Radio Białystok | Sport | Jest pierwszy medal - Katarzyna Zdziebło wywalczyła srebro w chodzie na 20 km na MŚ w Eugene

autor: Wojciech Szubzda

15.07.2022, 23:38, akt. 16.07.2022, 10:10

Katarzyna Zdziebło doskonale spisała się na trasie chodu na 20 km podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Eugene. Polka wywalczyła srebrny medal.

Africa Studio - Fotolia.com

Zawody wygrała Kimberly Garcia Leon z Peru, a trzecia była Chinka Shijie Qieyang. Polka pokonała dystans 20 km w czasie 1:27:31 - to nowy rekord Polski.

Leon triumfowała czasem 1:26.59. Trzecią na mecie Chinkę Polka wyprzedziła o 25 sekund.

- W tym momencie jestem najszczęśliwszą kobietą na świecie. Spełniłam swoje marzenie. Wiedziałam, że jestem dobrze przygotowana i mogę walczyć o medal. Poszłam odważnie i udało się - powiedziała Zdziebło na antenie TVP Sport.

25-letnia Zdziebło przez większość dystansu zajmowała trzecie miejsce, ale około 17. kilometra wyprzedziła Qieyang i jako druga dotarła do mety. To pierwszy medal biało-czerwonych w Eugene i zarazem pierwszy w historii polskiej lekkoatletyki kobiecy medal MŚ w chodzie.

- Wyścig od początku był mocny i przełamałam się, bo od razu wskoczyłam na mocne obroty i utrzymałam się. Nie czułam, że tempo rośnie. Po prostu szłam swoje - wyznała lekkoatletka. - Na 15. kilometrze trochę się obawiałam. Poczułam lekki ból w lędźwiach. Modliłam się tylko, żeby dotrwać do końca i utrzymać trzecie miejsce, a udało się wywalczyć drugie - wyjawiła Zdziebło.

Zdziebło jest podopieczną trenera Grzegorza Tomali, który przed rokiem do niespodziewanego triumfu olimpijskiego na dystansie 50 km doprowadził swojego syna Dawida.

źródło: PAP | red: wsz, zmj

W eliminacjach rzutu młotem podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Eugene Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok uzyskał wynik 79,22 m w pierwszej serii i tym samym zapewnił sobie udział w sobotnim (16.07) finale.

Lekkoatletyczne MŚ - Nowicki: złoty medal olimpijski mnie nie zmienił, jestem dalej taki sam

14.07.2022, 10:40

"Złoty medal olimpijski mnie nie zmienił, jestem dalej taki sam jak wcześniej" - powiedział PAP Wojciech Nowicki, który w Eugene powalczy o pierwszy w karierze tytuł mistrza świata. Miejsce tegorocznego globalnego czempionatu jest według niego kolebką lekkiej atletyki w USA.

Lekkoatleci z Podlaskiego na MŚ w Eugene [terminarz i wyniki]

25.07.2022, 04:53

Pięcioro zawodników z Podlasia startowało w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Eugene (USA).

Damian Czykier przed MŚ w Eugene: Mam bardzo dobry sezon

11.07.2022, 14:21

Damian Czykier w mistrzostwach świata w Eugene wystartuje w biegu na 110 m przez płotki. Lekkoatleta ustanowił w tym roku rekord Polski i deklaruje, że zamierza awansować do finału.