Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 20 ekip kolarskich z całego świata będzie ścigać się po Podlasiu

Ponad 20 ekip kolarskich z całego świata będzie ścigać się po Podlasiu

12.05.2021, 16:45, akt. 17:18

23 ekipy kolarskie z całego świata wystartują w Orlen Wyścigu Narodów, który w dniach 29-30 maja odbędzie się na terenie województwa podlaskiego - poinformowali w środę (12.05) organizatorzy na konferencji prasowej. Start i meta imprezy - w Białymstoku.

Ponad 20 ekip kolarskich z całego świata będzie ścigać się po Podlasiu, fot. Marcin Mazewski
Ponad 20 ekip kolarskich z całego świata będzie ścigać się po Podlasiu, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Ponad 20 ekip kolarskich z całego świata będzie ścigać się po Podlasiu - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W środę (12.05) oficjalnie zaprezentowano trasę dwóch etapów wyścigu, w którym biorą udział zawodnicy do lat 23. W tym roku impreza odbędzie się po raz trzeci.

Jak mówił na konferencji prasowej przedstawiciel organizatorów imprezy, dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang, Orlen Wyścig Narodów wpisany jest do kalendarza światowego UCI jako Puchar Świata. "Praktycznie tylko trzy takie wyścigi są rozgrywane w Europie: we Francji Tour de l'Avenir, w Czechach Wyścig Pokoju i mamy Orlen Wyścig Narodów" - zauważył Lang.

Dodał, że impreza się rozwija i wzbudza zainteresowanie wszystkich państw. Wyścigi są tak organizowane, żeby - jak podkreślił - "była to wizytówka Polski, żeby to była wizytówka regionu", a przebieg rywalizacji jest relacjonowany na żywo.


Przyjadą zawodnicy m.in. z USA, Australii czy Norwegii

Do tegorocznej imprezie wystartuje 20 reprezentacji, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Australii, Belgii, Dani, Francji, Włoch, Kazachstanu, Norwegii i Polski. Dodatkowo gospodarzy reprezentować będą trzy zespoły klubowe - poinformował Waldemar Leszczyński, członek zarządu Polskiego Związku Kolarskiego. Dodał, że wstępnie zgłoszonych było 25 ekip, ale dwie - z Nowej Zelandii i Turcji, wycofały w środę swój udział.

Trenerem reprezentacji Polski będzie Tomasz Brożyna, który wytypował na razie szeroki, dziewięcioosobowy skład na tę imprezę. Pod koniec maja będzie prowadził dla kadry konsultacje w Białymstoku, żeby poznać trasę. Wtedy zdecyduje, kto z tej dziewiątki, znajdzie się w szóstce zawodników, którzy wezmą udział w wyścigu.

Organizatorzy spodziewają się, że na wyścigi przyjedzie blisko 140 zawodników. "Ogromny peleton" - ocenił Leszczyński.


Przez Sokoły, Tykocin i Narwiański Park Narodowy 

Pierwszy etap Orlen Wyścigu Narodów odbędzie się w sobotę 29 maja na 143-kilometrowej trasie. Będzie zaczynała się w Białymstoku, następnie skieruje się na północny-zachód regionu. Kolarze przejadą m.in. przez Krypno, Sokoły, Tykocin i Łapy. Po powrocie do Białegostoku kolarze pokonają trzy rundy po 5 km.


Opublikowany przez Województwo Podlaskie
Środa, 12 maja 2021


Drugi etap w niedzielę 30 maja, będzie liczył 124,5 km. Uczestnicy wystartują również w Białymstoku, a trasa będzie biegła m.in. przez tereny Narwiańskiego Parku Narodowego. Metę umiejscowiono w alei Piłsudskiego w Białymstoku.


Opublikowany przez Województwo Podlaskie
Środa, 12 maja 2021


Obecny na konferencji współorganizator tegorocznego wyścigu, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że do miasta wraca "duże kolarstwo, duże ściganie". Mówił, że taka impreza to duża promocja miasta, a Białystok dofinansował tę imprezę kwotą 400 tys. zł.

Także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zwrócił uwagę na aspekt promocyjny. Mówił, że to nie tylko wydarzenie sportowe, ale też promocyjne Białegostoku i części województwa podlaskiego, bo trasa będzie przebiegała przez wiele wspaniałych terenów regionu. "Cieszę się, że taka duża impreza wraca na Podlasie" - dodał.

Oprócz głównego wyścigu odbędzie się też Orlen Lang Team Race dla wszystkich chętnych rowerzystów. Odbędzie się 30 maja.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy restauratorzy nie zgadzają się z decyzją o dwukrotnym zamknięciu ogródków

9.05.2021, 13:37

Jeszcze nie zaczęli działalności, a już wiedzą, że będą musieli ją dwukrotnie przerwać. Restauratorzy, którzy mają swoje lokale na Rynku Kościuszki w Białymstoku przez procesję i rowerowy rajd w przeciągu kilku dni muszą dwa razy zdemontować ogródki gastronomiczne.


Czternastu białostockich zawodników dostało Stypendia Sportowe Mistrzów na 2021 r.

12.04.2021, 14:47

To wsparcie z budżetu miasta dla białostockich sportowców. W tym roku Stypendia Sportowe Mistrzów otrzymało 14 zawodników.


W białostockich punktach napraw rowerów przybywa klientów

31.03.2021, 07:00

Zamknięte są siłownie, baseny i wiele innych miejsc, gdzie aktywnie można spędzić czas. Nic więc dziwnego, że błyskawicznie wzrosło grono miłośników kolarstwa.


Natalia Maliszewska zajęła 6. miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2020 roku

10.01.2021, 06:54

Zawodniczka Juvenii Białystok, łyżwiarka Natalia Maliszewska zajęła 6. miejsce w 86. plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2020 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok