauczycielem, który pomagał zrozumieć otaczający nas świat.

21 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Rude wnuczki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Białostockie wiewiórki - możemy je kochać lub za nimi nie przepadać - trudno jednak ich nie zauważać. Nie brakuje tych rudych mieszkańców w najpiękniejszych parkach miasta. Spośród sympatyków wiewiórek wyróżnia się grupa osób, która regularnie dokarmia zwierzęta w różnych częściach parku.

20 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Szarobure obydwa" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wielu białostoczan może z dumą powiedzieć, że ich mruczący pupil pochodzi z "Kotkowa". To tysiące uratowanych i adoptowanych kotów. Agata Kilon od kilkunastu lat kieruje fundacją i wie wszystko zarówno o kocich biedach, jak i kocich szczęściach. Ale jej życie to nie tylko "kotkowo" i koty. To też dom i troje dzieci, zajęcia ze studentami i spotkania z przyjaciółmi.

19 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"W krzyku i ciszy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Brak miłości i ciepła rodzinnego, odrzucenie, złe towarzystwo. W efekcie bunt, ucieczki i zadawanie sobie bólu, który przynosi ulgę na chwilę, ale też uzależnia. Dziewczyny po dramatycznych przejściach trafiają do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Goniądzu i tam znajdują profesjonalną pomoc.

18 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kwiaty mojego życia" – reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mateusz, chłopak z białostockiego blokowiska, od najmłodszych lat słuchał rapu. W szkole średniej napisał pierwszą piosenkę, potem zaczął też rapować. W wieku 19 lat pierwszy raz wystąpił na scenie. W życiu zajmuje się czymś innym, jednak wolne chwile wciąż poświęca na pisanie tekstów i ich rapowanie.

15 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Prawo wyboru" - reportaż Joanny Sikory

Dojrzałe banany są niemal pewnikiem. Często trafiają się też dobre marchewki, pomidory czy nabiał. W przysklepowych śmietnikach można znaleźć niemal wszystko. Ewelina od kilku lat niemal zrezygnowała z kupowania. Je to, co znajduje w śmietniku. Nie robi tego z biedy, to jej wybór.

14 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bój w obronie tuj" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Od blisko 100 lat rosną w białostockim Parku Planty. Wielu białostoczan darzy je sentymentem, wspominając obowiązkowe zdjęcia przy tujach podczas niedzielnych spacerów. Wiekowe żywotniki mają jednak zniknąć z parkowego krajobrazu. Projekt z 2007 roku zakłada wycięcie wszystkich tuj z Alei Zakochanych. Przeciwko temu zaprotestowali społecznicy i niektórzy radni. Chcą, aby żywotniki stały się pomnikami przyrody.

13 marca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

12 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Smak pomidorów" - reportaż Marcina Mazewskiego

Przeszczep szpiku to często jedyna szansa na wyleczenie z wielu chorób, w tym białaczki. Jednak chory na loterii życia musi mieć wiele szczęścia, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka. Od dawcy komórek krwiotwórczych wymaga to przede wszystkim decyzji o chęci pomocy i poświęcenia maksymalnie kilku dni. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby zostać bohaterem.

11 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Życie po przeżyciu" - reportaż Alicji Kulik

Marian Marzyński jako trzylatek trafił z rodzicami do warszawskiego getta. Jako pięciolatek znalazł się po aryjskiej stronie. Dzięki pomocy księdza i zakonnic z podwarszawskiego sierocińca udało mu się przeżyć. Po wojnie był dziennikarzem, reporterem, telewizyjnym celebrytą, a potem emigrantem marcowym. Dziś wraca do Polski, bo Polska jest jego tematem.

10 marca 2024, godz. 18:05


"W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory

Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza. Zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami. Na tym opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją dr Katarzyna Simonienko.

8 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzaskawica" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świtowoj, Bronimir, Praksa, Zbygniew - to tylko niektórzy członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Trzaskawica". Od 15 lat rekonstruują średniowieczne, wielokulturowe Podlasie. By wejść w ducha epoki przybierają historyczne imiona i zdobywają umiejętności z różnych dziedzin życia dawnych ludów Podlasia. Raz do roku organizują w Puszczy Knyszyńskiej kilkudniowe zimowe obozowanie, na które zjeżdżają się też grupy rekonstrukcyjne z innych zakątków Polski.

7 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom dorosłych dzieci" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niewiele jest takich miejsc. W supraskiej "Arce" koło Białegostoku dom znalazło osiem dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wśród nich 40-letni Piotr. Jego mama - pani Małgorzata mówi, że dopiero teraz może spokojnie żyć i spokojnie umrzeć.

6 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na brzegu życia" - reportaż Joanny Sikory

Starość widziana jej oczami jest naturalna i oswojona. Białostocka artystka Dorota Świdzińska przygląda się jej od lat. W swojej twórczości analizuje jej różne odcienie.

5 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją. Dorota Czerepko we wsi Wyszowate znalazła swoje miejsce na ziemi, gdzie natura przenika się ze sztuką.

4 marca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Chory na Polskę" - reportaż Jana Smyka

Takiej kariery można tylko pozazdrościć - od wiejskiego chłopca do stopnia generała. Nie przyszło to jednak lekko. Poczynając od wyjazdu z rodzinnych Harasimowicz po nauki do St.Petersburga, generał Edward Józef Godlewski związał się całym życiem z wojskiem i polską armią. Szablą na koniu „wyrąbywał” niepodległość Polski w 1918 roku i zaciekle bronił Warszawy w kampanii wrześniowej 1939. W czasie wojny w konspiracji, zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym tuż przed jego wyzwoleniem.

