Radio Białystok | Sport | ORLEN Wyścig Narodów - weekend w Białymstoku i regionie pod znakiem kolarstwa [zdjęcia]

29.05.2021, 23:37, akt. 30.05.2021, 13:19

Holender Marijn van den Berg wygrał w Białymstoku pierwszy etap i został liderem kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów.

Orlen Wyścig Narodów w Białymstoku, 29.05.2021, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Holender Marijn van den Berg wygrał w Białymstoku pierwszy etap i został liderem kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.

Holender van den Berg wygrał 1. etap

Holender Marijn van den Berg po finiszu z peletonu wyprzedził Niemca Kima Heiduka oraz Czecha Pavla Bittnera.

Najlepszy z Polaków - Mateusz Kostański z drużyny Tarnovia Tarnowo Podgórne - został sklasyfikowany na 24. miejscu. Kolarze młodzieżowej reprezentacji kraju zajęli dalsze lokaty.

Tempo etapu było bardzo wysokie. W końcówce na dobrym miejscu w peletonie jechał Damian Papierski, ale niestety spadł mu łańcuch i nie mieliśmy naszego zawodnika na wysokiej pozycji. Ale powalczymy jutro

- skomentował trener biało-czerwonych, w przeszłości świetny kolarz Tomasz Brożyna.

21-letni van den Berg ściga się na co dzień we francuskiej ekipie młodzieżowej Groupama-FDJ. W niedzielę założy koszulkę lidera na drugim i ostatnim etapie - podobnie jak sobotni - ze startem i metą w Białymstoku.

Na starcie stanęło ponad 20 reprezentacji

Na starcie ORLEN Wyścigu Narodów stanęło ponad 20 reprezentacji składających się z najbardziej utalentowanych zawodników do 23 lat. Kwadrans przed 12:00 kolarze wystartowali sprzed Stadionu Miejskiego w Białymstoku.

Pierwszego dnia rywalizacji pokonali ponad 143-kilometrową trasę, prowadzącą z Białegostoku przez m.in.: Dobrzyniewo, Tykocin, Jeżewo Stare, Sokoły, Łapy i Pomigacze. Po powrocie do Białegostoku przejechali trzy 5-kilometrowe rundy, by w okolicach 15:00 zameldować się na mecie ustawionej na Alei Piłsudskiego.

Drugiego dnia czeka ich prawie 125 km, m.in. przez: Choroszcz, Rzędziany, Tykocin i Zawady. Zawodnicy startować będą także z ul. Wiosennej, sprzed Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Wyruszą na trasę drugiego etapu o 9:30.

Finiszować będą również na Al. Piłsudskiego, dokładnie w tym miejscu, gdzie 12 lat temu po raz ostatni finiszował w Białymstoku Tour de Pologne.

ORLEN Lang Team Race

W niedzielę (30 maja) do rywalizacji włączą się także amatorzy, którzy będą się ścigać na 82-kilometrowej trasie ORLEN Lang Team Race. Start z Alei Piłsudskiego o 14:00. Są jeszcze wolne miejsca, chętni mogą się rejestrować w biurze zawodów w dniu wyścigu.

ORLEN Wyścig Narodów to impreza należąca do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23

Tylko Polska, Czechy i Francja w czasach pandemii podejmują się organizacji wyścigów z cyklu Puchar Narodów UCI. Walka o trofea zaczyna się właśnie w Białymstoku. W czerwcu młodzi kolarze spotkają się w czeskich Jesionikach, a kolejne dwie edycje – w lipcu i sierpniu we Francji. Wielkim finałem będzie prestiżowy Tour de l’Avenir, od lat odkrywający największe światowe talenty.

Pierwsza edycja ORLEN Wyścigu Narodów odbyła się w Bukowinie Tatrzańskiej, druga w Rzeszowie, teraz czas na Białystok.

- Okrążamy Polskę i to cieszy, bo wyścig budzi spore zainteresowanie. W tym roku mieliśmy niezwykle ambitny plan - ORLEN Wyścig Narodów miał się składać z pięciu etapów. Rozpoczynałby się za litewską granicą, a finiszował właśnie w Białymstoku. Uniemożliwiła to jednak pandemia, nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe przekraczanie granic. Jestem jednak spokojny o jakość wyścigu, bo wspólnie z władzami Białegostoku przygotowaliśmy bardzo ciekawą, urozmaiconą trasę, rodem z najlepszych klasyków - mówi dyrektor generalny Lang Team - Czesław Lang.

W związku z zawodami, w dniach 28-30 maja, są ograniczenia w ruchu drogowym na trasie wyścigu.

źródło: mat. org./PAP | red: maj, wsz, zmj, lma, mag

W weekend (29-30.05) w naszym regionie odbędą się wyścigi kolarskie - Orlen Wyścig Narodów i Orlen Lang Team Race. Start i meta są zlokalizowane w Białymstoku, dlatego kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami.

Ponad 20 ekip kolarskich z całego świata będzie ścigać się po Podlasiu

12.05.2021, 16:45

23 ekipy kolarskie z całego świata wystartują w Orlen Wyścigu Narodów, który w dniach 29-30 maja odbędzie się na terenie województwa podlaskiego - poinformowali w środę (12.05) organizatorzy na konferencji prasowej. Start i meta imprezy - w Białymstoku.

Orlen Wyścig Narodów i Orlen Lang Team Race

29.05.2021, 17:16

Pięknymi drogami Podlasia pojadą 29 i 30 maja uczestnicy ORLEN Wyścigu Narodów. Gospodarzem trzeciej edycji zmagań najlepszych młodzieżowców świata będzie Białystok. Start potwierdziły już 23 ekipy.