Radio Białystok | Sport | Czwartek na IO - polska sztafeta 4x400 m kobiet wygrała bieg eliminacyjny, Kamila Lićwinko awansuje do finału

5.08.2021, 00:01, akt. 16:17

Polska sztafeta 4x400 m kobiet wygrała swój bieg eliminacyjny i powalczy w finale o medale. Kamila Lićwinko z Podlasia Białystok awansowała do finału konkursu skoku wzwyż - to część czwartkowych wydarzeń na IO w Tokio z udziałem polskich reprezentantów.

źródło zdjęcia: ink drop/stock.adobe.com

Lekkoatletyka - Lićwinko awansowała do finału

Zawodniczka Podlasia Białystok Kamila Lićwinko zapewniła sobie awans do finału konkursu skoku wzwyż podczas IO w Tokio. Finał w sobotę o 12:35.

Więcej: Kamila Lićwinko awansowała do finału konkursu skoku wzwyż

Sztafeta 4x400 kobiet

Polska sztafeta 4x400 m kobiet wygrała swój bieg eliminacyjny i pobiegnie w finale o medale. Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska i Justyna Święty-Ersetic dobiegły do mety jako pierwsze z czasem 3:23.10 sek. Drugie były Kubanki (3:24.04), a trzecie Belgijki (3:24.08). Trzy pierwsze sztafety pobiegną w finale w sobotę o 14:30 czasu polskiego.

W polskiej kadrze znajduje się również Natalia Kaczmarek, która nie brała udziału w dzisiejszej rywalizacji.

Więcej: Polki awansowały do finału sztafety 4x400 m

Sztafeta 4x100 kobiet

Polska kobieca sztafeta lekkoatletyczna 4x100 m nie awansowała do finału igrzysk olimpijskich w Tokio. Marika Popowicz-Drapała, Klaudia Adamek, Paulina Paluch i Pia Skrzyszowska zajęły 4. miejsce w swoim półfinale z czasem 43,09 sekundy. Był to 10. wynik obu półfinałowych serii.

Bieg na 1500 m - Rozmys dobiegł do mety bez... buta

Michał Rozmys podczas pierwszego okrążenia bieżni w półfinale biegu na 1500 metrów utracił jeden z butów, przez co finiszował na ostatnim - 13. miejscu, z czasem 3:54.53. Decyzją sędziów Rozmys został jednak warunkowo dopuszczony do dalszej rywalizacji, ponieważ uznano, że stracił but nie ze swojej winy.

We wcześniejszym biegu półfinałowym awansu nie udało się wywalczyć Marcinowi Lewandowskiemu, który na ostatnim okrążeniu bieżni doznał kontuzji, która wykluczyła go z dalszej rywalizacji. Finał w sobotę o 13:40 czasu polskiego.

Dziesięciobój

Paweł Wiesiołek zajął 12. miejsce w rywalizacji dziesięcioboistów w igrzyskach w Tokio. Mistrzem olimpijskim został Kanadyjczyk Damian Warner. Prowadzący od początku rywalizacji Warner uzyskał 9018 punktów, co jest rekordem olimpijskim i Kanady.

Pozostałe dwa medale dla Francuza Kevina Mayera i Australijczyka Ashleya Maloneya.

Siedmiobój

Adrianna Sułek zajęła 16. miejsce w siedmioboju w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Wygrała - podobnie jak pięć lat temu w Rio de Janeiro - Belgijka Nafissatou Thiam.

Srebro dla Holenderki Anouk Vetter, która wynikiem 6689 poprawiła rekord kraju, a brąz dla jej rodaczki Emmy Oosterwegel.

Chód na 20 km

Łukasz Niedziałek nie ukończył rywalizacji w chodzie na 20 km. Jedyny Polak w stawce zszedł z trasy. Wygrał Włoch Massimo Stano, drugie miejsce zajął Japończyk Koki Ikeda, a trzecie inny reprezentant gospodarzy Toshikazu Yamanishi. To największy i niespodziewany sukces 29-letniego Stano, który nigdy w karierze nie stanął na podium igrzysk, lekkoatletycznych mistrzostw świata czy Europy.

Ikeda stracił do Włocha dziewięć sekund, a Yamanishi, mistrz świata sprzed dwóch lat z Dauhy, był wolniejszy od triumfatora o 23 s.

Pięciobój nowoczesny

Anna Maliszewska ma 208 pkt i jest 16. po szermierczej rundzie rankingowej w olimpijskim turnieju w pięcioboju nowoczesnym w Tokio. Prowadzi Niemka Annika Schleu, która zgromadziła 274 pkt.

Drugie miejsce zajmuje Koreanka Sehee Kim - 244 pkt, a trzecie Irlandka Natalya Coyle - 238 pkt. Schleu wygrała 29 pojedynków, 6 przegrała. Polka zanotowała 18 zwycięstw i 17 porażek.

W piątek (6.08) pięcioboistki zmierzą się w pływaniu na 200 metrów stylem dowolnym, rundzie dodatkowej szermierki, jeździectwie oraz biegu przełajowym ze strzelaniem z pistoletu laserowego.

Łukasz Gutkowski jest 12. (214 pkt), a Sebastian Stasiak - 13. (208 pkt) po szermierczej rundzie rankingowej w olimpijskim turnieju w pięcioboju nowoczesnym w Tokio. Prowadzi Brytyjczyk Joseph Choong przed reprezentantem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandrem Lifanowem (po 250 pkt).