3 marca 2024, godz.18:05


"Za ojca" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pelagia Florczykowska jako młoda dziewczyna przeszła na UB w Wysokiem Mazowieckiem najcięższe tortury. Była bita, poniżana i szczuta psami przez kilka dni. Chcieli, aby wydała swojego ojca - Hieronima Gołaszewskiego, żołnierza AK i WiN.

1 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Victoriastrasse na bagnach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Iwona Menzel opowiada o pisaniu książek i życiu w świecie zmieniających się pór roku. Zamieniła niemiecki Damstadt na malutką miejscowość pod Goniądzem, gdzie przez okna może oglądać zmieniające się pory roku. Zaopiekowała się psem, który (na trzech łapach) przyszedł do niej po pomoc.

29 lutego 2024, godz.17:15 i 22:15


"Męża szukam" - reportaż Alicji Pietruczuk

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały instytucje, służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były okazją do zapoznania "drugiej połówki". Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów...

28 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gra o dziecko" - reportaż Joanny Sikory

Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.

27 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Chłopak z tego osiedla" - reportaż Dominiki Dębskiej

Miejsce, z którego pochodzimy ma ogromny wpływ na to, jak później wygląda nasze życie. Sebastian Stański jako dziecko zamieszkał w bloku przy ulicy Barszczańskiej w Białymstoku. To osiedle mieszkań socjalnych, cieszące się złą sławą w całym mieście. Mimo przeciwności przez cały czas rozwijał pasje, a w młodym wieku osiągnął sukces. Sebastian dzieciństwo spędzone przy Barszczańskiej nazywa szczęśliwym - a lata "w białostockim getcie" - szkołą życia.

26 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jeszcze jedna zima" - reportaż Katarzyny Michalak

„Na wojnę nie idziesz sam. Z tobą idzie cała rodzina” - mówi Dana Vynnytska, kompozytorka i wokalistka zespołu Dagadana. Artystka od dziesięciu lat mieszka z rodziną we Wrocławiu. Dwa lata temu, wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, mąż Dany - Bohdan, wzięty informatyk - zgłosił się do wojska. Kobieta została sama z ich siedmioletnią córeczką. Jaką cenę płaci rodzina, której ojciec wyrusza na wojnę? Jak oswoić lęk i zachować nadzieję - mimo wszystko?

25 lutego 2024, godz. 18:05


"W napięciu" - reportaż Alicji Pietruczuk

Boimy się. Rozmawiamy o wojnie w rodzinach i z przyjaciółmi. Niektórzy kupują domy w Hiszpanii lub szukają znajomych za granicą, by móc - w razie czego - do nich wyjechać. Inni - rozglądają się za schronami w pobliżu domu czy schronieniem na wsi. Jeszcze inni uczą się strzelać i planują wstąpienie do wojska. Trwająca od dwóch lat wojna w Ukrainie obudziła w nas lęki odziedziczone po poprzednich pokoleniach...

23 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Twarzą w twarz"- reportaż Joanny Sikory

Jej droga do zawodowego sukcesu była wyboista. Zanim została lekarzem musiała pokonać wiele przeciwności losu. Dziś dr Natalia Romanowska jest rozchwytywaną specjalistką z zakresu medycyny estetycznej.

22 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Perła w ustach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dla nich świat nie ma granic, także w języku. Młode pokolenie rośnie w dwóch światach znaczeniowych i językach. Jeden to polski - ojczysty i drugi, międzynarodowy - angielski. To pokolenie Erasmusa, czyli wymiany międzynarodowej - mówią nauczyciele i przyglądają się uważnie zmianom, jakie zachodzą w języku młodzieży. Czy globalizacja nie zabiera im miłości do polskiej kultury?

21 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Marian Szamatowicz - pomocnik aniołów" - reportaż Doroty Sokołowskiej i Dariusza Kucia

Marian Szamatowicz – mówią o nim „pomocnik aniołów”, bo pozwolił przyjść na świat nie tylko pierwszemu w Polsce dziecku z pozaustrojowego zapłodnienia, ale także pomógł tysiącom par w realizacji najbanalniejszego pragnienia posiadania dziecka. Profesor otrzymał w sobotę (17.02) tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku. Z tej okazji prezentujemy archiwalną audycję z 2008 roku.

20 lutego 2024, godz.17:15 i 22:15


"Włókniarze z Warszawskiej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jedna z najbardziej malowniczych ulic Białegostoku - Warszawska - kryje tajemnicę. Na tyłach bloku przy Warszawskiej 72 jest stara, zniszczona, powojenna tablica z nazwiskami trzech włókniarzy pracujących w fabryce w czasie wojny. Zostali zamordowani przez Niemców. Kto - oprócz pani Haliny, kuzynki jednego ze straconych - może ocalić pamięć?

19 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Dwa światy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]

Knyszewicze, mała wieś na Podlasiu, a w niej ponad stuletni drewniany dom. Mieszkają w nim od ponad 20 lat Joanna i Stanisław Nicewiczowie z Sokółki. Jako młodzi ludzie spełnili swoje wspólne marzenie, by żyć na wsi. Tu, jak mówią, czują się bardziej wolnymi ludźmi.

16 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"W głębi serca" - reportaż Joanny Sikory

Kilka lat temu Joanna Prorok rozpoczęła drugie życie. Nowy rozdział otworzył się po transplantacji serca. Najtrudniejszy czas przed i po przeszczepie bohaterka reportażu postanowiła opisać...

15 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Urzędnik do spraw ludzkich" - reportaż Dominiki Dębskiej

W swojej blisko czterdziestoletniej pracy połączył węzłem małżeńskim tysiące par. Prowadził ceremonie zawarcia małżeństwa - głównie w Pałacyku Ślubów przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku, ale też w balonie, lesie czy szpitalu. Mieczysław Mejsak - wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odszedł na emeryturę.

14 lutego 2024, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok