Radio Białystok | Sport | Jagiellonia Białystok remisuje z Rakowem Częstochowa - mistrzem Polski zostaje Legia Warszawa [zdjęcia]

28.04.2021, 20:59, akt. 29.04.2021, 11:59

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 0:0 z Rakowem Częstochowa w meczu ekstraklasy. Ten wynik sprawił, że mistrzem Polski została Legia Warszawa, którą teoretycznie mógł jeszcze przegonić Raków, ale po tym remisie stracił już nawet matematyczne szanse.

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 28.04.2021, fot. Joanna Szubzda

Zmiany w obu składach

Oba zespoły wystąpiły w poważnie zmienionych składach w porównaniu z poprzednią kolejką. W Jagiellonii powodem była słaba gra i porażka z Wartą Poznań, w Rakowie m.in. kontuzje i żółte kartki plus rywalizacja w zespole, który ma już zapewniony medal mistrzostw kraju, a w niedzielę (2.05) zagra jeszcze w finale Pucharu Polski.

Po pierwszych wyrównanych minutach, gdy drużyny walczyły o dominację w  środku boiska, zaczęła rysować się przewaga Rakowa. Goście wykorzystywali zwłaszcza błędy Jagiellonii przy wyprowadzaniu piłki i groźnie kontratakowali. Już w ósmej minucie niewiele zabrakło, by objęli prowadzenie, ale Vladislavs Gutkovskis nie wykorzystał podania Iviego Lopeza, minął się z piłką, a do tego boleśnie uderzył nogami w słupek.

W 18. min. Patryk Kun przebiegł pół boiska i wyłożył piłkę Davidowi Tijanicowi, ale słoweński skrzydłowy strzelił nad poprzeczką. Chwilę później Fran Tudor zagrał wzdłuż bramki do Gutkovskisa, jednak świetną interwencją popisał się Tomas Prikryl, wybijając piłkę na rzut rożny.

Steinbors nie dokończył meczu

Bohaterem gospodarzy był w tej fazie meczu Pavels Steinbors, który znakomitymi interwencjami uratował ich w kolejnych akcjach, broniąc m.in. strzał z bliska Jarosława Jacha. W końcówce pierwszej połowy doświadczony łotewski bramkarz z powodu kontuzji uda musiał opuścić  boisko, a na placu gry zameldował się Xavier Dziekoński.

Imaz pada w polu karnym - nie ma karnego

Jagiellonia rzadko miała bramkowe okazje. Na początku meczu wart odnotowania był strzał głową Jesusa Imaza, który na rzut rożny wybił  Dominik Holec. W 42. min hiszpański napastnik Jagiellonii zwodem mijał w polu karnym Jacha, a przy kontakcie z obrońcą Rakowa upadł, co sędzia Bartosz Frankowski zinterpretował jako faul. Ostatecznie po konsultacji VAR arbiter wycofał się z tej decyzji.

W drugiej połowie tempo spotkania wyraźnie spadło. Rywale oszczędzali siły, bo 2 maja zagrają mecz finałowy w rozgrywkach Pucharu Polski z Arką Gdynia. Z kolei zawodnicy Jagi nie potrafili przeprowadzić składnej akcji i podzielili się punktami z rywalami, którzy walczą jeszcze o wicemistrzostwo Polski.

W 54. min. Xavier Dziekoński wygrał sytuację sam na sam z Marcinem Cebulą. W 68. min dośrodkowanie Tudora do Jakuba Araka zdołał przeciąć w polu karnym Błażej Augustyn. W 88. min. stoper Jagiellonii zdołał zablokować kolejne dośrodkowanie chorwackiego pomocnika, ale gdyby nie refleks Dziekońskiego, skończyłoby się golem samobójczym.

Emocje w czasie doliczonym

Niespodziewanie emocje pojawiły się w ostatniej minucie doliczonego czasu gry. Najpierw Holec, który przez całą połowę nie miał żadnej wymagającej interwencji, obronił groźny strzał z pola karnego Imaza, a w odpowiedzi "piłkę meczową" miał Arak. Napastnik Rakowa prowadził piłkę niemal od połowy boiska, a gdy był oko w oko z Dziekońskim zdecydował na strzał, a nie na podanie do Tudora, który miałby przed sobą praktycznie pustą  bramkę.

Golkiper "Jagi" obronił strzał, czym ucieszył z pewnością nie tylko kibiców i piłkarzy z Białegostoku, ale również Legii Warszawa. Przy braku zwycięstwa Rakowa w Białymstoku, stołeczny zespół zapewnił sobie bowiem mistrzowski tytuł.

Następny mecz Jagiellonia Białystok zagra dopiero w piątek, 7 maja na wyjeździe z Górnikiem Zabrze. Początek tego meczu i naszej relacji o 18:00.

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa 0:0

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Myroslav Mazur. Raków Częstochowa: Zoran Arsenic, Vladislavs Gutkovskis, Ben Lederman.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Jagiellonia Białystok: Pavels Steinbors (40. Xavier Dziekoński) - Tomas Prikryl, Błażej Augustyn, Myroslav Mazur, Bartłomiej Wdowik - Bartosz Kwiecień, Taras Romanczuk - Konrad Wrzesiński (63. Martin Pospisil), Przemysław Mystkowski (63. Jakov Puljic), Bartosz Bida (63. Godfrey Bitok Stephen) - Jesus Imaz.

Raków Częstochowa: Dominik Holec - Zoran Arsenic, Andrzej Niewulis, Jarosław Jach (46. Petr Schwarz) - Fran Tudor, Marko Poletanovic, Iwo Kaczmarski (46. Ben Lederman), Patryk Kun - Dawid Tijanic (46. Marcin Cebula), Vladislavs Gutkovskis (51. Jakub Arak), Ivi Lopez (73. Mateusz Wdowiak).

Kibice Jagiellonii Białystok dali wyraz swojemu niezadowoleniu po ostatniej porażce drużyny. Żółto-czerwoni przegrali na wyjeździe z beniaminkiem ekstraklasy Wartą Poznań 0:2.

Bartosz Bida: Wszystko wiedzieliśmy o przeciwniku, a mimo to straciliśmy bramki

25.04.2021, 18:20

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali 0:2 (0:1) wyjazdowe spotkanie z Wartą Poznań. Gole dla gospodarzy meczu w Grodzisku Wielkopolskim strzelili: Łukasz Trałka i Makana Baku.

Rafał Grzyb: Wygrał zespół zdecydowanie lepszy

25.04.2021, 14:46

Jagiellonia przegrywa na wyjeździe z Wartą Poznań [zdjęcia]

26.04.2021, 00:06

Poznaliśmy terminarz przedostatniej kolejki ekstraklasy - Jagiellonia zagra na wyjeździe z Górnikiem Zabrze

22.04.2021, 22:00

Departament Logistyki Rozgrywek opublikował terminarz 29. kolejki PKO Ekstraklasy. Jagiellonia Białystok zagra w piątek, 7 maja na wyjeździe z Górnikiem Zabrze.

Bogdan Tiru i Martin Pospisil w "jedenastce" kolejki ekstraklasy

22.04.2021, 11:54

Dwóch zawodników Jagiellonii Białystok znalazło się w jedenastce 26. kolejki spółki Ekstraklasa. To Martin Pospisil i Bogdan Tiru, którzy byli wyróżniającymi się zawodnikami podczas środowego (22.04) meczu Jagiellonii ze Stalą Mielec (3:3).