Pozostałe konkurencje - w sobotę.

Kajakarstwo - Borowska czwarta w finale

Dorota Borowska zajęła czwarte miejsce w finale kajakarskiej rywalizacji w konkurencji C-1 na 200 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Zwyciężyła Amerykanka Nevin Harrison, przed Kanadyjką Laurence Vincent-Lapointe i Ukrainką Liudmylą Luzan. Polskiej zawodniczce do medalu zabrakło 0,082 sekundy.

Justyna Iskrzycka i Marta Walczykiewicz wystąpiły tylko w finale B w konkurencji K1 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Justyna Iskrzycka w finale B była trzecia, w Walczykiewicz piąta. W klasyfikacji ogólnej Justyna Iskrzycka zajęła 11., a Marta Walczykiewicz 13. miejsce.

Rywalizację wygrała Nowozelandka Lisa Carrington, druga była Węgierka Tamara Csipes, a trzecia Dunka Emma Aastrand Jorgensen.

Kolarstwo torowe - Sajnok zajął 16. miejsce

Szymon Sajnok zajął 16. miejsce w omnium, czyli wieloboju w kolarstwie torowym. Wygrał mistrz Europy Brytyjczyk Matthew Walls. Srebro przypadło Nowozelandczykowi Campbellowi Stewartowi, a brąz Włochowi Elii Vivianiemu.

Start na torze Izu koło Tokio był nieudany dla kolarza z Kartuz. W wyścigach scratch, tempo i eliminacyjnym zajął miejsca czternaste, dziewiąte i szesnaste, co przekładało się na 14. lokatę przed kończącym rywalizację wyścigiem punktowym. Żeby liczyć się w walce z najlepszymi, musiał co najmniej trzy razy zdublować stawkę. Nie starczyło sił. W ostatniej konkurencji nie zdobył punktu i w klasyfikacji łącznej spadł z 14. na 16. miejsce.

Sajnok w 2018 roku w holenderskim Apeldoorn wywalczył w tej konkurencji koszulkę mistrza świata. W marcu 2019 w Pruszkowie nie obronił jednak tytułu, zajmując dopiero 18. miejsce. Nie udało mu się też zrehabilitować kilka miesięcy później w mistrzostwach Europy, po których miał dłuższą rozłąkę z torem i skupił się na karierze szosowej. Powrócił na tor dopiero w tym roku.

Zapasy - Zasina powalczy w repasażu

Zapaśniczka Roksana Zasina wystąpi w repasażu w kategorii 53 kg podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Pogromczyni Polki w ćwierćfinale - Japonka Mayu Mukaida awansowała bowiem do finału.

W repasażu Zasina zmierzy się w piątek z Joseph Emilienne Essombe Taiko. W przypadku zwycięstwa nad reprezentantką Kamerunu, rywalką Polki w pojedynku o brąz będzie Bolortuyaa Bat-Ochiryn z Mongolii.

W kat. 74 kg Kamil Rybicki trafił w 1/8 finału na czołowego zawodnika z Afryki, 23-letniego Amra Reda Ramadana Huseena. Polak przegrał tę walkę 1:6. Rywal przegrał później walkę w ćwierćfinale, co oznacza, że Polak nie wystąpi w repesażach.

źródło: PAP, IAR | red: wsz

W Polskim Radiu Białystok czas na bliższe zapoznanie się z kolejnym olimpijskim sportem. Idziemy za ciosem, bo tym razem porozmawiamy o dyscyplinie, która w Tokio przyniosła nam już jeden medal. Mowa o zapasach - brązowy krążek w stylu klasycznym do 97 kg po znakomitej walce zdobył Tadeusz Michalik.

Wojciech Nowicki otrzyma 30 tys. zł od władz Białegostoku

4.08.2021, 14:49

Na sukces Wojciecha Nowickiego szybko zareagował prezydent Tadeusz Truskolaski. Napisał na Twitterze, że po fantastycznym starcie Wojciecha Nowickiego podjął decyzję, że sportowiec dostanie 30 tys. zł, a jego trenerka Malwina Wojtulewicz 20 tys. zł. z budżetu Białegostoku.

Patryk Dobek zdobył brąz w biegu na 800 metrów

4.08.2021, 14:06

Patryk Dobek czasem 1.45,39 zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk w biegu na 800 m. Przegrał z dwoma Kenijczykami Emmanuelem Korirem - 1.45,06 i Fergusonem Rotichem - 1.45,23. To pierwszy krążek olimpijski w historii startów Polaków na tym dystansie.

Złoto i rekord życiowy - wielki dzień Wojciecha Nowickiego w Tokio! Fajdek też z medalem

4.08.2021, 14:27

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok zdobył złoty medal w rzucie młotem na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Paweł Fajdek wywalczył brąz.

Damian Czykier olimpijską walkę w Tokio kończy na półfinale

4.08.2021, 03:55

Zawodnik Podlasia Białystok Damian Czykier niestety nie awansował do finału biegu na 110 m przez płotki.

W środę kolejne cztery medale Polaków, zwycięstwo Nowickiego w rzucie młotem

3.08.2021, 19:56

W środę Polacy zdobyli cztery medale. W rzucie młotem osiągnięcie polskich młociarek powtórzyli panowie - Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek. Pierwszy w historii medal w biegach na 800 m zdobył dla Polski Patryk Dobek. Natomiast Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill wywalczyły srebro w żeglarskiej klasie 470.