Radio Białystok | Sport | Jagiellonia Białystok po czterech miesiącach wygrywa ligowy mecz [zdjęcia, wideo]

11.02.2023, 21:54, akt. 12.02.2023, 13:19

Kibice Jagiellonii Białystok na ten moment czekali ponad cztery miesiące. Żółto-czerwoni po tak długiej przerwie wygrali ligowe spotkanie. W sobotę (11.02) pokonali Pogoń Szczecin 2:0 (0:0).

Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin, 11.02.2023, fot. Joanna Szubzda

Wygrana Jagi po serii porażek i remisów

Ważne zwycięstwo Jagiellonii w walce o utrzymanie się w ekstraklasie; wygrana z Pogonią to pierwsze trzy punkty po serii ośmiu porażek i remisów.

Radiowy skrót meczu:

Radiowa relacja z całego meczu:

Bramki dla Jagiellonii Białystok zdobyli: Tomasz Kupisz i Jesus Imaz. Pierwsza połowa kompletnie nie zapowiadała wygranej podopiecznych Macieja Stolarczyka. To Pogoń była drużyną dominującą.

Już w 8. minucie Kamil Grosicki uciekł obrońcom, z lewej strony zagrał płaską piłkę w pole karne Jagiellonii, ale nikt z jego kolegów tej akcji nie zdołał "zamknąć".

W 12. minucie Pogoń trafiła do bramki Jagiellonii, ale ze spalonego. Najpierw na bramkę uderzał Grosicki, później dobijał Wędrychowski, ale był na spalonym, więc sędzia nie zaliczył trafienia.

Kolejną groźną sytuację Pogoń stworzyła m.in. w 30. minucie. Wówczas sprzed pola karnego uderzał Kowalczyk, ale Alomerović był na posterunku. Chwilę później Kamil Grosicki obił poprzeczkę Jagi.

Żółto-czerwoni kompletnie nie potrafili odpowiedzieć niczym w ofensywie i do szatni obie drużyny zeszły przy wyniku 0:0.

Dwa gole Jagiellonii w drugiej połowie

Druga połowa również zaczęła się od ataków Pogoni, ale to żółto-czerwoni cieszyli się z prowadzenia. W 58. minucie Wdowik dośrodkował z rzut rożnego, a gola głową strzelił Tomasz Kupisz.

Pogoń atakowała, spychając białostoczan do głębokiej defensywy. W 77. minucie Luka Zahovic przegrał pojedynek sam na sam z Alomerovicem, a dobitka Grosickiego poszybowała wysoko nad bramką gospodarzy.

W 78. minucie Jagiellonia prowadziła już 2:0, a gola strzelił Jesus Imaz. Wprowadzony w drugiej połowie na boisko Hiszpan - w trudnej sytuacji - wykorzystał dośrodkowanie Jakuba Lewickiego i uderzeniem z pierwszej piłki pokonał Dantego Stipicę. Sędzia Szymon Marciniak kilka minut czekał na potwierdzenie VAR, czy hiszpański strzelec nie był na spalonym.

W 89. minucie Pogoń miała kolejną znakomitą okazję przynajmniej na gola honorowego, ale Alomerovic, a potem obrońcy Jagiellonii zdołali zablokować trzy kolejne strzały gości.

Ivan Runje pożegnał się z kibicami

Przed meczem kibice, władze klubu i piłkarze pożegnali wieloletniego obrońcę Jagiellonii Ivana Runje; podobizna Chorwata znalazła się w klubowej galerii sław.

32-latek grał w Jagiellonii przez sześć lat; niedawno rozwiązał kontrakt, po kilkunastu miesiącach walki o powrót na boisko po poważnej kontuzji. Mimo kolejnych operacji i rehabilitacji, nie udało się. Ostatecznie Runje zakończył karierę.

Wypowiedzi trenerów i piłkarzy po meczu:

Maciej Stolarczyk:

Jens Gustafsson:

Tomasz Kupisz:

Zlatan Alomerović:

Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Tomasz Kupisz (58-głową), 2:0 Jesus Imaz (78).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Nene, Maciej Bortniczuk, Taras Romanczuk. Pogoń Szczecin: Marcel Wędrychowski, Wahan Biczachczian.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 5 450.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Dusan Stojinovic, Israel Puerto, Mateusz Skrzypczak, Jakub Lewicki - Tomasz Kupisz (88. Maciej Twarowski), Taras Romanczuk, Nene (73. Michal Sacek), Juan Camara (57. Jesus Imaz) - Maciej Bortniczuk (46. Bartłomiej Wdowik), Bartosz Bida (73. Paweł Olszewski).

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Linus Wahlqvist (60. Maciej Stolarski), Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (76. Leo Borges) - Marcel Wędrychowski (84. Alexander Gorgon), Damian Dąbrowski, Rafał Kurzawa (76. Wahan Biczachczian), Sebastian Kowalczyk - Kamil Grosicki, Pontus Almqvist (60. Luka Zahovic).

Andrzej Trubeha nie jest już zawodnikiem Jagiellonii Białystok. Jak poinformował białostocki klub - 25-latek przeniósł się na zasadzie transferu definitywnego do 1-ligowej Termaliki Bruk-Bet Nieciecza.

Szymon Marciniak poprowadzi mecz Jagiellonii z Pogonią

9.02.2023, 20:49

Najlepszy polski sędzia i jeden z najlepszych na świecie Szymon Marciniak poprowadzi sobotni (11.02) mecz Jagiellonii Białystok z Pogonią Szczecin w piłkarskiej ekstraklasie.

Ekstraklasa podała terminy pierwszych marcowych meczów Jagiellonii Białystok

9.02.2023, 18:01

Z Miedzią Legnica na wyjeździe w niedzielę, 5 marca, a z Górnikiem Zabrze u siebie w sobotę, 11 marca - Jagiellonia Białystok poznała terminarz spotkań dwóch pierwszych meczów w marcu.

Maciej Stolarczyk: Zawodnicy, którzy czekali na swoją szansę, pokazali charakter [wideo]

3.02.2023, 23:42

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 1:1 (0:0) z Widzewem Łódź w rundzie rewanżowej ekstraklasy. W 90. minucie bramkę samobójczą strzelił Martin Kreuzriegler.

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]

3.02.2023, 23:30

Jagiellonia Białystok ściągnęła zawodnika ze Sparty Praga

2.02.2023, 17:10

Ekstraklasowa Jagiellonia Białystok ma nowego zawodnika. 2,5-letnią umowę z żółto-czerwonymi podpisał 26-letni środkowy pomocnik Michal Sacek. Czech ma na koncie jeden występ w reprezentacji narodowej.

Jagiellonia Białystok remisuje z Widzewem po golu samobójczym [zdjęcia]

4.02.2023, 09:53

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali drugi mecz w rundzie rewanżowej ekstraklasy. W meczu wyjazdowym zremisowali 1:1 (0:0) z Widzewem Łódź. Gospodarze prowadzili od 78. minuty po golu Dominika Kuna, a w 90. minucie samobójcze trafienie zaliczył Martin Kreuzriegler i tym samym doprowadził do stanu 1:1.